Tisk
RD COMPARYO - 2. místo v soutěži Mladý projektant

RD COMPARYO - 2. místo v soutěži Mladý projektant

Dagmar Šimonová | Pondělí, 03. březen 2014 |

Přidat na Seznam.cz

Děkanka FAST VŠB-TU Ostrava, Děkan Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU v Brně a občanské sdružení Moravskoslezský dřevařský klastr, o.s. (MSDK, o.s.) vyhlásili v rámci projektu „Partnerství v oblasti stavebnictví a architektury" soutěž „MLADÝ PROJEKTANT" – Studie rodinného domu v investičních nákladech do 2 mil. Kč. Pracovní skupina složená ze studentů Mendelovu univerzity v Brně, jmenovitě Grus Lukáš, Fukal David, Hála Marek, Kubina Matěj a Rutta Šimon, se přihlásila s návrhem RD COMPARYO. Se svým týmem sice soutěž nevyhráli, skončili na druhém místě, vytvořili ale netradiční dům se zajímavým řešením.

Pohled 2"Našim hlavním cílem, který plynul ze zadání, bylo vytvořit studii rodinného domu v investičních nákladech do 2 mil. Kč. Jelikož jsme se v rámci projektu rozhodli pro konstrukční systém RD Rýmařov, byly nám poskytnuty všechny potřebné informace. Celá studie vznikala pod odborným vedením Ing. Michala Šopíka z firmy Vesper Frames s.r.o. Po více než měsíčním inspirativním hledání jsme se rozhodli o vytvoření kompaktního tvaru dané stavby. Ten byl dosažen spojením dvou tvarů - dvoupodlažní části s pultovou střechou => tzv. „KVÁDR INTIMNÍHO ŽIVOTA" a jednopodlažní části se střechou sedlovou => tzv. „OTEVŘENOST RODINNÉHO ŽIVOTA".

InteriérJelikož celá studie dané dřevostavby rodinného domu vznikala z větší části ve výrobním závodě firmy Vesper Frames s.r.o. a byla navržena v konstrukčním systému RD Rýmařov, vznikl tak její velmi příhodný název – RD COMPARYO. Ten vystihuje kompaktnost stavby (COMP) a místní pojmenování rýmařovské oblasti (RYO)," říká Šimon Rutta, jeden z autorů.

Celá studie byla konstruována v programu pro dřevěné konstrukce cadwork. Díky tomu tento projekt disponuje výstupy pro CNC obráběcí centruma zajišťuje tak vyrobitelnost RD COMPARYO.

Studie 1Studie 2

Se svou prací jsme spokojení

1. NP2. NP"V rámci soutěže „Mladý projektant" naše pracovní skupina obsadila 2. místo. Nicméně po komunikaci s nadací Dřevo pro život jsme v rámci 9. Veletrhu dřevostaveb 2014 v Praze získali ještě místo 3. ve studentské soutěži, Návrh rodinného domu COMPARYO pro nás, jako pro studenty oboru Stavby na bázi dřeva, měl obrovský význam. Nenabídl nám pouze proměnit naše znalosti v kompletní projekt, ale zároveň možnost seznámit se s výrobními závody jako jsou RD Rýmařov, a Vesper Frames s.r.o. a spolupracovat s opravdovými osobnosti z oboru v podobě Ing. Michala Šopíka. Především tato spolupráce nám přinesla mnoho zajímavých poznatků, zkušeností a zcela jiný pohled na dnes měnící se kulturu bydlení," vysvtěluje Šimono Rutta.

Věřím, že jednoho dne se dřevostavba RD COMPARYO dočká své realizace a uspokojí tak požadavky svých budoucích uživatelů!

Vaše komentáře (3)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop