Tisk
Mrzne, takže v dřevostavbě topíme méně

Mrzne, takže v dřevostavbě topíme méně

Michal Babor | Pátek, 03. únor 2012 |

Přidat na Seznam.cz

Zdá se vám tvrzení v titulku tohoto článku nepravděpodobné? Zvláště v posledních dnech, kdy spodní škála leckterého venkovního teploměru přestává stačit a kolečka elektroměrů či plynoměrů se točí na plné obrátky? David má ale úplně jinou zkušenost a dokazuje ji neprůstřelnou statistikou teplotní bilance.

Dům pod přísnou kontrolou

david1davidS Davidem a jeho rodinou se můžete seznámit v aktuálním čísle časopisu Dřevo&Stavby, kde v rozhovoru představuje své zkušenosti s bydlením v pasivním rodinném domě. Společnost Karon mu ho před dvěma lety postavila z panelů z vrstveného dřeva NOVATOP a David svůj dům od té doby pečlivě sleduje prostřednictvím různých sond. V časopisu si můžete přečíst o jeho zkušenostech řadu podrobností večetně výsledků měření energetické bilance za první rok užívání domu.

 Dřevostavbu vyhřeje Slunce i v zimě

david3"Mrazivé dny se projevily poklesem spotřeby, protože svítí sluníčko," píše David ve svém aktuálním mailu a dokládá to tabulkou celkové spotřeby elektřiny za leden 2012. Je z ní patrné, že i když v první polovině měsíce panovalo na leden netypicky teplé počasí, dům měl větší spotřebu elektřiny než na konci měsíce, kdy venkovní teploty klesaly hluboko pod bod mrazu. Jak je to možné? Za všechno může Slunce: v mrazivých dnech totiž svítilo celý den, takže pasivní tepelné zisky byly mnohem větší. Teplo získané přes den okny se pak v domě díky kvalitní izolaci udrželo i po západu Slunce, takže stačilo dotápět jen minimálně.

 

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (7)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Pasivní domy”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop