Tisk
Dřevostavba s novou fasádou? Co zkusit šindel?

Dřevostavba s novou fasádou? Co zkusit šindel?

Úterý, 14. červen 2011 |

Přidat na Seznam.cz O dřevěných šindelích na střeše už byla řeč. Je to krytina přizpůsobivá stylu domu, trvanlivá a přírodní. Dnes se podívejme na jiné využití dřevěných šindelů – na obklady vertikálních konstrukcí domů. Dřevěným šindelem se obkládají stěny, štíty domů i celé fasády.

U novostaveb se u nás nevidí šindele na fasádě často. Berme to tedy jako námět k inspiraci; i u nás existují firmy, které se zabývají výrobou a instalací šindelů nejen na střechy, ale i na plochy vertikální, fasády a štíty. Šindelový vnější obklad nejlépe vynikne na dřevostavbách, v Evropě se dnes hojně využívá u pasivních domů. Říká se, že je to nejhezčí zateplení fasád.

Šindelové fasády bez omezení

colchu.com.49af08256cdcfVe světě vidíme šindelové fasády na historických domech, venkovských zámečcích a sídlech, loveckých chatách, horských chalupách – a stále více na moderních novostavbách. Velké kubusy i nepravidelné lichoběžníkové tvary, organické tvary domů – to všechno často pokrývá dřevěný šindel, který vdechne domům nový rozměr.

Nápaditá rekonstrukce nejen dřevostavby

historicnewengland.zmenen.com.WIN.NewRoofStarší rodinný domek nebo obyčejná chata se vzhledově pozvedne, když je obložíme dřevěnými šindeli. Takové vylepšení domu pak může doprovázet ještě třeba instalace dřevěných okenic, nový nátěr zábradlí nebo jiných dřevěných prvků.

Výběr barvy a tvaru

Marysville_Ohio1Protože je mnohem více vidět, platí u fasády více než u střechy, že promyšlený výběr tvaru, typu a barvy šindele je nezbytný. Je potřeba skloubit barvu a tvar šindelů s okny, dveřmi a dalšími prvky. Také na tvaru samotných šindelů záleží – čtvercové šindele skládané do pásů udělají jiný dojem než delší obdélníky kladené přes sebe. Pokud jde o barvu, šindele si coby přírodní materiál podrží svůj nejednotný odstín dřeva, nemusíme se bát, že by fasáda byla jednolitá a nudná.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Fasády”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop