Tisk
Z AKTUÁLNÍHO VYDÁNÍ: <small>Energie v pasivním domě pod kontrolou</small>

Z AKTUÁLNÍHO VYDÁNÍ: Energie v pasivním domě pod kontrolou

Dagmar Čechová | Středa, 20. srpen 2014 |

Přidat na Seznam.cz

Aktuální číslo časopisu Dřevo&Stavby by si rozhodně neměli nechat ujít ti, které zajímá, jak to ve skutečnosti je se spotřebou energií v pasivní dřevostavbě. Přinášíme v něm totiž podrobnou bilanci manželů, kteří ji několik let precizně měří a zapisují.

2Plánováním rodinného domu a samostudiem strávili tři roky a rozhodnutí postavit si pasivní dřevostavbu rozhodně nelitují. Za 4 dny „skládačka" z předem připravených masivních dřevěných panelů stála. Vnější a vnitřní úpravy domu byly i částečnou svépomocí dokončeny za 6 měsíců.

3Protože jsou nadšenými obdivovateli energeticky úsporného bydlení a majitel pracuje ve společnosti, která se zabývá výrobou vlastních systémů měření a regulace, nechali si zabudovat na různá místa sofistikované měřící systémy, které sledují přesnou spotřebu energie, vnitřní i vnější teplotu, vlhkost a další parametry.

4Údaje zapisují do přehledné tabulky - celkovou spotřebu energie a kolik z ní se spotřebovává na topení, ohřev teplé vody a na provoz vzduchotechnické jednotky, která je nedílnou součástí každého pasivního domu.

5První dva roky se s novým bydlením museli seznamovat – nastavit parametry větrání, naučit se, kdy vytáhnout venkovní žaluzie a kdy je nechat spuštěné, přenastavit solární systém, aby se zásobník tepla nahřál co nejvíc ze solárních panelů. Jak sami říkají, mnoho uživatelů pasivních domů tomuto nastavení nevěnuje dostatečnou pozornost a zbytečně pak přichází o peníze ve formě nevyužívaných nebo vyplýtvaných solárních zisků.

Podrobnou tabulku výsledků včetně podrobností o stavbě naleznete v aktuálním čísle Dřevo&Stavby 4/2014 v článku, který připravila Dagmar Šimonová. Fotografie poskytli majitelé domu.

 

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Pasivní domy”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop