Tisk
MARTIN RAJNIŠ: <small>Huť architektury</small>

MARTIN RAJNIŠ: Huť architektury

Lucie Němcová | Pondělí, 30. červen 2014 |

Přidat na Seznam.cz

Výstava s názvem MARTIN RAJNIŠ: Huť architektury v Centru současného umění DOX představí průřez tvorbou předního českého architekta Martina Rajniše a jeho ateliéru s důrazem na práce za posledních 12 let. Rajniš, který v květnu v Paříži převzal prestižní ocenění za výjimečný přínos světové architektuře, vychází z filozofie tzv. „přirozené architektury" a proslul projekty, které spojuje myšlenka dlouhodobé udržitelnosti, ekologie a představa architektury jako nástroje pro rozvoj komunity-společnosti.

Martin Rajnis, Nela Gottvaldova, Lubos Loibl Kopule Brno Dome Brno kopiePatrik Hoffman Martin Rajnis Nova Ceská postovna Anezka na Snezce kopieArchitekt Martin Rajniš v sedmdesátých letech pracoval v SIALu, vedeném Karlem Hubáčkem, je spoluautorem pražského obchodního domu Máj na Národní třídě nebo pavilonu dějin dopravy na Expo 1986 ve Vancouveru.
David Kubik Skolka Krc  Kindergarten KrcMartin Rajnis, David Kubik Majak a muzeum Jary Cimrmana Lighthouse and Jara Cimrman MuseumPřibližně od roku 2002 se však Rajnišova tvorba výrazně proměnila. Věnuje se menším stavbám postaveným z přírodních materiálů (dřevo, kámen, sklo) a snaží se najít takové cesty, které by s minimem prostředků a s velkou pokorou k existujícím stavbám i krajině sloužily co nejširší skupině uživatelů a znovu vrátily architektuře její klíčové postavení v lidské civilizaci.

Martin Rajnis, Martin Kloda, David Kubik Rozhledna Bara, Chrudim Tower Bara, Chrudim kopieMartin Rajnis, Martin Kloda, David Kubik Rozhledna Bara, Chrudim kopieVýstava v Centru DOX představuje velkoformátové fotografie realizací, časosběrná videa nebo několikametrové architektonické modely, které byly poprvé představeny na Benátském bienále v roce 2010.
Mezi prezentovanými realizacemi najdeme mimo jiné diskutovanou stavbu Poštovny na Sněžce z roku 2007 nebo několik – pro ateliér typických - dřevěných věží hráňové konstrukce sestavených vyskládáním prken (např. rozhlednu Báru u Chrudimi z roku 2009).

Martin Rajnis Experiment klacky  Experiment branchesSoučástí expozice je i model rozhledny Doubravka, která by v budoucnu měla stát nad Kyjským rybníkem v Praze–Kyjích. Reálnou ukázku stejného systému strukturální konstrukce z náletových dřevin mohou návštěvníci vidět na terase Centra DOX, kde pod vedením Martina Rajniše studenti architektury z Prahy, Brna a Liberce postavili konstrukci inspirovanou tvarem sloního hřbetu.

Takzvaná „přirozená architektura" by podle Martina Rajniše měla být vlídná, obyvatelná, srozumitelná a blízko lidem.

Martin Rajnis, Jan Mach, Vojtech Hybler, Martin Kloda, Vaclav Horecky, David Kubik Atelier na rekou Studio above the riverPatrik Hoffman, Martin Rajnis SSBS Prototyp W02 SSBS Prototype W02 kopie
„Je nutno začít tvořit jinak: místo designu a estetiky se inspirovat hlubokými zákony přírody. Ponořit se do prostředí, do systému, z kterého jsme povstali," vysvětluje architekt.

Martin Rajnis, David Kubik Artefakt Kyje  Artefact KyjePrávě tento typ architektury ocenila i mezinárodní porota Nadace Locus v Paříži, která od roku 2007 uděluje cenu za výjimečný přínos světové architektuře a v květnu se tak mezi laureáty prestižního ocenění „Global Award for Sustainable Architecture" zařadil i Martin Rajniš.


Kurátor:
Leoš Válka
Kurátorská spolupráce: Martin Rajniš, David Kubík

Výstava bude pro veřejnost otevřena v Centru současného umění DOX od 27. 6. do 17. 11. 2014.

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop