Tisk
Vychází Velká kniha o dřevě

Vychází Velká kniha o dřevě

Michal Babor | Čtvrtek, 10. listopad 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Jak velká musí být kniha, aby mohla nést ve svém názvu slovo velká? Velká formátem? Velká rozsahem? Nebo snad obsahem? Nová kniha výtvarníka a dřevaře Martina Patřičného je zcela jistě velká svým tématem. Věnuje se dřevu, jeho neopakovatelnosti, materiálu, který člověka provází od dob, kdy poprvé narovnal záda.

Dřevo se nevyrábí, bylo živé, dřevo, to jsou těla stromů. Martin Patřičný je neúnavným propagátorem dřeva. Byl strůjcem první „dřevěné" výstavy, podílel se na vyhlášení Dne stromů, jeho kniha Dřevo krásných stromů se dočkala tří vydání a řady dotisků. Dřevostavby sice stojí na okraji jeho zájmu, ale každý, kdo chce v kvalitní dřevostavbě žít, má dřevo určitě v oblibě.

Horká novinka, Velká kniha o dřevě, přináší na dřevo celou řadu pohledů. Kromě těch základních (především středový a tečný řez kmenem) nahlédnete pod kůru (očka, rozdvojení kmene...). Přírodní záběry doplňují praktické výrobky: mísa, amulet, hračka, stolek..., ale také využití dřeva pro výtvarnou práci. Publikace obsahuje popis zhruba 50 dřevin, 20 z nich podrobně, autor nezapomněl ani na ukázky málo používaných keřů a exotických dřevin.

Ukázka z knihy

Potom, co jsme slezli ze stromů (někteří z nás už na nich dneska zase bydlí), opustili jeskyně a vyhrabali se z hlíny či sněhu, stavěli jsme si příbytky ze dřeva. Z příbytků vyrostla hradiště i celá dřevěná města a některé z nich zničil oheň. Pak musely dostat stavby ze dřeva hliněnou omítku... Po dlouhém, dlouhém čase jsme dřevo jako stavební materiál na chvíli opustili (v českých zemích), ale s přechodem tisíciletí se obliba nejen stavění ze dřeva vrátila... (...) V r. 2005 proběhl velmi úspěšný II. ročník veletrhu Dřevostavby – úspěšnější, než se čekalo. Probíhá dodnes. A přibyl k němu For Wood v Letňanech, Cesty dřeva a další. Od r. 2009 vychází reprezentativní časopis Dřevo a stavby (Pro vobis). A následně sruby a roubenky a dnes už celá řada dalších časopisů. Měl jsem velké potěšení být u té renesance dřeva. A vás jistě napadnou (nebo mi o nich dokonce napíšete) další klíčové milníky, na které jsem zapomněl. Díky.

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop