Tisk
Pasivní dřevostavba: <small>energetická bilance letošní zimy</small>

Pasivní dřevostavba: energetická bilance letošní zimy

Michal Babor | Čtvrtek, 19. květen 2011 |

Přidat na Seznam.cz

Mladí manželé, bydlící v pasivní dřevostavbě z panelů z lepeného dřeva NOVATOP, jsou velcí fandové energeticky úsporného bydlení. Ve svém novém domě bydlí od loňského srpna a v průběhu jeho realizace si nechali na různá místa nainstalovat sofistikovaný měřicí systém, který přesně sleduje nejen spotřebu energií, ale také teplotu, vlhkost a další parametry. „Pracuji ve firmě, která se kromě vzduchotechniky zabývá i výrobou vlastního systému měření a regulace, tak to by bylo, abych to neměl doma", říká s úsměvem majitel.

Realizace této dřevostavby: podívejte se na reportáž zde

Na základě předchozí návštěvy jsme manžele požádali, aby se s námi podělili o výsledky svých měření. „Zkušenosti z letošní zimy jsou velmi dobré. Ze začátku to tak úplně dobře nevypadalo, prosinec byl velmi studený (průměrná teplota -4,5°C) a zamračený. Od konce února však začalo svítit sluníčko, takže jsme víceméně přestali topit. V březnu a dubnu jsme stoprocentně pokryli spotřebu TUV ze solárů."

Topná sezona skončila v březnu

IMG_7536Z následujících grafů a především tabulky je patrné, že v domě se topilo od poloviny listopadu. Největší spotřeba energií byla zaznamenána v prosinci, kdy se ale venkovní teploty pohybovaly v průměru o více než 3,5 stupně pod teplotami, na něž bylo teplovzdušné vytápění projektováno. "Topná sezona" v pravém slova smyslu skončila prakticky již v březnu, kdy začaly naplno fungovat solární panely na střeše. Ty stačily v následujícím měsíci pokrýt už veškerou potřebu tepla v domě.

V současné době probíhají úpravy okolí domu. Na další návštěvě jsme domluveni po létě, abychom se dozvěděli, jak si poradí pasivní dřevostavba s horkým letním sluncem. Děkujeme majitelům za poskytnuté informace.


Energetická a teplotní bilance pasivní dřevostavby

Graf vývoje teplotgr_teplota

Graf vývoje vlhkostigr_vlhkost

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (4)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Pasivní domy”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner
  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop