Časopis DŘEVO&stavby 4/2015
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 4/2015
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Jakou podobu může mít dřevěná stěna?

Jakou podobu může mít dřevěná stěna?

DAS | Čtvrtek, 17. září 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Dřevo si jako přírodní materiál stárnoucí do krásy zaslouží specifickou povrchovou úpravu. Možností, jak dřevo v interiéru ošetřit je přitom celá řada. Díky různým technologiím povrchových úprav může interiér dřevostavby působit tradičním i velmi moderním dojmem.

 

Naši předci svoje stavby ze dřeva udržovali různými způsoby, které většinou volili podle využití stavby. Hospodářské stavby byly buď zcela bez povrchové úpravy, nebo byly natírány směsí olejů, volskou krví nebo dehtem.

Dříve se používalo hlavně vápno

V domech pro bydlení bylo dřevo povrchově upravováno především hliněnými nebo vápennými omítkami, které byli aplikovány na stěny v místech blízkých ohni. Většinou se dřevo natíralo malbou z hašeného vápna, která se obnovovala každý rok před Velikonocemi. Tento nátěr měl nejen estetickou funkci, ale zároveň dům desinfikoval. Bílý nátěr měl i svoje opodstatnění, protože prostor s malými okny lépe prosvětloval.

Často se k ochraně dřeva v interiéru využívaly lněné oleje nebo fermež. Další možností byly temperové nátěry, které vznikají smícháním směsi olejů, vody, pigmentu a klihu nebo kaseinu.

V současnosti se k přírodním materiálům (většinou s výjimkou zmíněné  volské krve) vracíme. Přírodní oleje, včelí vosk, hliněné omítky, sklo, případně jejich kombinace – možností je celá řada a záleží vždy na osobním vkusu toho, kdo dům bude obývat. Máme pro vás několik ukázek:

Povrchová úprava dřeva pomocí olejů a vosků

01-voskNejčastěji požívaný nátěr vzniká smíšením olejů a vosků, které mohou obsahovat i pigment. Tyto nátěry vycházejí z tradičních receptur a postupů a umožňují snadnou údržbu. Často tyto nátěry vytvořili odborníci pro ochranu dřevěných podlah a je možné je čistit běžnými prostředky.

Voskový olej s bílým pigmentem

Tato úprava sice částečně skryje strukturu dřeva, zato ho chrání před sluncem a nedochází k jeho žloutnutí. Snoubí v sobě moderní eleganci s tradičním vzhledem, který dříve interiéru dodávaly vápenné nátěry.

 

Mechanická ochrana dřevěných stěn

08 - koupelna V mokrých provozech (koupelna, WC) nebo v manipulačních prostorech (technická místnost, schodiště, sklad) je nejvhodnější mechanická ochrana, nejčastěji prostřednictvím sádrokartonových desek připevněných přímo na dřevěné panely.

Omítky na dřevo

Další možností je tradiční aplikace omítek na dřevo. Disperzní a silikátové omítky jsou sofistikovaným řešením, příznivci přírodních materiálů zvolí hliněné. Na obrázku vidíte povrchovou úpravu pomocí cementového flexibilního lepidla.

Obklady různými materiály

Sklo, laminát, plech a další materiály lze na dřevo přímo lepit nebo šroubovat. Typickou oblastí využití je stěna za kuchyňskou linkou.

Více informací o povrchových úpravách dřevěných stěn a zkušenosti odborníků najdete v časopise Dřevo a stavby 4/2015.
 

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Podlahy a povrchy”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop