Přístavba na rašeliništi v USA

Tisk
Přístavba na rašeliništi v USA

Petr Houška | Čtvrtek, 08. březen 2012 |

Přidat na Seznam.cz

Rodinný jednogenerační částečně podsklepený bungalov stojí ve městě Stratford státu Connecticut na východním pobřeží USA již mnoho let. Na naše poměry už tak prostorný dům přestal rodině vyhovovat, a tak naše firma Vala dřevostavby pro ni vytvořila přístavbu obývacího pokoje ve velikosti běžného bytu 3+1 a zastřešenou terasu.

Přístavbě bránila místní organizace ochránců přírody

IMG 6492Dům stojí v mírném svahu a deset metrů od jeho zadní části protéká potok. Vymleté koryto o šířce i hloubce jednoho metru je v letním období poloprázdné, ale po zbytek roku to v něm doslova žije. Místní ochránci přírody nechtěli původně přístavbu povolit, protože se v blízkosti potoka a domu nacházejí rašeliniště. Základové pasy však nebylo nutno přizpůsobovat geologickým podmínkám, neboť přízemní stavba je opravdu lehká a nehrozí její váhou deformace podloží. Místní klima je srovnatelné se střední Itálií, a tak tomu odpovídá mocnost tepelného izolantu nejen ve svislé obvodové konstrukci, skelná vata má tloušťku 140 mm - vložená do rámové konstrukce stavby z profilů 140 x 40 mm. Skladba obvodové stěny je koncipována jak difuzně uzavřená – parotěsná izolace je tvořena papírem impregnovaným asfaltem – tím je eliminována případně zvýšená vlhkost vzduchu z potoku a rašelinišť za domem.

Základy v rašelině

IMG 9497Přístavba je založena na základové pasy do nezámrzné hloubky 1200 mm, na nich spočívá ztracené bednění široké 200 mm. Jednotlivé cihly jsou spojeny na klasickou cementovou maltu, betonem se prolila až poslední řada cihel. Základový práh stěn byl z hloubkově impregnovaného hranolu.

Dům je opravdu prostorný

IMG 9826Suterén je opravdu plně využitý dílnou, garáží pro dva automobily amerického stylu, sociálním zázemím a místností pro zábavu dětí s kuchyňským koutem. V přízemí se nachází druhé sociální zázemí přístupné i z ložnice rodičů, dětský pokoj, pracovna, prostorná kuchyň s jídelnou a nyní přistavený obývací pokoj s mohutným krbem. Mimo něj se o tepelnou pohodu stará vzduchotechnické topení s plynovým kotlem a o TUV plynový zásobník. Původní dům i přístavba mají cedrové fasádní šindele - obkládání dřevem je typické pro téměř celý americký kontinent.

 

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Dřevostavby ve světě”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop