PASIVNÍ domy 2017
Tento článek vyšel v: PASIVNÍ domy 2017
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 60 Kč
Objednat časopis
Tisk
Pasivní dům z titulky

Pasivní dům z titulky

DAS | Čtvrtek, 08. únor 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Tento pasivní dům kraloval loňské ročence PASIVNÍ DOMY. Právě nyní vychází ročenka letošní, zajděte si ji ZDARMA vyzvednout na veletrh FOR PASIV! ... Když se projektant Andrew rozhodl postavit si vlastní bydlení, byl už několik let fascinován konceptem evropských pasivních domů. Nejenom, že se následně stal mužem, který postavil první pasivní dům v USA , ale při stavbě nepoužil izolační materiál pocházející z petrochemického průmyslu.

Motivace pro PASIVNÍ DŮM

Z Japonska jsem ve vrátil pod silným vlivem malých, harmonických domů. Vždycky jsem inklinoval ke klasickým stavebním technologiím a přírodním materiálům, a spolu s potřebou nezávislosti jsem chtěl vybudovat bydlení, které by bylo do značné míry bezbariérové. Navíc u nás v horách Colorada je velkorysé slunce, takže lze ideálně využít jeho zisky.


PD2018 600

Toto je článek z ročenky PASIVNÍ DOMY 2017.

Právě v těchto dnech vychází ročenka letošní – zajděte si ji ZDARMA vyzvednout na veletrh FOR PASIV (8. – 10. 2. 2018)!


Co nás trápilo u PASIVNÍHO DOMU

Navrhnout dobře pasivní dům je tanec mezi formou, solárními zisky, materiály, tepelnými mosty a cenovou dostupnosti. Křivka učení je strmá a existuje mnoho způsobů, jak ztratit teplo ve stěně. Možná proto jsem tloušťku stěn předimenzoval, ale jde jenom o estetický dojem.

MARTaK Michler-83
Pochvalujeme si PASIVNÍ DŮM!

Energetická nezávislost je prvotním bonusem našeho domu. Vyzdvihnout musím i materiály přispívající ke vzduchotěsnosti obálky a dovezené z Evropy, jako překližka, paropropustná fólie nebo těsnicí pásky, které naše americké výrobky kvalitativně předstihují a jsou mnohem ekologičtější.

Na co jsme u našeho PASIVNÉHO DOMU pyšní

Navrhl jsem si dům sám a postavili jsme ho svépomocí v duchu idey „od kolébky do kolébce", tedy je téměř stoprocentně recyklovatelný. Většina materiálů se po dosažení životnosti vstřebá do horského prostředí, nebo je lze recyklovat jako třeba okna z tvrzeného PVC, které je jednou z nejekologičtějších umělých hmot vůbec.

MARTaK Michler-60
Co máme na PASIVNÍM DOMU rádi

Velmi jednoduchý a otevřený prostor s jedinečným profilem klínu. Tvar domu byl inspirovaný okolními kopci Hogback a líbí se nám, jak je pěkně „zakopaný".

Energetika a PASIVNÍ DŮM

Energetickou potřebu domu pokrývá fotovoltaika, přebytek energie, zpravidla 3–4 kWh za slunečného dne, se ukládá do baterií. Na elektřinu máme vše.

MARTaK Michler-17
Využití dešťové vody v PASIVNÍM DOMĚ

Využíváme 500litrovou nádrž na dešťovou vodu, která pokrývá jak spotřebu vody pitné, tak užitkové včetně splachování a praní a ještě zbyde na zalévání záhonů.

MARTaK Michler-39
Co bychom při stavbě PASIVNÍHO DOMU příště udělali jinak

Samo sebou přemýšlím o domě s nulovou uhlíkovou stopou, ale pokud jde o jednotlivosti, možná bych vyměnil okna. Zaujala mě totiž velmi kvalitní dřevěná okna pro pasivní dům, která mají zateplení řešené korkem. A ten má velmi nízkou tepelnou vodivost především v kritickém místě u parapetu.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Pasivní domy”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop