Tisk
Zábradlí není zábrana

Zábradlí není zábrana

Komerční sdělení | Pondělí, 01. říjen 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Zábradlí je ve své podstatě vlastně stavební prvek, který brání pádu z výšky. Současně ale dotváří vnitřní či vnější architektonický prostor a společně se schodištěm je důležitým a mnohdy dominantním prvkem celé stavby. Svým způsobem se jedná o svébytný detail, který má velký vliv jak na pohodlí bydlení, tak na jeho celkový vzhled. Nerozlučným partnerem zábradlí je ve velké většině případů schodiště, které je také mnohdy určujícím faktorem typu, tvaru a provedení samotného zábradlí. Proto je velmi důležité tento detail nepodcenit a již ve fázi plánování mu věnovat patřičnou pozornost. Na základě toho se pak rozhodnout pro správného dodavatele, který umí uspokojit všechny požadavky definované zadáním.

Vzhledem k tomu, že zábradlí musí, kromě funkce estetické, splňovat i množství technických parametrů, doporučujeme vyžít služeb profesionálního dodavatele s praktickými znalostmi, zkušenostmi a vlastnícího potřebné certifikáty. Vyhneme se tak možným problémům, jejichž důsledek si při plánování možná ani neuvědomujeme.

Společnost SWN Moravia je dlouholetým partnerem i pro velmi náročná technická řešení zábradlí a schodišť. Disponuje veškerými technickými, výrobními i materiálovými prostředky potřebnými k dodávce těchto komponent. Společnost vlastní potřebné certifikáty, zaručující správnost a kvalitu používaných technických řešení.

Dle převládajícího materiálu konstrukce, je možné zábradlí rozdělit do několika základních typů:

swn plzen 6 10 201608177swn praha 8 11 201608554Kovové zábradlí

nacházelo donedávna svoje uplatnění především v komerčním sektoru. Se vzrůstajícím zájmem o technické, účelné a jednoduché řešení se tento typ zábradlí stále více prosazuje i u rodinných domů. Svým charakterem jde spíše o technické řešení odpovídající modernímu pojetí stavby. Správnou volbu zábradlí i jeho provedení lze udělat tak, aby konečný výsledek byl funkční, zajímavý a esteticky příjemný. Na fotu č. 1 jsou ocelové pruty součástí nosné konstrukce schodiště a současně i velmi esteticky hodnotným zábradlím. Obrázek č. 2 představuje koncepčně jednoduché zábradlí, které přesně kopíruje tvar schodnic. Křivka celku působí velmi dynamickým dojmem a je dokonalým solitérem vévodícím danému prostoru.

 SUP5104Dřevěné zábradlí

najde uplatnění ponejvíce v rodinných domech. Určitě to ale neznamená, že musí jít o nudné konstrukce bez nápadu. Je samozřejmé, že dřevěné zábradlí spíše odpovídá klasičtěji pojatému interiéru. I zde je ale možné takové zadání správně uchopit a vyrobit harmonický celek, který má vysokou estetickou i řemeslnou hodnotu, jelikož i na dřevěné zábradlí je možné použít moderní prvky, pokrokové povrchové úpravy a sladit zábradlí s ostatním interiérem.

swn praha 7 10 201608251Skleněné zábradlí

se nejlépe hodí tam, kde je požadavek na transparentnost a otevřenost. V moderním interiéru se jedná o opticky bezkolizní oddělení jednotlivých provozů. Významnou výhodou skla je fakt, že může být nosným prvkem souvisejícího schodiště a zároveň tvořit designově čisté a téměř neviditelné zábradlí. Může tak velmi dobře vyniknout odlehčená linie nejen schodiště, ale i souvisejících konstrukcí.

Nevýhodou skleněného zábradlí je mimo jeho vysoké ceny a značné hmotnosti i požadavek na perfektní stavební připravenost. Je třeba mít na mysli, že v případě stavebního skla použitého na zábradlí je nezbytné použít lepené sklo, jehož hmotnost tím pak velmi vzrůstá. Proto je velmi důležité již při plánování samotné stavby důkladně zvažovat, jaké zábradlí je možné v našem projektu použít, s jakým výsledným efektem, technickými možnostmi a navazujícími náklady.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Schodiště”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop