Sruby a roubenky včera a dnes

Dana D. Daňková | Středa, 11. březen 2020

drevostavba-srub-z-kulatiny-les-sruby-rajecŘíká se, že se mění pouze roční období a kalendář, lidé jsou stále stejní. Když však odhlédneme od našich vlastních zkušeností i statistických dat, můžeme v posledních letech zaznamenat příklon zájemců o vlastní bydlení právě k dřevostavbám. Určitá změna jejich preferencí je nezpochybnitelná. Ještě před málo lety totiž u nás platil názor, že poctivý dům k bydlení musí být z cihel, dřevo se hodí nejvýše na stavbu víkendové chaty nebo kůlny na dvorku. V minulosti tomu však bylo zcela jinak. Jak je to tedy se dřevem jako stavebním materiálem a s dřevostavbami v běhu let či staletí? Jsou stále stejné jako lidé, či se mění podobně jako roční doby nebo čas?

 

8 srubů u vody

Komerční sdělení | Středa, 16. říjen 2019

sruby-orlikNaprosto ojedinělý soubor osmi srubových domů vznikl přímo u Orlické přehrady, 15 km od Písku a 5 km od Týna nad Vltavou. Ekologické srubové stavby jsou určeny k trvalému bydlení i rekreaci. Cílem investora bylo propojit zdravé bydlení a maximální komfort spojený s vodou i okolní přírodou v ničím nerušené lokalitě a zároveň na dosah infrastruktury.


Líbil se Vám článek?
 

Srub, nebo roubenka? V čem se liší a jak se staví

Dana D. Daňková | Čtvrtek, 10. červen 2021

moderni-roubenka-exterier-zahradaOba typy dřevostaveb mají mnoho společného, ale stejně tak existuje velké množství rozdílů. Při výběru je situace navíc o to komplikovanější, že nejde pouze o vnější vzhled či vlastnosti, ke slovu přicházejí také emoce, často slovy obtížně vyjádřitelné pocity, proč se ve srubu necítíme tak dobře jako v roubence, či naopak, případně zda se srub do zdejší krajiny hodí, či ne.

Sruby a roubenky na víkend: dřevostavby vonící dřevem pro chvíle odpočinku

Jiří Kuthan | Čtvrtek, 08. srpen 2019

masivni-drevostavba-srub-z-kulatiny-exterier-zahradaSrub nebo roubenka na víkendy či dovolené? Je to možné. Čím dál více lidí si staví víkendové domy v podobě moderní roubené či srubové dřevostavby, nebo i klasického srubu z kulatiny. Pojďme se podívat na několik příkladů masivních dřevostaveb na víkend, ve kterých jejich majitelé tráví chvíle volna i odpočívají o dovolené.


Líbil se Vám článek?

Nízkoenergetické roubenky - jaké jsou zkušenosti odborníků?

Jiří Kuthan | Pondělí, 24. červen 2019

navsteva-drevostavby-drevenice-roubenka-martin-zemanRoubené domy u nás mají dlouhou tradici, díky níž se k nim mnoho investorů stále vrací. Jsou správnou volbou pro ty, kdo hledají příjemné a zdravé bydlení, a navíc i romantiku na první, druhý a každý další pohled. Stejně jako ostatní stavby procházejí i roubené domy svým vývojem, stále častěji se tedy objevují i roubenky, splňující nízkoenergetický standard.


Líbil se Vám článek?

Nejhezčí sruby a roubenky, které jste zvolili dřevostavbou roku

Jiří Kuthan | Čtvrtek, 13. červen 2019

drevostavba-roubenka-exterier-2Uvažujete o stavbě srubu nebo roubenky? Nebo se vám prostě jen líbí masivní dřevostavby? Prohlédněte si nejkrásnější masivní dřevostavby, které zvítězily v posledních několika letech v čtenářské anketě Dřevostavba roku našeho časopisu sruby&roubenky. Přečtěte si i příběhy, které stojí za vznikem těchto domů z masivního dřeva, jež vám mohou být cennou inspirací pro volbu konstrukce i dodavatele srubového či roubeného domu.


Líbil se Vám článek?

Roubenky na klíč - 4 projekty pro trvalé bydlení

Redakce | Čtvrtek, 28. březen 2019

masivni-drevostavba-roubenka-z-redakcni-navstevyLíbí se vám roubenky? Uvažujete o tom, že si necháte postavit roubenku na klíč? Výborně! V tomto článku vám pro inspiraci představíme čtyři zajímavé projekty roubenek, které mají moderní i tradiční vzhled masivní dřevostavby, jedno i více podlaží, a dokonce i roubenku s tvarem do L.


Líbil se Vám článek?

Roubenka na klíč do městské zástavby

Jiří Kuthan | Čtvrtek, 21. únor 2019

moderni-usporna-roubenka-do-mestske-zastavby-ok-pyrus-hlavni-pohledRoubená stavení neboli roubenky u nás mají opravdu dlouhou tradici. Málokdo si je však dokáže představit jinde, než jako součást venkova, i když již existují i pionýrské projekty roubenek, které se snaží přiblížit jejich přednosti pohodlnému rodinnému bydlení ve městě. Jeden takový projekt roubenky na klíč vám představujeme v tomto článku.


Líbil se Vám článek?

4 kroky k nové roubence

Dana D. Daňková | Úterý, 14. srpen 2018

01Každý projekt lze rozdělit do tří etapových fází: architektonická studie, dokumentace pro stavební povolení a realizační dokumentace. Moderní technologie umožňují investorovi od první myšlenky až po dokončení domu podrobněji poznat jednotlivé fáze stavby, být prostě více „při tom".


Líbil se Vám článek?

Proč jsou vlastně u nás sruby a roubenky tak oblíbené

Dana D. Daňková | Úterý, 30. červen 2020

masivni-drevena-roubenka-uvodniV době, kdy byly roubenky na našem území obvyklými a rozšířenými stavbami, jejich stávající ani budoucí majitelé neřešili, kde a jakou dřevostavbu budou mít. Zjednodušeně řečeno, postavili si, obvykle na venkově, na svém pozemku, roubenku. Dnes se kromě roubenek staví i sruby, ale venkov je plný urbanisticky více či méně řešených obcí se zděnými domy, kam se masivní dřevostavby tak úplně nehodí. Proč je tedy stále chceme? Naši odborníci se pokusili zodpovědět ono nerudovské „kam s nimi"

OBRAZEM: Jak se staví srub

Michal Babor | Čtvrtek, 23. červenec 2015 | Aktualizováno Středa, 14. srpen 2019

 DSC4211Dřevo patří mezi tradiční stavební materiály a historie použití dřeva ve stavebnictví sahá daleko do minulosti. Sruby, tak jak se u nás dnes většinou staví, pocházejí původem z Kanady, kde sloužily jako obydlí pro dřevorubce. Vždy jako první pokáceli několik stromů, ze kterých si pomocí jednoduchých nástrojů postavili srub, ve kterém pak po dobu těžby v dané oblasti bydleli. Z tohoto důvodu se pak poměrně často sruby nazývající kanadské, protože jsou vyráběny klasickou ruční technologií, pocházející právě z Kanady.


Líbil se Vám článek?

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop