Světlovody novému domu zkrátka sluší

Světlovody novému domu zkrátka sluší

Dana D. Daňková | Pondělí, 19. červenec 2021 |

Přidat na Seznam.cz

Světlovody jsou vstupní branou světla, ale díky nim svítí i světlo na konci tunelu. Záleží na úhlu, či spíše směru, pohledu... Jejich prapůvod hledejme ve starém Egyptě a Římě, ty dnešní se od nich sice velmi významně liší, avšak funkce a účel světlovodů zůstávají stejné.

Moderní dějiny světlovodů se začaly psát sice již v polovině minulého století, ke skutečnému rozšíření však díky rozvoji nových technologií a materiálů mohlo dojít až v posledních dvou desetiletích. Zachytí a dovedou denní světlo všude tam, kam by se jinak za běžných okolností nedostalo – do částí místností vzdálených od oken, do temných prostor nebo tam, kde existuje mezi střechou a stropem vysoký prostor a instalace střešního okna by nebyla konstrukčně možná. V určitých případech mohou také díky tepelně-technickým vlastnostem nabídnout lepší parametry než střešní okno.

Světlovodem z exteriéru do interiéru


Množství vedeného světla závisí na typu a provedení světlovodu, délce tubusu, počasí, ročním období, sklonu střechy, na orientaci vůči světovým stranám. Vzhledem k tomu, že Česká republika je oblastí s nižším počtem slunečných dní a světlo je zde spíše rozptýlené než ostré, je nejvhodnější stranou pro umístění světlovodů jih nebo jihozápad.

Světlovod přenáší denní světlo z exteriéru do interiéru. Vstupní branou světla je v tomto případě kupole z křišťálu, případně z jakostního plastu – například z tvrzeného polykarbonátu s UV ochranou, který nežloutne ani nekřehne, nebo amorfního kopolyesteru PET-G, odolného vůči nízkým teplotám.

Kupole světlo nejen vede, ale také násobí jeho intenzitu, světlovod je tak účinný i při zatažené obloze. Lze zvolit modely pro plochou i šikmou střechu, mohou mít také formu okna na střeše či fasádě.

14 světlovod a střecha

obr.: Světlovod s technologií raybender s vlisovanou Fresnelovou čočkou. Foto: WT-WIndows Tomorrow

06 světlovod v interiéru

obr.: Světlovody jsou účinným pomocníkem pro přísun přirozeného světla všude tam, kde by jinak bylo nutné využívat po většinu dne nebo stále umělé osvětlení. Foto: VELUX Česká republika

Výkon světlovodu ovlivňuje použitý materiál


Kupolí projde světlo do tubusu s vysoce reflexní vnitřní plochou. Dřívější zařízení s měkkým tubusem z takzvaného husího krku neposkytovala dostatečnou odrazivost vnitřního povrchu, což se projevilo na výkonu světlovodu. Dnešní nejmodernější přístroje s pevným válcovitým tubusem nabízejí vysoký světelný komfort a dlouhou životnost.

Vnitřní plocha je nejčastěji stříbrná a může odrazit až 98 % světelných paprsků. Tubus je tvořen koleny – potrubními díly, které je možné nastavit až do úhlu 45 stupňů, světlovod je tedy možné nainstalovat i v prostorách obtížně přístupných.

Nesmíme zapomínat ani na materiál, z něhož je zhotoven difuzor, neboť ovlivňuje světlo rozptylované v interiéru. Parametrem jsou zachování barvy denního světla a životnost, obvykle bývá proto skleněný, neboť sklo nejlépe splňuje uvedené požadavky.

05 světlovod odeon křišťál

obr.: Nový ručně broušený rozptylovač denního světla z českého křišťálu o hmotnosti 220 kg. Je určen pro typ světlovodu lightway 800 silver. Foto: Lightway

Při instalaci světlovodu dejte pozor na izolaci


Vzhledem k tomu, že světlovod je zásahem do střešní konstrukce, je třeba věnovat pozornost zabezpečení místa osazení proti průniku či kondenzaci vody a současně i tepelněizolačním parametrům zařízení – světlovody by měly být vybaveny minimálně izolačním dvojsklem, v pasivních a energeticky úspornějších domech pak trojsklem, které zajistí i parotěsnost a vzduchotěsnost celého systému. Nekvalitní instalace může mít za následek nejen kondenzaci vody ve světlovodu, ale také porušení střešní izolace, provádět by ji proto měla odborná firma.

02 světlovod na střeše

obr.: Na materiálu, z něhož je zhotovena kupole světlovodu, záleží. Musí být vysoce kvalitní, například z českého křišťálu. Foto: Lightway

04 světlovody na trávníku

obr.: Instalace světlovodů s pochozím sklem na zelené střeše. Průměr tubusů je 760 mm, světlovody osvětlují vnitřní tmavé chodby vily. Foto: Lightway

Doplňky světlovodu - nejen estetické


Spodní část světlovodu může být vybavena světelným zdrojem - žárovkou či LED svítidly a vestavěným čidlem. Za šera, pokud je venku pod mrakem, případně v noci lze využít dosvit výše zmíněnou elektrickou jednotkou a světlovod tak může sloužit i jako interiérové svítidlo.

Některé typy mohou být vybaveny stmívačem pro regulaci množství přiváděného světla, případně obsahují ventilační jednotku s ventilátorem a odsávacím košem a nahradí tak či doplní digestoř v kuchyni nebo větrací mechanismus v koupelně. Na střeše nebo stěně je světlovod osazen na speciální základnu, jejíž materiálové a barevné provedení lze sladit se střešní krytinou či fasádou.

08 světlovod prostředí koupelny

obr.:  Světlovody vnášejí do interiéru moment překvapení z plasticity prostoru, která měkkým a živým světlem připomíná atmosféru místností pod střešními světlíky ve starých městských domech a galeriích. Foto: VELUX Česká republika

Výhody světlovodů v dřevostavbě


 • dovedou světlo tam, kam okna nemohou
 • napomáhají v plnění norem o množství denního světla tam, kde okna nedostačují
 • světlo usměrňují i regulují
 • mohou sloužit i jako běžné svítidlo
 • lze je instalovat i v budovách historických či památkově chráněných
 • jsou architektonickým i designovým prvkem
 • některé splňují podmínky pro čerpání dotací z programu Zelená úsporám

Nevýhody světlovodů v dřevostavbě


 • vyšší cena
 • zaberou část prostoru v podkroví

01 světlovod a zabrání místa v podkroví

obr.: Světlovody dovedou světlo střechou a stropem tam, kam se jinak nedostane. Důležitá je správná instalace, možnou nevýhodou je částečné vyplnění střešního prostoru. Foto: Lightway

DaS 5-2016
Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Ostatní”

Více článků »

 • Banner
 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop