Časopis DŘEVO&stavby 5/2016
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 5/2016
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Světlovody nové dřevostavbě zkrátka sluší

Světlovody nové dřevostavbě zkrátka sluší

Dana D. Daňková | Čtvrtek, 20. duben 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Jsou vstupní branou světla, ale díky nim svítí i světlo na konci tunelu. Záleží na úhlu, či spíše směru, pohledu... Jejich prapůvod hledejme ve starém Egyptě a Římě, ty dnešní se od nich sice velmi významně liší, avšak funkce a účel světlovodů zůstávají stejné.

Moderní dějiny světlovodů se začaly psát sice již v polovině minulého století, ke skutečnému rozšíření však díky rozvoji nových technologií a materiálů mohlo dojít až v posledních dvou desetiletích. Zachytí a dovedou denní světlo všude tam, kam by se jinak za běžných okolností nedostalo – do částí místností vzdálených od oken, do temných prostor nebo tam, kde existuje mezi střechou a stropem vysoký prostor a instalace střešního okna by nebyla konstrukčně možná. V určitých případech mohou také díky tepelně-technickým vlastnostem nabídnout lepší parametry než střešní okno.

Světlovodem z exteriéru do interiéru

Množství vedeného světla závisí na typu a provedení světlovodu, délce tubusu, počasí, ročním období, sklonu střechy, na orientaci vůči světovým stranám. Vzhledem k tomu, že Česká republika je oblastí s nižším počtem slunečných dní a světlo je zde spíše rozptýlené než ostré, je nejvhodnější stranou pro umístění světlovodů jih nebo jihozápad. Světlovod přenáší denní světlo z exteriéru do interiéru. Vstupní branou světla je v tomto případě kupole z křišťálu, případně z jakostního plastu – například z tvrzeného polykarbonátu s UV ochranou, který nežloutne ani nekřehne, nebo amorfního kopolyesteru PET-G, odolného vůči nízkým teplotám. Kupole světlo nejen vede, ale také násobí jeho intenzitu, světlovod je tak účinný i při zatažené obloze. Lze zvolit modely pro plochou i šikmou střechu, mohou mít také formu okna na střeše či fasádě.

02 světlovod na střeše04 světlovody na trávníku05 světlovod odeon křišťál
06 světlovod v interiéru08 světlovod prostředí koupelny14 světlovod a střecha
Výkon světlovodu ovlivňuje použitý materiál

Kupolí projde světlo do tubusu s vysoce reflexní vnitřní plochou. Dřívější zařízení s měkkým tubusem z takzvaného husího krku neposkytovala dostatečnou odrazivost vnitřního povrchu, což se projevilo na výkonu světlovodu. Dnešní nejmodernější přístroje s pevným válcovitým tubusem nabízejí vysoký světelný komfort a dlouhou životnost. Vnitřní plocha je nejčastěji stříbrná a může odrazit až 98 procent světelných paprsků. Tubus je tvořen koleny – potrubními díly, které je možné nastavit až do úhlu 45 stupňů, světlovod je tedy možné nainstalovat i v prostorách obtížně přístupných. Nesmíme zapomínat ani na materiál, z něhož je zhotoven difuzor, neboť ovlivňuje světlo rozptylované v interiéru. Parametrem jsou zachování barvy denního světla a životnost, obvykle bývá proto skleněný, neboť sklo nejlépe splňuje uvedené požadavky.

Při instalaci světlovodu dejte pozor na izolaci

Vzhledem k tomu, že světlovod je zásahem do střešní konstrukce, je třeba věnovat pozornost zabezpečení místa osazení proti průniku či kondenzaci vody a současně i tepelněizolačním parametrům zařízení – světlovody by měly být vybaveny minimálně izolačním dvojsklem, v pasivních a energeticky úspornějších domech pak trojsklem, které zajistí i parotěsnost a vzduchotěsnost celého systému. Nekvalitní instalace může mít za následek nejen kondenzaci vody ve světlovodu, ale také porušení střešní izolace, provádět by ji proto měla odborná firma.

Doplňky světlovodu - nejen estetické

Spodní část světlovodu může být vybavena světelným zdrojem - žárovkou či LED svítidly a vestavěným čidlem. Za šera, pokud je venku pod mrakem, případně v noci lze využít dosvit výše zmíněnou elektrickou jednotkou a světlovod tak může sloužit i jako interiérové svítidlo. Některé typy mohou být vybaveny stmívačem pro regulaci množství přiváděného světla, případně obsahují ventilační jednotku s ventilátorem a odsávacím košem a nahradí tak či doplní digestoř v kuchyni nebo větrací mechanismus v koupelně. Na střeše nebo stěně je světlovod osazen na speciální základnu, jejíž materiálové a barevné provedení lze sladit se střešní krytinou či fasádou.

Plusy a minusy světlovodů


+ dovedou světlo tam, kam okna nemohou
+ napomáhají v plnění norem o množství denního světla tam, kde okna nedostačují                                                                                                
+ světlo usměrňují i regulují
+ mohou sloužit i jako běžné svítidlo
+ lze je instalovat i v budovách historických či památkově chráněných
+ jsou architektonickým i designovým prvkem
+ některé splňují podmínky pro čerpání dotací z programu Zelená úsporám

- vyšší cena
- zaberou část prostoru v podkroví

 

Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Ostatní”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner
  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop