Tisk
Mladí Češi si půjčí půl miliardy ročně - na chalupy!

Mladí Češi si půjčí půl miliardy ročně - na chalupy!

Dagmar Čechová | Úterý, 25. listopad 2014 |

Přidat na Seznam.cz

Mladí Češi znovuobjevili krásy chataření a chalupaření. Jejich přístup se ale od v 80. let (dob největšího rozkvětu) dost liší. 22,5 % Čechů dnes totiž pořízení chalupy vnímá jako investici. Největší zájem paradoxně panuje u těch nejmladších, ve věku 18 - 26 let (27 %). Průměrný věk žadatele o hypotéku na chatu či chalupu je 28 let. Ukázal to průzkum, který si nechala zpracovat Hypoteční banka.

Průměrná výše úvěru na chatu nebo chalupu činila v loňském roce 1 milion Kč. Hypoteční úvěry na rekreační bydlení přitom u Hypoteční banky již stabilně po několik let tvoří cca 2 % z celkového počtu hypotečních úvěrů.

Mladí Češi si půjčí půl miliardy ročně - na chalupy!„Rekreační bydlení má v ČR dlouhodobou tradici a Česko se drží na celosvětové špičce tohoto fenoménu, hned za skandinávskými zeměmi," uvedl Jan Sadil, generální ředitel a předseda představenstva Hypoteční banky. „Zejména mladší lidé si začali chalupy pořizovat jako investici, např. na pronájem turistům v době, kdy je nevyužívají. Z hlavní prodejní sezóny chalup, která je mezi červnem a zářím, je však i přesto vidět, že touha po chalupě coby místu pro víkendovou relaxaci, je stále ta nejpodstatnější. Zvýšený zájem o chalupaření u starších lidí, ve věku 54 až 65 let (20,6 %), pak pramení i z toho, že řada z nich o chalupě již uvažuje jako o stálém bydlení na důchod," dodal.

Mladí Češi si půjčí půl miliardy ročně - na chalupy!Trend přeměny chalup v bydlení na stáří není nový, nyní je však podpořen i všeobecným trendem zdravějšího životního stylu, nakupování jídla na farmářských trzích apod. Lidé v předdůchodovém věku, kteří se kdysi stěhovali do měst za prací, proto častěji zvažují i stěhování zpět do přírody. Ceny nemovitostí v lokalitách vzdálenějších od center velkých měst přitom v některých regionech i klesají.

Zajímavá je také struktura poptávky po chalupaření podle velikosti obcí a měst, ve kterých lidé žijí. Největšímu zájmu se totiž chalupaření těší u obyvatel menších měst. U těch s 20 001 - 100 000 obyvateli je to 31,7 %, zatímco ve městech nad 100 000 jen 18,4 %. To je dokonce méně, než u lidí z nejmenších obcí pod tisíc obyvatel (20,7 %), kteří často žijí přímo v přírodě.

Mladí Češi si půjčí půl miliardy ročně - na chalupy!

Ostatně chalupaření láká v Česku nejvíce ty, kteří to mají blízko do hor. Nejpopulárnější je v okolí Krkonoš, konkrétně Královéhradeckém (35,7 %) a Pardubickém kraji (26,9 %), dále pak blízko Šumavy, Jizerských hor a v Libereckém kraji. Regionem, který jeví o chataření radikálně nižší zájem, než je celorepublikový průměr, je Karlovarský kraj (pouhých 5,6 %). V krajích dále od hor pak podle aktuálního průzkumu Hypoteční banky lidé chalupaření až tolik neholdují.

 

Vaše komentáře (3)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Financování a legislativa”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop