Proč jsou vlastně u nás sruby a roubenky tak oblíbené

Proč jsou vlastně u nás sruby a roubenky tak oblíbené

Dana D. Daňková | Úterý, 30. červen 2020 |

Přidat na Seznam.cz

V době, kdy byly roubenky na našem území obvyklými a rozšířenými stavbami, jejich stávající ani budoucí majitelé neřešili, kde a jakou dřevostavbu budou mít. Zjednodušeně řečeno, postavili si, obvykle na venkově, na svém pozemku, roubenku. Dnes se kromě roubenek staví i sruby, ale venkov je plný urbanisticky více či méně řešených obcí se zděnými domy, kam se masivní dřevostavby tak úplně nehodí. Proč je tedy stále chceme? Naši odborníci se pokusili zodpovědět ono nerudovské „kam s nimi"

Komentář odborníka


Ing-David-Javorský-Kanaské-sruby-Tábor
Ing. David Javorský
stavitel srubů a roubenek

Masivní dřevostavby jedni milují a druzí zavrhují. Pro některé zákazníky je důvodem ke stavbě srubu či roubenky láska ke dřevu a přírodě, touha postavit něco výjimečného, co bude mít vlastní neopakovatelnou atmosféru a kouzlo, pro jiné zase možnost úniku z města blíže k přírodě, chuť odpočinout si od všeho zděného, betonového a asfaltového a užít si relaxaci v domě, který je ve všech směrech jedinečný.

Kde domov můj

Většinu stávajících či budoucích majitelů masivních dřevostaveb spojuje vědomí, že srub či roubenku není možné postavit kdekoliv. Místo pro svůj dům většinou volí cíleně nebo podvědomě tak, aby měli kolem sebe prostor a v blízkosti přírodu, a získali tak soukromí, po kterém většina lidí touží.

S oblibou říkám, že tam, kde končí cesta, stojí srub nebo roubenka. Přesně na tato místa se masivní dřevostavby hodí. Bohužel právě v takových končinách není z pohledu naší legislativy velmi často možné stavět.

Naštěstí dalším typickým znakem zájemců o masivní dřevostavby je vytrvalost a odhodlanost, se kterou v dobrém prosazují svůj záměr, přestože to není vždy jednoduché a stojí to spoustu času a úsilí. Ale tento přístup pak nese své ovoce.

Roubenkáři vs. srubaři

Roubenky, zejména z lepeného dřeva či cedru, si většinou stavějí lidé, kteří touží po masivní dřevostavbě a zároveň chtějí mít dům s co nejnižšími nároky na provoz a údržbu. Poměrně často jde o kombinaci tradičního materiálu s moderními technologiemi.

Toto vše pak samozřejmě poskytne i srub, nicméně i tak jsou majitelé srubů v něčem jiní – přijímají je totiž se všemi jejich nevýhodami a bolístkami, předem s nimi počítají a jsou na ně připraveni. Srubový dům se jim pak odvděčí neopakovatelnou atmosférou a energií, sálající ze dřeva.

Vždy, když se mě zákazník zeptá, zda bych mu doporučil srub či roubenku, odpovím: „Ve srubu musíte chtít bydlet – pokud opravdu chcete, není co řešit."

krbova-kamna-v-roubence

obr.: K útulnosti stačí roubence málo, třeba modrá kachlová kamna. Protože modrá jí prostě sluší... Foto: Martin Zeman

Komentář odborníka


Pavel-Hanis
Pavel Haniš
stavitel srubových dřevostaveb

Pokud bych měl popsat jednoduše důvod, proč se naši zákazníci rozhodli pro stavbu srubu nebo roubenky z rostlého masivu, musím začít u povahy těchto zájemců.

Jednoznačně a bez výjimky jsou to lidé se srdcem na pravém místě, kteří vyznávají pohodový styl života, milují přírodu a touží po klidné a hřejivé atmosféře domova. Díky mnohaletým zkušenostem je mohu rozdělit na tři hlavní typy.

První, většinový typ je mladý pár s dětmi (financování hypotékou), následují úspěšní lidé ve středním věku, kteří si touží dopřát stylové a komfortní bydlení nebo rekreaci, a třetí skupina si chce splnit na podzim svého života dávný sen o bydlení ve srubu či roubence.

Všechny tři skupiny mají však jedno společné – neřeší ani tak energetickou náročnost (i když je na velmi dobré úrovni a pohodlně splňuje požadavky pro rodinný dům) či následnou údržbu domu, ale jednoznačně vyznávají zdravý životní styl.

Srub, nebo roubenka?

To je téma, které není zcela jednoznačné. Muž chce většinou srub (prostě pořádné klády), jeho drahá polovička většinou roubenku (představa snazšího úklidu a jednoduššího věšení obrázků). To jsem samozřejmě hodně zlehčil, ale pokud se budeme zajímat o technické vlastnosti, životnost, energetickou náročnost při vytápění, náklady na údržbu a podobně, dojdeme k velmi podobným výsledkům, které by neměly při rozhodování jasného vítěze.

K řešení však může jednoznačně přispět místo, kde se má stavba nacházet. Může za nás předem rozhodnout obecní nebo stavební úřad, správa CHKO a také zdravý rozum, abychom nestavěli srub nebo roubenku v místě, kam se z hlediska urbanistického a architektonického zkrátka nehodí.

masivni-drevostavba-prostor-v-krovu

obr.: Díky dobrým tepelněizolačním parametrům je i v masivní dřevostavbě možné otevřít prostor až do krovu. Foto: Martin Zeman

Hledání a výběr pozemku

Pokud zájemce o srub či roubenku ještě nevlastní parcelu, mám několik dobře míněných rad. Sruby z kulatiny se historicky stavěly v lesích, byly více spjaty s přírodou. Je pro ně vhodnější větší parcela (nad 1 000 m2) někde na okraji obce, pod lesem, u pastviny nebo zahrady, obklopená stromy.

Roubenka si může z historického hlediska dovolit více, a to i osazením na parcelu přímo v obci, kde se pak návrhem domu snažíme přizpůsobit okolní zástavbě.

masivni-drevena-roubenka

obr.: Masivní dřevostavbu lze postavit i v zástavbě zděných domů, vždy je však potřeba přihlížet k charakteru pozemku a případně přizpůsobit také projekt stavby okolním zvyklostem. Foto: Martin Zeman

Komentář odborníka


ing-martin-pavlicek-wood-life
Ing. Martin Pavlíček
stavitel srubů, roubenek a chat

V rámci zjednodušení je možné celodřevěné stavby posuzovat z různých úhlů: podle typu – srub, či roubenka, materiálu – hranol, nebo kulatina, konstrukce – zateplené, či nezateplené stěny, stylu – tradiční, nebo moderní, umístění – samostatně stojící, či v zástavbě, a regulace – stavba v CHKO, nebo bez omezení.

Možných oblastí členění bychom vymysleli nepochybně více, ale podle mých zkušeností z jednání s klienty se většinou držíme těchto mantinelů.

Dřevo je základ

Společným jmenovatelem všech skupin je touha klientů mít dřevo jako základní materiál jejich domu. A podobně, jako se dělí naše cesty v dospívání a vývoj a směřování našich dětí (a leckdy se nedá předvídat...), tak se mnohdy stane, že klient s představou srubu skončí u roubenky a naopak.

V naší firmě se snažíme spojovat tradiční a přírodní nezávadné materiály (dřevo, dřevěné izolace) s moderností (strojová technologie a přesnost), pečlivostí a detailem (všechny dřevěné konstrukce jsou pohledové – krovy, vaznice, trámy, kleštiny, obklady bez olištování), důležitý je také soulad s komfortem a cenou užívání (co nejmenší starost o dům, minimálně nízkoenergetický standard).

S citlivým přístupem

Přiznám se, že ačkoliv se mi osobně líbí regionálně typické stavby určité oblasti, v rámci firmy se zaměřujeme spíše na „univerzální" dřevěné domy a chaty modernějšího vzhledu s důrazem na atypické provedení. Stavěli jsme už na různých místech – na vesnici, na okraji malého města, v malém satelitu s rodinnými domky, na odlehlejších místech.

S nadsázkou lze říci, že se dokážeme přizpůsobit vzhledu okolí. Klienti často přicházejí s otázkou: Máme všude okolo sebe jen zděné domy, nebudeme příliš vyčnívat? Pokud má klient pozemek v zástavbě či v blízkosti zděných staveb a tyto objekty nejsou regionálního charakteru, preferujeme určité napodobení okolí.

Vedle základních parametrů domu, jako je zastavěná plocha, počet podlaží, sklon střechy, krytina, se jedná především o barevný soulad s okolím. Naopak jestliže si stavba může dopřát komfort velkého pozemku, přímo se nabízí spojitost s okolím přes větší prosklené plochy. Jen teplo, útulno, praskající dřevo a za prosklenou stěnou hromady sněhu letošní zimy...

priklad-masivni-drevne-roubenky

obr.: Tam, kde končí cesta, stojí srub nebo roubenka... Foto: Martin Zeman

SaR 2-2017
Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Sruby, roubenky”

 • Sruby a roubenky včera a dnes

  Sruby a roubenky včera a dnes

  Říká se, že se mění pouze roční období a kalendář, lidé jsou stále stejní. Když však odhlédneme od našich vlastních zkušeností i statistických dat, můžeme v posledních letech…

 • 8 srubů u vody

  8 srubů u vody

  Naprosto ojedinělý soubor osmi srubových domů vznikl přímo u Orlické přehrady, 15 km od Písku a 5 km od Týna nad Vltavou. Ekologické srubové stavby jsou určeny k trvalému bydlení i…

 • Srub, nebo roubenka? V čem se liší a jak se staví

  Srub, nebo roubenka? V čem se liší a jak se staví

  Oba typy dřevostaveb mají mnoho společného, ale stejně tak existuje velké množství rozdílů. Při výběru je situace navíc o to komplikovanější, že nejde pouze o vnější vzhled či…

 • Sruby a roubenky na víkend: dřevostavby vonící dřevem pro chvíle odpočinku

  Sruby a roubenky na víkend: dřevostavby vonící dřevem pro chvíle odpočinku

  Srub nebo roubenka na víkendy či dovolené? Je to možné. Čím dál více lidí si staví víkendové domy v podobě moderní roubené či srubové dřevostavby, nebo i klasického srubu z…

Více článků »

 • Banner
 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop