Tisk
Perličkou interiéru je stínění ze dřeva

Perličkou interiéru je stínění ze dřeva

Michal Babor | Středa, 27. březen 2013 |

Přidat na Seznam.cz

Dřevo je nejstarším a také nejpřirozenějším materiálem. Člověku dodává pocit tepla, bezpečí a navozuje harmonii. Skvělou volbou pro zútulnění interiéru, ale i exteriéru, jsou dřevěné žaluzie nebo venkovní rolety.

Interiérové stínění ze dřeva se hodí všude tam, kde se vyskytují přírodní materiály. Společně totiž vytvářejí pocit tepla a útulna. Avšak ani v moderním interiéru s technickými prvky se dřevěné stínění neztratí. Působí velice nenápadně, ale i přesto si zachovává své charisma. Dřevo navíc navozuje pocit luxusu.
Oblíbeným prvkem moderních dřevostaveb jsou také exteriérové rolety a žaluzie, které perfektně dolaďují vzhled domu a dokonale chrání okna před poškozením a povětrnostními vlivy.

Jaké jsou možnosti?

isot1Interiérové žaluzie lze pořídit v horizontálním a vertikálním provedení. Horizontální se hodí na všechny velikosti oken, vertikální je vhodné použít na velké prosklené stěny, protože celou místnost sjednotí.
Do exteriéru lze pořídit jak dřevěné rolety, tak okenice. Volba záleží spíše na celkovém vzhledu domu. Obě varianty vypadají elegantně, luxusně a hodí se k dalším stínicím prvkům v podobě markýzy, která bývá neodmyslitelnou součástí venkovních teras.

Z jakého materiálu se vyrábějí?

isot4Leckdo může být ke dřevu skeptický vzhledem k absorpci vlhkosti, tendenci k vysychání a praskání. U kvalitních dřevěných žaluzií však nic takového nehrozí. Velice důležité je, aby byly jednotlivé lamely naimpregnovány a ošetřeny vrstvou laku s UV filtrem. Pak se již nemusíte bát žaluzie nebo rolety použít například v kuchyni nebo v koupelně. Obdobně je třeba ošetřit také exteriérové zastíněí, kde je materiál podroben větší zátěži.
Při výrobě je velice důležitá struktura dřeva. Musí být pravidelná a bez suků, aby byl zajištěn pravidelný tvar lamel a jejich dlouhá životnost.
Dále záleží na druhu dřeva. Žaluzie do interiéru mohou být vyrobeny z měkčích dřev typu lípa a vrba. Hodí se však také tropické dřeviny, které lépe snášejí vysoké teploty a sluneční paprsky.
Do exteriéru
jsou třeba odolná dřeva jako dub, smrk nebo sibiřská borovice, která je známá svou dlouhou životností.

Údržba a péče

Součástí pravidelné péče je vysávání žaluzií s prachovým nástavcem nebo stírání navlhčenou houbičkou v mýdlové vodě. Pokud zjistíte mechanické poškození laku na lamelách, je třeba provést impregnaci a dřevo znovu nalakovat. Údržba a péče se skutečně vyplatí. Stínění vám tak déle vydrží a bude vypadat perfektně.

 

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (3)

Nejnovější články v kategorii “Ostatní”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop