Tisk
Navštivte s námi Památník písemnictví na Moravě

Navštivte s námi Památník písemnictví na Moravě

Dagmar Šimonová | Středa, 19. září 2012 |

Přidat na Seznam.cz

Nahé jsou národy bez knih – to je motto expozice, která popisuje historii písemnictví na Moravě. Ke své návštěvě láká netradičním pojetím výstavního prostoru, který jako by byl exponátem sám.


3
56

 


4
7Architektonická kancelář Radko Květ se zhostila úkolu vybudovat pro exponáty důstojnou schránku, do které se dá vstoupit a hledat důležité momenty minulosti. Místem pro vytvoření památníku byl prázdný barokní prostor, do kterého se architekti rozhodli vetknout dřevostavbu fošnové konstrukce, která je nositelem všech expozic, osvětlení i promítacích zařízení.


Motiv knihy provází návštěvníka na každém kroku

1Návštěvník je tak doslova pohlcen a obestoupen expozicí, v níž po vstupu nalezne ve stěnách vitríny s exponáty a množství otvorů, které prolamují i strop, propouštějí dovnitř osvětlení a vytvářejí přesahy ven. Vnější obálka je formována z patinovaného dřeva s motivem knih.


14
Expozice je tvořena nosnou fošnovou konstrukcí, opláštěnou z vnější i vnitřní strany. Svislé nosné stěny vynášejí fošny o rozměrech 50/100 mm, kladené v osových vzdálenostech 600 mm. Stropní konstrukce je tvořena fošnami 50/150 mm, které jsou dále podbity latěmi 40/60 mm, jež nesou podhled. Stropní konstrukce je osazena horním umělým osvětlením, zářivkové trubice v soklu expozici prosvětlují a vytváří tak dojem, jako by se vznášela v prostoru.

Expozice je dotvořena multimediáními prvky

1211Vnitřní stěny jsou opláštěné OSB deskami, ve kterých jsou vetknuty vitríny, pohledovou část tvoří sádrokartonové desky. Vnější plášť je tvořen kartáčovanými, patinovanými deskami OSB, které kontrastují s bíle omítnutými stěnami barokního sálu.

13Na stěnu u vstupu je promítán program „Mapa Moravy", na stěnu u východu pak program „Osobnosti". Ve výklenku stěny sálu je umístěno dotykové LCD s programem „Listování". Okna sálu jsou přistíněna netkanou textilií s potiskem. Expozice byla dokončena v roce 2005 a nelezneme ji v moravském Rajhradě.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Ostatní”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop