Redakce | Úterý, 28. červenec 2020 |

Zatímco návrh rodinného domu neváháme svěřit do rukou odborníka, při zařizování interiéru zatím stále spoléháme na vlastní intuici i vkus. Přitom rozvržení osvětlení, výběr barev a materiálů či nábytku a zařizovacích předmětů není o nic jednodušší než volba střešní krytiny nebo průřezu komína. Legislativně však není na bytový design požadováno žádné „kulaté razítko", a tak se do něj směle pouštíme sami. O tom, že výsledek takového postupu může dopadnout velmi podivně, se občas přesvědčujeme při redakčních návštěvách.
Návrh interiéru k poloroubené dřevostavbě
Přitom je to tak jednoduché – stačí oslovit interiérového designéra, který dokáže navrhnout dispoziční řešení interiéru s ohledem na každodenní užívání domu, krátké komunikační cesty a působení prostoru na psychiku uživatele. Finálním výstupem je 3D vizualizace, která umožňuje prohlédnout si reálný stav interiéru před jeho realizací.
„Bytový designér musí být nejprve zainteresovaným posluchačem všech myšlenek stavebníka," vysvětluje Ing. Josef Polášek, který se návrhy interiérů zabývá již deset let. „Postupně ho přiměje k tomu, aby se rozhodnul o záležitostech, o nichž původně vůbec nepřemýšlel. Jeho práce tak trochu připomíná interiérového psychologa."
Jak takový výsledný návrh, respektive vizualizace vnitřního prostoru může vypadat, ilustrují následující obrázky. Jedná se o studii k projektové dokumentaci rodinného domu s kombinovanou konstrukcí – část obvodových stěn je zděná, zbytek je roubený.
„Zabývali jsme se návrhem hlavního obytného prostoru o rozměru 6,5 × 9,5 m, tedy necelých 62 m2," komentuje návrh jeho autor Ing. Josef Polášek. „Mohlo by se zdát, že jde až o plýtvání podlahovou plochou, ale protože majitelé mívají často návštěvy, bude užívání takového prostoru velmi komfortní."
Stylovému řešení v duchu zimní atmosféry horské chaty odpovídá trámový strop a kamenný obklad stěny za kuchyňskou linkou, který koresponduje se ztvárněním otevřeného krbu. Doplňky tvoří závěsy se záclonami na tradičních garnýžích a svítidla. Celkově tak koncept těží z krásy poctivých materiálů, které k poloroubenému domu patří.
Vizualizace: Josef Polášek
Co nás na návrhu interiéru ještě zaujalo?
1. Velký jídelní stůl dostatečně osvětlený denním světlem.
Vizualizace: Josef Polášek
2. Korpus kuchyňské linky masivní dřevo, dvířka z frézované polotvrdé dřevovláknité desky (MDF).
Vizualizace: Josef Polášek
3. Pracovní deska kuchyňské linky a deska stolu ze stejného materiálu.
Vizualizace: Josef Polášek
4. Subtilní zásuvková police místo zamýšlené obývací stěny.
Vizualizace: Josef Polášek
5. Sladěná barva sedačky, křesla a zděné stěny s televizí.
Vizualizace: Josef Polášek
6. Dveře s nadstandardní výškou 210 cm.
Vizualizace: Josef Polášek
Článek připravil: Martin Klíma
Přečtěte si související články s návrhem interiéru
Nejnovější články v kategorii “Nábytek a doplňky”
-
Lustr z lógru, koberec z plastu? Vítejte v obýváku budoucnosti
Ruku na srdce – jak moc udržitelně bydlíte? Kolik jste si už za život koupili třeba židlí a kde ty minulé skončily? Jak často kupujete nový koberec a podle čeho ho vybíráte? Nebo…
-
Příklady toho, jak vytvořit z koupelny neobyčejnou místnost
Jistě existují koupelny spojené se stigmatem sterilních místností a zařizovacími předměty, které by i v nemocnici vypadaly nepatřičně. Se špetkou fantazie ale můžete i z…
-
Knihovny aneb kde sídlí moudrost
Může být ozdobou interiéru, akcelerátorem útulnosti a zdrojem inspirace i zábavy pro všechny členy domácnosti. Knihovna. Portál za hranice poznaného a do světů jiných dimenzí. Odraz…
-
Jak správně zařídit interiér srubu aby působil vkusně? Nechte se inspirovat
Pokukujete po srubových stavbách a láká vás myšlenka, že si jednou takovou taky pořídíte? Stěny z masivního dřeva, navíc v podobě odkorněných kulatin, svým naturelem lákají…