Stavba dřevostavby

Neprůvzdušnost (n50)

Michal Doležel | Pátek, 06. listopad 2015

Hodnota n50 udává míru kvality neprůvzdušnosti konstrukce. Měří se při rozdílu tlaku 50 Pa (měřená část budovy ve srovnání s exteriérem - podtlak i přetlak) a nesmí překračovat hodnotu 3,0/h (stavby bez ventilace) či 1,0/h (stavby s instalací ventilačních systémů) či 0,6/h (pasivní stavby). Hodnota 0,6/h značí, že za 1 hodinu dojde k výměně 60% vzduchu.

Zdroj: Isover.cz


Líbil se Vám článek?
 

Nulový dům

Michal Doležel | Pátek, 06. listopad 2015

Nulový dům je budova, která má potřebu tepla pro vytápění blízkou nule. Takové hodnoty lze dosáhnout jen při mimořádně vhodných klimatických podmínkách, orientaci ke světovým stranám a jedinečném technickém řešení, často za pomoci větší plochy fotovoltaických a solárních termických panelů.

Zdroj: Isover.cz


Líbil se Vám článek?
 

Nenasákavost

Michal Doležel | Pátek, 06. listopad 2015

Nenasákavost je schopnost materiálu nepřijímat do svých pórů kapalinu (vodu). Izolační materiál by měl být pokud možno co nejméně nasákavý, protože voda má výrazně horší tepelně izolační vlastnosti než vzduch, obsažený ve vzduchových komůrkách izolantů (minerální vaty či EPS).

Zdroj: Isover.cz


Líbil se Vám článek?

Nadkrokevní izolace

Michal Doležel | Pátek, 06. listopad 2015

Nadkrokevní izolace je izolace určená k zateplení šikmé střechy nad úrovní krokví. Výhoda takovéto konstrukce je v eliminaci tepelných mostů, které se v konstrukcích vyskytují právě v podobě krokví. Výhodou nadkrokevní izolace bývá také větší prostor v podkroví. Nadkrokevní izolace je zpravidla trochu dražší, než zateplení střechy mezi krokvemi. 


Líbil se Vám článek?

Nosná konstrukce

Petr Houška | Pátek, 01. březen 2013

U dřevostaveb pod pojmem nosná kce (zkráceně kce, kci) označujeme takovou kci, která přenáší hlavní zatížení přímo nebo přes jiné nosné kce až do základů stavby. Někdy je nosná kce tvořena nejen prvky různých průřezů s jednoduchým opláštěním, ale nosnou konstrukcí se stává i sendvičová stěna opláštěna statickou deskou (fermacell, rigidur atd).
Avšak u srubu či roubenky se jedná o jednotlivé prvky z masivního dřeva, které jsou skládány na sebe a zajištěny roubíky. Systém stěn z CLT panelů je samonosný i bez opláštění. Skeletové dřevostavby mají v ně interiéru nosnou kci, která je opláštěna nenosnou sendvičovou stěnou.

Můžeme dělit na:

  • svislá - obvodové stěny, nosné příčky, solitérní sloupy
  • vodorovná - stropy, podlahy nad terénem, průvlaky apod.
  • šikmá - střecha (i samotné nosné prvky), diagonální vzpěry apod.

Líbil se Vám článek?

natureplus

Michal Babor | Středa, 21. září 2011

t_20139-540380-1__logo- mezinárodní značka kvality. Stejnojmenná mezinárodní organizace pečuje o trvale udržitelný rozvoj stavebnictví. Značka se uděluje pouze produktům se zdravotní nezávadností, minimálním vlivem na životní prostředí a bezvadnou funkčností a měla by být pro spotřebitele, ale i architekty, řemeslníky, stavební firmy dokladem zdravotní nezávadnosti a udržitelnosti daného produktu. Výrobky, které se mohou značkou natureplus pochlubit, jsou vyrobeny zpravidla z obnovitelných a šetrných surovin.

 

Více na www.natureplus.org


Líbil se Vám článek?

Nekonečný vlis

Petr Houška | Pátek, 01. duben 2011

– obecně vlis je opracovaný přířez ze dřeva, jehož technické parametry umožňují použití jako konstrukční prvek. Běžný vlis má omezené délkové rozměry a nezřídka i nepřípustné vady. Proces výroby nekonečného vlisu spočívá ve vyřezání vad vlisů (suky, praskliny, smolníky atd. - vznikají tak různé délky) a jejich následném délkovém spojení (napojení - slepení). Spoje moho být na takzvaný tupý či ostrý ozub a nebo mikroozub. Název "nekonečný" je prakticky fakt, technologie totiž dovoluje vytvářet délkově neomezený vlis. Na výrobní lince se však vlis krátí na požadované délky zákazníka - například fošnové stojky dřevostaveb a nebo se ponechává v délkách 13 metrů (16 metrů), z které si výrobce dřevostaveb nakrátí dle kusovníku přesné rozměry.


Líbil se Vám článek?

Nízkoenergetický dům

Soňa Karásková | Pátek, 01. duben 2011

– budova s velmi nízkou potřebou tepla na vytápění; základní znaky: kompaktní tvar, prosklené plochy orientované na jih, nadstandardní tepelná izolace, řízené větrání s účinnou rekuperací tepla; měrná potřeba tepla na vytápění max. 50 kWh/m2.rok



Líbil se Vám článek?

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop