Časopis DŘEVO&stavby 6/2015
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 6/2015
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Podkroví okem architekta

Podkroví okem architekta

Lucie Němcová | Pátek, 17. červen 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Abychom se vůbec dopracovali k útulnému a romantickému prostoru, který můžeme zařizovat podle své fantazie, je třeba jej vybudovat tak, aby zde bylo příjemně, nikde nekondenzovala voda ani nedegradovala konstrukce. V případě obytného podkroví, kde je celá řada atypických detailů a prostupů náchylných na chyby, je správné provedení často oříšek. Co radí architekt Petr Sobotka?

Jaké parametry by měl splňovat kvalitní obytný podkrovní prostor?

Pro návrh podkroví platí několik základních parametrů, které se podílejí na výsledné kvalitě obytného prostoru. Je například nutné dodržet normové požadavky na světlou výšku podkrovních obytných místností minimálně 2,3 metru (pro ostatní místnosti platí požadavky na minimální podchodnou výšku 2,1 metru). Dále i pro podkrovní obytné prostory platí hygienické požadavky na osvětlení a oslunění, ochranu před hlukem, tepelnou stabilitu a další. V ostatních oblastech návrhu je velmi těžké zobecňovat, protože každá stavba a její stavebník pro nás znamená návrh unikátního řešení na míru, které je syntézou všech možných aspektů vstupujících do návrhu.

18 tmavystrop

 

Jaký sklon střechy je praktický? Jaká specifika přináší větší a menší sklony střechy?

Pro zvolení správného sklonu je dobré si uvědomit, že základní funkcí střechy je chránit stavbu před nepřízní počasí. Sklon střechy tedy od pradávna souvisí s vlastnostmi materiálů používaných na zastřešení stavby. Ať se jedná o nosnou konstrukci střechy, nebo o střešní krytinu.

Například taškové skládané krytiny vyžadují větší sklon střechy, plechové falcované krytiny umožňují bezpečný odvod vody i při relativně malém spádu. Fóliové a asfaltové krytiny pak umožnují takřka plochý tvar střechy pouze s minimálním spádem v jednotkách procent.

Z hlediska využitelnosti střechy pro vestavbu podkroví je v případě sedlové střechy výhodný sklon mezi 35 a 55 stupni. Při těchto sklonech je nejpříznivější poměr využitelnosti podkrovního prostoru vzhledem k vynaloženým stavebním nákladům na jeho zbudování. Tvar a sklon střechy má však také zásadní vliv na architektonický výraz stavby a někdy je žádoucí i s ohledem na umístění stavby mít spíše opticky nižší stavbu s vysokou střechou, než vyšší patrovou stavbu se střechou pultovou případně plochou.

V případě novostaveb je tedy třeba na návrh střechy a podkroví pohlížet komplexně. Jiná situace nastává při vestavbách do již existujících půdních prostor, kdy je sklon střechy daný a je nutné se mu v návrhu co nejvíce přizpůsobit a vytěžit maximum.

V jaké výšce umístit okna a jak zvolit optimální velikost?

Z našich zkušeností je nejvhodnější výškové umístění střešních oken přibližně 1,2 metru nad úrovní podlahy. Pokud je za daných okolností možnost a příležitost (například pokud se buduje společně s podkrovím i střešní terasa), je vhodné k osvětlení obytného prostoru bytu použít vysoká francouzská okna, která interiér opticky propojí s okolím a dodají mu pocit větší prostornosti a vzdušnosti. Z technického hlediska je třeba optimální velikost oken posuzovat a stanovit v závislosti na jejich orientaci ke světovým stranám. Velké prosklené plochy orientované na jih umožňují na jaře a na podzim při dostatku slunečního svitu využívat k ohřevu prostorů sluneční záření, ve velkých plochách však mohou v létě způsobovat přehřívání prostor a z toho důvodu je třeba je vhodně stínit.

03 osvetleniokolotramuJak zajistit dobré světelné podmínky podkroví?

K zajištění dobrých světelných podmínek se v první řadě nabízí osazení dostatečného počtu střešních oken. Ne vždy je to ale například v případě památkově chráněných staveb či území možné a je třeba hledat méně obvyklá řešení. Mezi nejčastější patří střešní světlíky vhodné k osvětlení nejen půdních ateliérů, ale i atypicky prostorově řešených bytů. Střešní světlíky vnášejí díky vyššímu zenitnímu jasu oblohy do interiéru více denního světla, které místnostem dodá dojem vzdušnosti a prostornosti.

Samozřejmě je z hlediska osvětlení nutné při návrhu interiéru podkroví věnovat pozornost také návrhu barevnosti. I pro podkroví platí, že světlé barvy a hladké povrchy oproti tmavým lépe odráží vnesené světlo a tedy i vzdálenější místa uvnitř dispozice jsou použitím světlého barevného řešení lépe osvětlena. Nicméně existuje řada dalších způsobů, se kterými umíme pracovat, jak potřebné osvětlení prostorů zajistit.

Jak na kvalitní dispozici podkroví, na co si dát pozor?

V případě návrhů novostaveb jsou vedle dodržení běžných dispozičních zásad pro návrh podkroví určující charakteristické zkosené části stropů s nižší světlou výškou, na kterou je třeba při návrhu dispozice pamatovat jak z hlediska budoucí využitelnosti, tak z hlediska prostorového působení.

Z hlediska využitelnosti je typickým příkladem dispozičního omezení návrh podkrovní koupelny – například sprchový kout je nutné situovat do míst s dostatečnou výškou. Obdobná situace nastává při volbě umístění propojovacích dveří místností a určení směru otvírání dveřního křídla. V těchto případech zkosené stropy přinášejí do návrhu jistá dispoziční omezení, se kterými je nutné se vypořádat.

Z hlediska prostorového působení je vhodné navrhovat v podkroví místnosti spíše větší, popřípadě zvolit atypické uspořádání otevřených a polouzavřených prostorů, které nezřídka vede k prostorově zajímavému a ojedinělému řešení. V případě návrhů podkroví ve stávajících stavbách je počet faktorů, se kterými se musí návrh vypořádat, řádově větší. Často hraje výraznou roli stávající konstrukce krovů, která do značné míry, díky svému nevhodnému umístění, předurčuje možné budoucí prostorové členění podkroví.

Má v dnešní době obytné podkroví v novostavbě smysl?

Obytné podkroví má i v současných stavbách své opodstatnění. Zejména, je-li například územně-plánovací regulací definována vnější podoba domů, je pak využití podkroví možností, jak dosáhnout maximální užitné plochy při dodržení požadovaného vnějšího výrazu a podoby domu.

Zbudování podkroví má své výhody i nevýhody a je vždy na architektovi, aby ve fázi návrhu stavby dokázal klientovi předat dostatek informací pro jeho správné rozhodnutí. V tomto duchu k tomu v našem ateliéru i přistupujeme.

Na otázky opovídal: Ing. arch. Petr Sobotka, ARCHITEKT na míru.cz

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Ostatní”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop