Tisk
Pasivní dům dvou kultur

Pasivní dům dvou kultur

Dana Jakoubková | Pondělí, 03. duben 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Koncepce rodinného domu s permakulturní zahradou pro japonsko-český manželský pár je vedena snahou o jednoduché, funkční a kultivované řešení, které respektuje osobnosti majitelů, nenásilně spojuje kulturní aspekty obou národů a zohledňuje polohu ve svažité krajině na okraji zástavby v bezprostřední blízkosti lesů Jizerských hor.

 

Pasivní dům - motivace

Osm let jsme obývali byt v secesní městské vile. Pak přišel impulz a začali jsme přemýšlet o bydlení s vyšším komfortem, blíže přírodě a s úsporným provozem, protože v nezatepleném, sto let starém domě jsme pociťovali nevýhody chabé izolace – chladné stěny a vysoké náklady na vytápění. Druhým impulzem byla možnost spolupracovat jak na tvorbě projektu, tak na realizaci domu s doporučenými lidmi a využít ve značné míře přírodní obnovitelné a recyklovatelné materiály – dřevo, celulózu, desky na bázi dřeva, hliněné panely i omítky a jiné.

P1310529

 

Co máme rádi

Světlo, které zajišťují velká, početná okna, propojení se zahradou a návaznost na okolní přírodu. Dále vzdušnost, otevřenost interiéru a použité přírodní materiály – dřevěná dubová podlaha, přiznané konstrukční prvky, hliněná omítka). Oceňujeme víceméně konstantní teplotu v domě a samozřejmě japonskou místnost. Rovněž jsme moc rádi za sprchový kout bez vaničky v úrovni s okolní podlahou. Slovy těžko popsatelné je „mizení hranic" mezi vnitřkem domu, zahradou a blízkým lesem.

00 IMG 2880P1310365P1310522

 

Nadstandard a vychytávky pasivního domu

V přízemí domu je autentická „japonská" místnost v tradičním stylu, avšak „vyrobená" převážně z českých materiálů českými řemeslníky. Obě podlaží propojuje galerie doplněná o světlovod. Oproti standardním českým domům je interiér hodně propojený: galerie – kuchyně – jídelna – čtecí koutek – japonská místnost s chodbou, přičemž schodiště do patra je s centrální krbovou stěnou možno obejít dokola. Vychytávkami jsou různé výklenky využitelné ze dvou stran a poskytující večer nepřímé osvětlení. V pracovně jsme hodně promýšleli systém vedení kabelů, které jsme nechtěli nechat na zemi lapat prach, a originální je i knihovna se čtecím pultíkem a zabudovaným osvětlením. Zábavou bylo i vymýšlení parapetového sezení ve čtecím koutku. Češi by tento prostor asi nazvali obývák, ale je bez klasické sedací soupravy. Poskytuje nám jednak úložný prostor na objemnou knižní edici o japonském umění, jednak díky variabilním opěrkám umožňuje pohodlné sezení i poležení. Baví nás skříňka v koupelně s praktickým bočním přístupem od umyvadla a jsme spokojeni s bezfalcovými dveřmi – chtěli jsme jednoduchý a snadno udržovatelný interiér. Ploché střechy jsou vegetační.

P1310393

 

Interiérové zajímavosti

Dřevěný vestavěný nábytek v minimalistickém stylu je vkusně kombinovaný s několika kusy japonského starožitného nábytku. Převážně masivní dubová podlaha je v japonské místnosti kombinovaná s rohožemi „tatami" a papírovými posuvnými stěnami „šodži", praktickým je nízký stolek s prostorem pro nohy zapuštěným v podlaze, tj. už ve fázi lití základové desky bylo s tímto prostorem počítáno. Příjemné klima a atmosféru dotváří hliněné panely s hliněnou omítkou spolu s barvami dřeva a bílé.

Inteligence pasivního domu

Chytrý dům nemáme, abychom mohli zůstat chytřejší my. Dálkově přes webové rozhraní lze ovládat vytápění a větrání objektu.

Zdroj energie

Pro provoz domu jsou přednostně využívány obnovitelné zdroje energie – krb na dřevo a tepelné čerpadlo. Dům je připraven na budoucí instalaci fotovoltaických panelů, případně nabíjecí stanice pro elektromobil. Na elektřinu jede vše včetně přetlakové kanalizace.

Využití dešťové vody

Dešťová voda je jímána v retenční nádrži a slouží pro zálivku zahrady. Přebytky dešťové vody jsou z retenční nádrže vedeny přepadem do přírodního zahradního jezírka.

Co nás při stavbě pasivního domu bavilo i tížilo

Bavilo nás sledovat, jak se dům z projektu postupně stává skutečností. Za tíživou bychom označili velmi náročnou koordinaci výstavby.

Co bychom „příště" změnili

Kdybychom stavěli znovu, tvar, konstrukce i dispozice domu by zůstaly stejné. Udělali bychom jen bytelnější podlahu v patře, o deset centimetrů hlubší zádveří a o trochu větší průměr potrubí na odpadní vodu. Změnili bychom polohu výdechu topení, který se nachází pod dřezem v kuchyňské lince.

Co plánujeme dodělat

V budoucnu zahradu doplní dřevěný čajový altán inspirovaný tradiční japonskou architekturou. 

Technické parametry pasivního domu:

Typ domu: dřevostavba, pasivní, dotace Nová zelená úsporám
Zastavěná plocha: 145 m2 (pouze dům), 246 m2(včetně terasy a garážového stání)
Užitná plocha: 178 m2
Spodní stavba: základová deska – částečné podsklepení mimo tepelnou obálku
Konstrukční systém: dřevěný skelet – stavební systém Domy Atrea
Tepelná izolace: foukaná celulóza Vatizol
Fasáda: difúzně otevřená tenkovrstvá omítka Termo+Diffu v kombinaci s dřevěným obkladem – sibiřský modřín
Střešní krytina: falcovaný hliníkový plech
Okna: dřevěná, Slavona Solid Comfort SC92; U = 0,7 W/m2K
Podlahy: masivní dřevěná dubová
Teplo a větrání: větrání s rekuperací tepla a vytápění – dvou zónová cirkulační jednotka ATREA DUPLEX RK4 + teplovodní otopné žebříky, zdroj tepla pro vytápění a přípravu TUV – tepelné čerpadlo vzduch-voda ATREA TCV 4.8 a krbová vložka HOXTER s teplovodním výměníkem, akumulace tepla – integrovaný zásobník tepla ATREA IZT-U-T 650 l s dvěma záložními elektrickými patronami, příprava na instalaci FVE, případně nabíjecí stanice pro elektromobil
Skladba stěny (směrem zevnitř): difuzně otevřená skladba obvodových konstrukcí, sádrovláknité desky 12,5 mm nebo hliněné panely s hliněnou omítkou, instalační dutina 35 mm, OSB desky P+D 15 mm, dřevěná skeletová konstrukce, tepelná izolace – foukaná celulóza 320 mm, dřevovláknité desky P+D 60 mm, difuzně otevřená tenkovrstvá omítka nebo provětrávaná mezera 40 mm + dřevěný obklad – sibiřský modřín 19 mm
Celková tloušťka stěny: 450 mm
Součinitel prostupu tepla U stěnou: 0,12 W/m2K
Roční spotřeba energie: 12,5 MWh
Voda – zdroj / likvidace: veřejný vodovod + vl. studna, možnost přepínání zdrojů / gravitační svod do jímky s přečerpáním do veřejné kanalizace
Studie a projekt: Ing. Tomáš Krupa, Ing. David Chudoba, Symbiosa – ateliér architektů, www.a-symbiosa.cz
Realizace firma: Daniel Petříček (v licenci DOMY ATREA), www.domyatrea.cz, 2016

Zajímá vás téma pasivních domů? Pořiďte si ročenku PASIVNÍ DOMY 2017 - k zakoupení u nás v e-shopu

Dana Jakoubková

Publicistka s náklonností ke smysluplným činům a věcem. Obdivuje brilantně provázané duchovní gangsterky, ale neodvrhne ani lyrické, tajemné, lakonické a současně vtipné příběhy s tématem originální syntézy křehkosti úmrtnosti.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Pasivní domy”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop