Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Sruby, roubenky

Roubenka na klíč do městské zástavby

Markéta Gajdošová | Čtvrtek, 21. únor 2019

moderni-usporna-roubenka-do-mestske-zastavby-ok-pyrus-hlavni-pohledRoubená stavení neboli roubenky u nás mají opravdu dlouhou tradici. Málokdo si je však dokáže představit jinde, než jako součást venkova, i když již existují i pionýrské projekty roubenek, které se snaží přiblížit jejich přednosti pohodlnému rodinnému bydlení ve městě. Jeden takový projekt roubenky na klíč vám představujeme v tomto článku.


Líbil se Vám článek?
 

4 kroky k nové roubence

Dana D. Daňková | Úterý, 14. srpen 2018

01Každý projekt lze rozdělit do tří etapových fází: architektonická studie, dokumentace pro stavební povolení a realizační dokumentace. Moderní technologie umožňují investorovi od první myšlenky až po dokončení domu podrobněji poznat jednotlivé fáze stavby, být prostě více „při tom".

1. Studie

Pro dobře zvládnutý projekt je stěžejní fází architektonická studie. Ještě před počátečním skicováním objektu musí projektant získat maximum informací o dané parcele jak z dokumentace, tak i z osobního seznámení s pozemkem a jeho okolím. Z prvotních skic je architektonická studie objektu následně modelována v 3D softwaru. Od její první varianty je možné definovat rámcovou cenu za objekt.

02 studie-pudorys03 ACCamera

2. Stavební povolení

05 stavební povoleníPo odsouhlasení studie vzniká projekt pro stavební povolení. V tomto stupni je projekt propracován tak, aby splňoval národní i evropské stavební normy, požadavky stanovené stavebním zákonem, územně plánovací dokumentaci a další požadavky potřebné k vydání povolení či ohlášení stavby. Současně vzniká realizační položkový rozpočet stavby.

 

3. Výroba

06V případě, že investor souhlasí s cenou a podobou domu, nastává realizační fáze projektu. 3D model pro stavební povolení je převeden do programu Dietrich's, který umožňuje přesné modelování roubenky či CLT domu prvek po prvku. Stavba je definovaná do nejmenších podrobností včetně vyvrtaných otvorů pro krabice na elektro. Program Dietrich's převádí vymodelované prvky do programovacího jazyka CNC strojů. Každá roubenka se minimálně týden ještě ladí v rámci výrobních možností.

 

4. Realizace - konečně se staví!

Zhruba po čtyřech týdnech je vyrobený dům dodán na stavbu. Hrubá stavba trvá podle velikosti od jednoho do dvou měsíců.

08 IMG 20170609 08063409 IMG 20170609 07520310 hotová stavba

 

Proč vlastně tak milujeme sruby a roubenky?

Redakce | Úterý, 14. srpen 2018

 DSC9201V době, kdy byly roubenky na našem území obvyklými a rozšířenými stavbami, jejich stávající ani budoucí majitelé, kde a jakou dřevostavbu budou mít. Zjednodušeně řečeno, postavili si, obvykle na venkově, na svém pozemku, roubenku. Takovou dřevostavbu svépomocí. Dnes se kromě roubenek staví i sruby na klíč, ale venkov je plný urbanisticky více či méně řešených obcí se zděnými domy, kam se masivní dřevostavby tak úplně nehodí. Proč je tedy stále chceme?, ptáme se Martina Pavlíčka z firmy WOOD-LIFE CZ s.r.o.

V rámci zjednodušení je možné celodřevěné stavby posuzovat z různých úhlů: podle typu – srub, či roubenka, materiálu – hranol, nebo kulatina, konstrukce – zateplené, či nezateplené stěny, stylu – tradiční, nebo moderní, umístění – samostatně stojící, či v zástavbě, a regulace – stavba v CHKO, nebo bez omezení. Možných oblastí členění bychom vymysleli nepochybně více, ale podle mých zkušeností z jednání s klienty se většinou držíme těchto mantinelů.

Dřevo je základ

 DSC7879Společným jmenovatelem všech skupin je touha klientů mít dřevo jako základní materiál jejich nejlepší dřevostavby. A podobně, jako se dělí naše cesty v dospívání a vývoj a směřování našich dětí (a leckdy se nedá předvídat...), tak se mnohdy stane, že klient s představou srubu skončí u roubenky a naopak.

V naší firmě se snažíme spojovat tradiční a přírodní nezávadné materiály (dřevo, dřevěné izolace) s moderností (strojová technologie a přesnost), pečlivostí a detailem (všechny dřevěné konstrukce jsou pohledové – krovy, vaznice, trámy, kleštiny, obklady bez olištování), důležitý je také soulad s komfortem a cenou užívání (co nejmenší starost o dům, minimálně nízkoenergetický standard).

S citlivým přístupem

 DSC8181Přiznám se, že ačkoliv se mi osobně líbí regionálně typické stavby určité oblasti, v rámci firmy se zaměřujeme spíše na „univerzální" moderní dřevostavby a chaty s důrazem na atypické provedení. Stavěli jsme už na různých místech – na vesnici, na okraji malého města, v malém satelitu s rodinnými domky, na odlehlejších místech. S nadsázkou lze říci, že se s dřevostavbou na klíč dokážeme přizpůsobit vzhledu okolí. Klienti často přicházejí s otázkou: Máme všude okolo sebe jen zděné domy, nebudeme příliš vyčnívat? Pokud má klient pozemek v zástavbě či v blízkosti zděných staveb a tyto objekty nejsou regionálního charakteru, preferujeme určité napodobení okolí. Vedle základních parametrů domu, jako je zastavěná plocha, počet podlaží, sklon střechy, krytina, se jedná především o barevný soulad s okolím. Naopak jestliže si stavba může dopřát komfort velkého pozemku, přímo se nabízí spojitost s okolím přes větší prosklené plochy. Jen teplo, útulno, praskající dřevo a za prosklenou stěnou hromady sněhu letošní zimy...

O nelehké cestě k přátelství

Redakce | Středa, 04. červenec 2018

01 historické fotoMělo jít o demolici, ale nakonec to byl významný objev. V roce 1993 byl tehdejší Státní památkový ústav v Pardubicích v souvislosti s vydaným demoličním výměrem požádán o provedení fotodokumentace objektu č. p. 53 ve Rtyni v Podkrkonoší. Už z venkovní prohlídky bylo patrné, že se pravděpodobně jedná o archaický dům. Ještě téhož dne byl podán návrh na zápis objektu do Ústředního seznamu kulturních památek a 1. 11. 1994 byl dům památkou prohlášen…


Líbil se Vám článek?
 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner