Tisk
Hrajte s námi o hodnotné ceny/9

Hrajte s námi o hodnotné ceny/9

Helena Petáková | Pondělí, 09. červenec 2012 |

Přidat na Seznam.cz

Také tento předmět můžeme určitě najít na půdách mnoha našich chalup, protože v době, než ho nahradila technika, byl velmi užívanou pomůckou v běžném životě každé rodiny – na venkově i ve městech. Pokud víte, o jaký předmět jde, zúčastněte se naší soutěže.

KrumpolecKrumpolec neboli kohoutkové jho, určené pro zápřah jednoho kusu dobytka zní správná odpověď minulého kola soutěže. Pochází z Jerusaléma u Příbrami, je z počátku 20. století a jeho fotografii nám opět poskytl Pavel Hynčica, pracovník skanzenu lidových staveb středního Povltaví ve Vysokém Chlumci.

Jho neboli jařmoJho nebo též jařmo je část postroje tažných zvířat, která přenáší tažnou sílu na pluh. Zprvu patrně jen dřevěná tyč, upevněná jednomu zvířeti přes čelo, později různě tvarovaná, která spojuje dvě zvířata do páru. Upevňovalo se na čelo, za rohy nebo přes kohoutek. První zmínky o jhu jsou z období okolo roku 4000 př. n. l. Už od 10. století bylo postupně vytlačováno efektivnějším a pro zvířata pohodlnějším chomoutem.

Hovězí dobytek to měl těžší než koně

ChomoutJho neboli jařmo tvoří dva dřevěné nebo železné oblouky, potažené kůží. Potah bývá vycpán slámou, aby chomout zvíře netlačil. Koním se chomout navléká přes hlavu, což u hovězího dobytka není kvůli rohům možné. Oblouky chomoutu pro hovězí dobytek proto bývají spojeny jen nahoře, navlékají se na krk zvířete shora a dole svazují řemenem. Po stranách chomoutu jsou oka, na něž se připojuje oj nebo postranní tažné řemeny. Vynález chomoutu a zdokonalení zápřahu skotu umožnily lepší využívání tažné síly dobytka a přinesly tím velkou úsporu lidské práce.

Postrojům pro skot nebyla věnována taková péče při jejich úpravě jako postrojům pro koně. Byly primitivnější a sestavené z jednoduchých částí. Používala se jha šíjová a jařmová. Do této skupiny postrojů lze zařadit hojně používané krumpolce a kliky. Slovo krumpolec vzniklo z německého krumm – křivý a Holz – dřevo. (Pro zajímavost docela obyčejný a běžně používaný krumpáč souvisí s německým Krummhacke - křivá motyka).

Volské jho přes čelo (dělené)Volské jho před kohoutek (Španělsko)Volské jho za rohy (Chile)

Volské jho (Baskicko)Permanentku na adventure golf v Horním Bezděkově dnes vyhrává Libuše Krčálová a jako všichni ostatní autoři správných odpovědí postupuje do závěrečného hodnocení, kde hrajeme také o zajímavé ceny - víkendové pobyty v hotelu Kokořín a štípací sekery Fiskars.

Zdroj některých fotografií a informací: Wikipedie

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop