Tisk
Dřevostavby: <small>sluneční energie a přírodní materiály</small>

Dřevostavby: sluneční energie a přírodní materiály

Ondřej Zaorálek | Pátek, 24. červen 2011 |

Přidat na Seznam.cz

Pouze slunce a teplo země vytápějí rodinný dům navržený architektem Reinhardem Hausbauerem pro stavebníky v rakouské spolkové zemi Štýrsko. Koncept domu s ekologickým provozem vychází z myšlenky, že do chráněné krajinné oblasti nesmí být umístěna žádná stavba, která by narušila její křehkou rovnováhu a vzácnou přírodu.

Aby přírodní energie plně pokrývala potřebu tepla v domě, byla jako izolační materiál použita celulóza. Výsledek? Dům spotřebuje pouze 14 kWh na metr čtvereční podlahové plochy ročně!

Solární zisky

07-42_Poellau-Fassade_GDům je orientován obytnými místnostmi přímo na jih a kromě panoramatického výhledu si tak plně užívá sluneční energie, která je jak známo zdarma. Když je slunce málo, spouští se tepelné čerpadlo systému země-vzduch. Přesah tělesa horní stavby, respektive hluboké zapuštění oken je přirozenou protisluneční clonou v létě, kdy je třeba interiér před sluncem spíše chránit. Po stranách domu jsou okna redukována na úzké horizontální nebo vertikální otvory, protože v těchto místech jsou solární zisky minimální.

Stavba je složena ze tří částí: na dvoupatrové bydlení navazuje přízemní kancelářská část propojená prosklenou chodbou s garáží. Předsazená část druhého podlaží zajišťuje zároveň konstruktivní protisluneční ochranu pro přízemí v létě, naopak v zimě se slunce díky nízké poloze na obzoru bez problému dostane hluboko do interiéru a vnáší do něj vítané teplo.

Přírodní materiály

07-42_Poellau-innen_GZtvárnění fasády kombinuje hrubě strukturovanou bílou omítku a obklad tmavým dřevem, takže vzniká poměrně dramatický, ale zároveň harmonický kontrast. Omítka je opatřena nátěrem barvou StoColor, která má samočisticí efekt, takže zůstane dlouho jasně bílá. Ekologický koncept završují použité materiály – dřevo, izolace celulózou, sklo a přírodní kámen. Celý dům včetně přízemí je konstruován jako dřevostavba: součástí vnějšího pláště je fasádní zateplovací systém Sto Therm Wood, který díky vláknům z měkkých dřevin šetří nejen energii nutnou k vytápění, ale také jiné než dorůstající suroviny.

Více si přečtěte v časopise Dřevo a stavby 1/2009.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Pasivní domy”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop