Objevte šíři belgické architektury!

Objevte šíři belgické architektury!

Redakce | Úterý, 07. květen 2019 |

Přidat na Seznam.cz

V květnu přijedou na pozvání spolku Kruh architekt Johannes Robbrecht a statik Guy Mouton, kteří se věnují uměleckým instalacím i odvážným konstrukčním řešením. Přednáška z cyklu Belgická inspirace se uskuteční ve čtvrtek 16. 5. od 19.30 hodin v Sálu Přítomnost v Domě Radost na Žižkově.

Studio Robbrecht en Daem

Studio sídlící ve vlámském Gentu tvoří manželský pár Paul Robbrecht a Hilde Daem. Robbrechta a Daem spojuje zájem o současné výtvarné umění, který se výrazně projevuje v jejich tvorbě. Mnoho jejich projektů tak vzniklo ve spolupráci s umělci.

Dřevěná tržnice v belgickém Gentu

Výrazným počinem studia je městská tržnice v belgickém Gentu, kterou postavili ve spolupráci s Marie-José Van Hee. Na původně zpustlém náměstí v centru města navrhli objekt tržnice, která v sobě mimo jiné skrývá zázemí pro obyvatele města jako například parkoviště jízdních kol či veřejné toalety.

Na místě nechybí ani restaurace, jež využívá dešťovou vodu z rezervoárů umístěných v podzemí. Tržnice umístěná v okolí tří gotických katedrál je postavena především z přírodního dřeva kombinovaného se sklem a svojí hmotou dokonale zapadá do okolí. V roce 2013 byla stavba mezi pěti finalisty Cen Mies van der Rohe.

robbretch-en-daem-market-hall-gent


Guy Mouton

Druhým přednášejícím, který se představí bude významný a odvážný statik Guy Mouton. Během své přednášky se zaměří na vztah konstrukčního konceptu v architektonickém díle a toho, jak může dobře zvolený konstrukční koncept posílit výslednou architekturu.

„Filozofie projekční kanceláře Mouton je taková, že konstrukci je třeba chápat jako součást architektury a stejně jako architektura musí mít svůj koncept. Kromě toho je konstrukce často neoddělitelnou součástí architektury a hraje hlavní roli ve vnímání celého návrhu. Naším cílem je vyvíjet pro každý projekt zvlášť silný konstrukční koncept a zároveň se podílet na výsledné podobě návrhu," říká Guy Mouton.

Mezi jejich nejznámější projekty patří například nedávno dokončená knihovna v Gentu od studií RCR Arquitectes a Coussée & Goris architecten nebo Port House v antverpském přístavu, jehož autorkou je Zaha Hadid.

KDY: čtvrtek 16. května 2019 od 19.30

KDE: Sál Přítomnost v Domu Radost, Praha Žižkov

Vstupenky je možné koupit přes GoOut za cenu 100 / 120 Kč, přednáška bude v angličtině.

Přednášky spolku Kruh

Cílem přednášek pořádaných spolkem KRUH je zprostředkovat zahraniční zkušenost českému publiku a ukázat, že kvalitní současná architektura může vzniknut v malé zemi a projevovat se bez zbytečné okázalosti. Belgie je v tomto ohledu České republice velmi blízká, a proto ji KRUH představuje jako inspirativní příklad.

Více informací najdete na www.kruh.info

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop