Redakce | Pondělí, 28. duben 2025 |

Zahrádkářská kolonie uvnitř Prahy už několik měsíců ukrývá nového člena. Mezi skleníky, altány a letité tmavé chatičky, povětšinou bez oken, sloužící jako zázemí pro místní zahrádkáře, přibyla překvapivě promyšlená moderní budova, která ale mezi své sousedy dokonale zapadá. Zadání od klientů znělo: místo původní chátrající chatky postavit novou, která jim umožní lepší propojení se zahradou, nabídne útulné útočiště v případě deště a poslouží jako zimní zahrada pro uskladnění rostlin. A architekti to zvládli na jedničku!
Uprostřed paneláků by jen málokdo hledal zahrádkářskou kolonii, a přece tu je. A její součástí je i velká vzrostlá zahrada, jejíž majitelé se rozhodli zbourat starou rozpadající se chatku a nahradit ji něčím neotřelým a praktickým. Architekty překvapili požadavkem: „Chceme chatu, ale nechceme se v ní před zahradou zavírat." Výsledek přesně splňuje zadání a svým exteriérem nijak nenarušuje charakter místa. Přináší lákavý únik z městské šedi i kýžený úkryt před nepříznivým počasím, v němž majitelům k dokonalé relaxaci na čerstvém vzduchu nic neschází.
FOTO: ALEX SHOOTS BUILDINGS
Těžko uvěřit, že se tento neotřelý, moderní zahradní pavilon nachází uprostřed pulzující metropole, pouhých deset minut chůze od domova majitelů. Představuje tak ideální cíl pro krátké podvečerní procházky, víkendové opékání buřtů i příležitostné letní přespání.
Ideální propojení se zahradou umožňuje výklopný polykarbonátový panel, díky němuž je možné otevřít celou jednu delší stranu chatky o rozměrech 3 × 5 m. V tu chvíli se zcela stírá hranice mezi „uvnitř" a „venku" a objekt se proměňuje v architekty zamýšlené ztvárnění zahradní lodžie.
FOTO: ALEX SHOOTS BUILDINGS
Tato drobná dřevostavba vyrostla na původních základech pomocí konstrukčního systému two by four. Vnitřní stěny jsou opatřeny světlou omítkou, která spolu s dřevěným obložením zadní stěny se zabudovanou knihovnou dopřává interiéru i při zavření polykarbonátového panelu lehkou a vzdušnou atmosféru. Celková výška dřevostavby nepřekračuje 5 m, přesto se zde nachází i prostorné spací patro pro příhodné letní večery, kdy se majitelům nechce vracet do uzavřených prostor rušného města. Je přece tak lákavé místo televize natáhnout ruku pro knížku a užívat si i nadále pobytu na čerstvém vzduchu, který tak milují.
FOTO: ALEX SHOOTS BUILDINGS
Na pozemku nedaleko řeky Vltavy se nenacházejí inženýrské sítě – energii pro svícení v tomto moderním objektu tak obstarává fotovoltaický panel.
FOTO: ALEX SHOOTS BUILDINGS
Exteriér oproti tomu tvoří opalované dřevo s nepravidelnou strukturou, díky němuž objekt zapadá mezi ostatní tmavé chatky. Okna vedoucí do tří světových stran spolu s výklopným panelem pak vnitřnímu prostoru dopřávají světlo po celý den.
FOTO: ALEX SHOOTS BUILDINGS
Zastihne-li majitele na pozemku déšť, otevřený polykarbonátový panel jim poskytne ještě větší zastřešený prostor. Mechanismus vyklápění panelu je přitom díky sytému ocelových lanek, kladkových koleček a protizávaží snadné ovládat i v jednom člověku.
FOTO: ALEX SHOOTS BUILDINGS
Technické info
- Místo: Praha
- Rok dokončení: 2023
- Zastavěná plocha domu: 16 m2
- Užitná plocha domu: 20 m2
- Konstrukční systém: two by four
- Arch. návrh, projekce a stavba: Jana Holub, Tomáš Hanus, BYRÓ architekti, www.byro.cz
FOTO: ALEX SHOOTS BUILDINGS
Tento článek vyšel v časopisu DŘEVO&stavby 2/2025
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 119 Kč
koupit časopis
AUTOR ČLÁNKU: DAGMAR DIGMA ČECHOVÁ pro časopis DŘEVO&stavby