Tisk
České pasivní domy praskaly ve švech. Během tří dní je navštívilo přes 1400 lidí

České pasivní domy praskaly ve švech. Během tří dní je navštívilo přes 1400 lidí

Lucie Němcová | Úterý, 19. listopad 2013 |

Přidat na Seznam.cz

Minulý víkend slavily pasivní domy po celém světě svůj svátek. Proběhl totiž již 10. ročník mezinárodních Dnů pasivních domů, do kterých se i letos zapojily české domy. Dny jasně ukázaly rostoucí zájem Čechů o energeticky efektivní stavby. Do celkem 75 otevřených pasivních domů, mezi kterými nechyběla administrativní budova a mateřská školka, se podívalo přes 1 400 návštěvníků.

 „Letošní Dny pasivních domů byly z našeho pohledu rekordní. Nejen, že se otevřelo o bezmála 30 domů více než minulý rok, ale zároveň se oproti loňsku, i přes nepříznivé počasí, prakticky zdvojnásobil počet návštěvníků," říká Iva Černá z Centra pasivního domu, které tuto mezinárodní akci v České republice zaštiťuje. „Týden před akcí jsme museli dokonce další pasivní domy se zájmem otevřít se veřejnosti odmítat. Nestihli bychom je totiž ověřit a zavést do databáze," doplňuje Černá.

Zájemci o pasivní domy si mohli projít jak ty už postavené, tak i ty, na kterých se ještě pracuje a osobně si promluvit s jejich majiteli či stavebníky. Majitelé si sami určili, kdy chtějí ve svém domě přijímat návštěvy. Zatímco někteří své domy zpřístupnili prakticky nonstop od pátku do neděle, jiní je otevřeli třeba pouze v jeden den na pár hodin.

DPD Veverska Bityska autor projektu TAUSCHLetos také vyjely z Brna a Prahy dva exkurzní autobusy, které daly příležitost celkem šedesáti zájemcům svést se přímo k vybraným pasivním domům. I zde zájem předčil očekávání organizátorů. Obě exkurzní trasy se totiž naplnily během pár dní. Do pasivních domů přišli krom investorů ve velkém počtu i sami architekti, projektanti a stavební inženýři. Ti zde hledali inspiraci a mnohdy i rady, které by jim pomohly při navrhování a realizaci vlastních pasivních domů. Poptávka po nich totiž v poslední době, a to i díky programu Nová zelenám úsporám, roste.

„Někteří návštěvníci měli i hodně odborné dotazy. Díky přítomnosti mého bratra, který se pasivními domy přímo zabývá, jsme zvládli odpovědět snad na všechny," vzpomíná Věra Řežábová z pasivního domu v Plzni-Bolevci, kde se během jediného dne vystřídalo přes sedm desítek zájemců o energeticky šetrné domy z řad široké veřejnosti, ale právě i projektantů a architektů.

DPD Centrum Veronica HostetinNěkolik desítek návštěvníků přišlo i do pasivního domu v Mnichovicích u Prahy. „Dny pasivních domů a návštěvy jsme si užili i my sami. Přišli k nám zajímaví lidé a tak se rozvinula diskuze, která byla podnětná pro obě strany," doplňuje majitel domu Pavel Jouglíček. Desítky návštěv zaznamenaly i další pasivní budovy po celé republice a například na exkurze po pasivních domech v obci Koberovy přišly za celý víkend asi tři stovky lidí.

Dny pasivních domů jsou již tradiční celosvětovou akcí, která připadá vždy na druhý listopadový víkend. Po celém světě tisícovky majitelů pasivních domů otevírají své domy k nahlédnutí široké veřejnosti. Cílem je podpořit sdílení zkušeností o tom, jak se v pasivních domech žije.

V České republice se Dny pasivních domů konaly letos posedmé a koordinuje je nezisková organizace Centrum pasivního domu. Majitelé své domy otevírají na základě vlastního zájmu a chuti sdílet své zkušenosti. Nejsou za to nijak honorováni a celá akce není finančně podporována žádným komerčním subjektem. Zatímco do prvního ročníků se zapojil jediný dům, tak letos to již bylo přes sedm desítek.

Vybrané domy je možné navštívit i mimo tuto akci. Více informací lze nalézt v databázi pasivních domů na stránkách Centra pasivního domu.

Více informací najdete zde:

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Pasivní domy”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop