Tisk
Akustická pohoda v dřevostavbě

Akustická pohoda v dřevostavbě

Komerční sdělení | Středa, 11. červenec 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Jak těžké je dosáhnout zvukové pohody v dřevostavbě? Jaké parametry to ovlivňují? A lze zlepšit akustiku v dřevostavbě dodatečně?

Akustická pohoda

Začněme definicí akustické pohody. Optimální akustická pohoda je taková, kterou zkrátka neřešíte - slyšíte to, co slyšet chcete a naopak neslyšíte, co nechcete, ať už z vedlejší místnosti nebo z ulice.  Abyste ji dosáhli, je třeba začít ji řešit již ve fázi projektování domu. A rozhodně ji nepodceňovat, protože výrazně ovlivňuje nejen psychickou pohodu, ale i zdraví - špatně odhlučněný domov vám může nenápadně způsobovat vnitřní napětí, které může vést k bolestem hlavy, nespavosti či náladovosti, a to za to zkrátka nestojí. 

Inteligentní skladba konstrukce především

Akustické vlastnosti dřevostavby závisí především na správné volbě a provedení všech konstrukcí. Klíčová je však chytrá kombinace a skladba konstrukcí. Hlavní roli tedy hraje výběr materiálu, jeho tloušťka a použití. My se budeme dále věnovat konstrukci podlah, která zvukový útlum, tedy vzduchovou a kročejovou neprůzvučnost, výrazně ovlivňuje.

Na podlaze záleží

Správný návrh skladby podlahy a její odborné provedení zajistí akustickou i tepelnou pohodu. To znamená, že není nemožné sledovat v jedné místnosti domácí kino a nerušit tím ostatní v místnostech nad i pod vámi. Nutné je izolovat prostor od hluku kročejového i toho šířeného vzduchem. Přičemž u dřevostaveb jde především o kročejovou neprůzvučnost.

Nejvhodnější kročejovou izolací je izolace s pórovitě otevřenou strukturou, pevná ale zároveň pružná - skelná nebo čedičová vlna, která dokáže snížit hladinu kročejového zvuku u testovaných skladeb až o 33 dB oproti původnímu stavu. Dosáhnete s ní stejných či i lepších výsledků než s izolací s uzavřeným povrchem, například elastifikovaným polystyrenem snižujícím hladinu kročejového zvuku přibližně o stejné hodnoty, ale s minimálním vlivem na vzduchovou neprůzvučnost.

Plovoucí podlahy 

podlahy - skladbyDo obytných místností se doporučuje osvědčená plovoucí podlaha. Těžká plovoucí podlaha je mechanicky odolnější, lépe akumuluje teplo, má lepší akustické parametry a můžete si ji pořídit s podlahovým vytápěním, nevýhodou je vyšší hmotnost a časová náročnost provedení. Lehká plovoucí podlaha má hmotnost nižší a bývá rychleji instalována, takže ji v interiérech najdeme častěji. Oba typy mohou obsahovat kročejovou izolaci – například Isover N (pro těžké plovoucí podlahy) či Isover T-P (pro lehké I těžké plovoucí podlahy).

Pochozí podlaha na půdě

StepcrossU podlahy na půdě lze použít systém Isover STEPcross kombinující pevné EPS trámce s paropropustnými deskami z minerálních vláken. Systém vyniká jednoduchou aplikací bez tepelných mostů, minimálním přitížením stropu a svou příznivou cenou.


Dodatečné zlepšování?

Dodatečné zlepšení akustických parametrů v domě, který je už plně obydlený, lze v případě podlahy snad jen použitím vhodné nášlapné vrstvy (například velmi dobře působí koberec) či její výměnou. Znamená to však nemalé finanční náklady, proto to rozhodně není běžný postup a je důležité myslet na správnou skladbu podlahové konstrukce od úplného začátku.

To nejdůležitější na konec

Obliba dřevostaveb stoupá, podle údajů Českého statistického úřadu je u nás kolem 17 000 nových dřevostaveb, v roce 2016 měl každý sedmý dokončený rodinný dům dřevěnou konstrukci. Mezi hlavní pozitiva uvádějí jejich obyvatelé rychlejší výstavbu, nižší pořizovací cenu a dobré energetické parametry. Zároveň se ale shodují v tom, že komfort bydlení závisí na správném dodržení požadovaných stavebních technologií, použitých materiálů a kvalitě práce. Odborná pomoc je tedy na místě a stavba svépomocí se v tomto případě nedoporučuje. 

Více na www.isover.cz a www.zijesemihezky.cz

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Podlahy a povrchy”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop