Proč vlastně tak milujeme sruby a roubenky?

Proč vlastně tak milujeme sruby a roubenky?

Redakce | Úterý, 14. srpen 2018 |

V době, kdy byly roubenky na našem území obvyklými a rozšířenými stavbami, jejich stávající ani budoucí majitelé, kde a jakou dřevostavbu budou mít. Zjednodušeně řečeno, postavili si, obvykle na venkově, na svém pozemku, roubenku. Takovou dřevostavbu svépomocí. Dnes se kromě roubenek staví i sruby na klíč, ale venkov je plný urbanisticky více či méně řešených obcí se zděnými domy, kam se masivní dřevostavby tak úplně nehodí. Proč je tedy stále chceme?, ptáme se Martina Pavlíčka z firmy WOOD-LIFE CZ s.r.o.

V rámci zjednodušení je možné celodřevěné stavby posuzovat z různých úhlů: podle typu – srub, či roubenka, materiálu – hranol, nebo kulatina, konstrukce – zateplené, či nezateplené stěny, stylu – tradiční, nebo moderní, umístění – samostatně stojící, či v zástavbě, a regulace – stavba v CHKO, nebo bez omezení. Možných oblastí členění bychom vymysleli nepochybně více, ale podle mých zkušeností z jednání s klienty se většinou držíme těchto mantinelů.

Dřevo je základ

 DSC7879Společným jmenovatelem všech skupin je touha klientů mít dřevo jako základní materiál jejich nejlepší dřevostavby. A podobně, jako se dělí naše cesty v dospívání a vývoj a směřování našich dětí (a leckdy se nedá předvídat...), tak se mnohdy stane, že klient s představou srubu skončí u roubenky a naopak.

V naší firmě se snažíme spojovat tradiční a přírodní nezávadné materiály (dřevo, dřevěné izolace) s moderností (strojová technologie a přesnost), pečlivostí a detailem (všechny dřevěné konstrukce jsou pohledové – krovy, vaznice, trámy, kleštiny, obklady bez olištování), důležitý je také soulad s komfortem a cenou užívání (co nejmenší starost o dům, minimálně nízkoenergetický standard).

S citlivým přístupem

 DSC8181Přiznám se, že ačkoliv se mi osobně líbí regionálně typické stavby určité oblasti, v rámci firmy se zaměřujeme spíše na „univerzální" moderní dřevostavby a chaty s důrazem na atypické provedení. Stavěli jsme už na různých místech – na vesnici, na okraji malého města, v malém satelitu s rodinnými domky, na odlehlejších místech. S nadsázkou lze říci, že se s dřevostavbou na klíč dokážeme přizpůsobit vzhledu okolí. Klienti často přicházejí s otázkou: Máme všude okolo sebe jen zděné domy, nebudeme příliš vyčnívat? Pokud má klient pozemek v zástavbě či v blízkosti zděných staveb a tyto objekty nejsou regionálního charakteru, preferujeme určité napodobení okolí. Vedle základních parametrů domu, jako je zastavěná plocha, počet podlaží, sklon střechy, krytina, se jedná především o barevný soulad s okolím. Naopak jestliže si stavba může dopřát komfort velkého pozemku, přímo se nabízí spojitost s okolím přes větší prosklené plochy. Jen teplo, útulno, praskající dřevo a za prosklenou stěnou hromady sněhu letošní zimy...

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Sruby, roubenky”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop