Dřevostavbám sluší dřevěné fasády

Dřevostavbám sluší dřevěné fasády

Redakce | Pátek, 10. červenec 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Variabilní možnosti technologií pro realizaci dřevostaveb a řada způsobů pro úpravu její fasády neumožňují na první pohled poznat, zda je dům skutečně konstruován jako dřevostavba. Minerální omítka totiž může zakrývat sendvičovou konstrukci a naopak zděný dům může být opatřen dřevěným obkladem a tváří se pak jako dřevostavba. Dřevěné fasády jsou v každém případě prvkem, díky němuž dům získává zcela nový, atraktivní vzhled a přitom mohou být i funkčně využity.

16 Bez názvuKdyby byly dřevěné fasády tak náchylné k napadení houbami, dřevokazným hmyzem nebo špatně odolávaly účinkům počasí, jak se jim velmi často vytýká, těžko by byly tak výrazně stylotvorným prvkem v severských zemích, kde jsou podmínky ve srovnání s našimi zeměpisnými šířkami mnohem drsnější. Vůči dřevěným obkladům používaným v exteriéru tak můžeme mít prakticky jedinou výtku – vyžadují odbornou instalaci a dodržení základních konstrukčních zásad. Pak může přirozená a velmi oblíbená struktura dřeva dodat každému domu zcela nezaměnitelný vzhled, který lze podobně jako u minerální omítky měnit pomocí barevného nátěru.

Technologie na výběr

Zatímco u dřevostaveb bývá dřevěný obklad fasády součástí skladby stěny, v případě zděných domů buď nahrazuje vnější povrchovou úpravu, tedy nejčastěji fasádní omítku, nebo je prvkem navíc. V tomto smyslu se dřevěné fasády výborně hodí pro rekonstrukce vnějšího pláště spojené se zateplením – zakrývají nově instalovanou izolaci a navíc tvoří další vrstvu ve skladbě obvodové stěny, která může zlepšit její energetické parametry. Dřevo je totiž nejlepším izolantem mezi konstrukčními stavebními systémy – tepelně izoluje šestkrát lépe než klasická vápenná omítka!

07 1729hA514 1729iA5V zásadě se dřevěné fasádní profily vždy instalují pomocí vrutů nebo ocelových skobek na nosný rastr, který je buď součástí konstrukčního systému v případě dřevostavby, nebo se musí nejprve připevnit na stávající obvodovou stěnu. Tato nosná konstrukce je základem celého systému a na jejím provedení také do jisté míry závisí kvalita a životnost fasády.

Volba kvality a struktury vnějšího pláště už je záležitostí čistě osobního vkusu. Fasádní profily totiž mohou mít v průřezu různý tvar a podle toho se s nimi také pracuje. Určitě nejjednodušší je obklad obyčejnými prkny připevňovanými na nosnou konstrukci tak, aby určitá mezera mezi nimi umožňovala dřevu pracovat v závislosti na vlhkosti vzduchu. Jde o tak zvané otevřené obložení, které neposkytuje dostatečnou ochranu proti intenzivnímu dešti hnanému větrem přímo proti fasádě, proto je třeba za nosné laťování vložit speciální difuzní fólii.

Častější je známý systém pero-drážka: klasický profil známý z instalace kdysi oblíbených palubek dnes doplňují více či méně náročné profily klínové či srubové, jejichž společnou nevýhodou je ale viditelnost kotvicích vrutů na fasádě. Prošroubovaná místa působením vlhkosti rychleji oxidují a zanechávají na fasádě nevzhledné stopy, při nesprávném provedení obkladu může dojít k jeho vyboulení.

Tuzemská i exotická

Pro dřevěné obklady fasád se používají jak dřeva tuzemská, tak exotická – záleží nejen na představách stavebníka, ale také na peněžence. Nejlevnější jsou samozřejmě tuzemská dřeva, nejčastěji smrk, borovice a modřín, která však vyžadují povrchovou úpravu nátěrem lazurou (první nátěr následuje až po několika týdnech či měsících po instalaci obkladu, nikoliv předem). Odolnější jsou například ThermoWood, dřevo ošetřené tepelnou úpravou, která výrazně zvyšuje trvanlivost a odolnost vůči hnilobě a která dokáže vlastnosti "běžného" dřeva zlepšit až na úroveň například červeného cedru a jiných tvrdých dřevin, nebo severské druhy dřevin. 

18 GLATT Lärche gehobelt19 MHP-Rotzeder Pr53 WG-FL20 PROHO Kiefer Rundprofil

To už se ale dostáváme mezi skupinu exotických dřevin – sibiřský modřín, ipe, bangkirai, jatoba, massaranduba, tali aj. Liší se mezi sebou v podstatě pouze vzhledovými vlastnostmi, všem je naopak společná vysoká odolnost vůči vlhku a proměnlivý vzhled. Fasády z exotických dřevin totiž není třeba nijak povrchově ošetřovat, pokud vyloženě netrváme na konstantní barvě. Jenže právě postupná proměna dřeva je jeho nejkrásnější vlastností. Pokud bychom jeho povrch uzavřeli lakem, dopouštěli bychom se zákroku proti přírodě. Z technologického hlediska není tato alternativa žádným problémem, ale jde o pocit...

Dřevěné fasády mohou být i bez nátěru

25874598742Možná ještě na půdě svého venkovského domu objevíte krov opatřený černohnědým nátěrem. Nejde o barvu, ale o prostředek starý jako lidstvo samo – hovězí krev smíchaná podle různých receptů s dalšími ingrediencemi skutečně účinně chránila dřevo před napadení hmyzem. Někdy se používala také pro ošetření dřeva v exteriéru, mnohem častěji se však dřevo na fasádách a drobných stavbách ponechávalo svému osudu. Jeho odolnost je přitom až překvapivě dobrá, pokud nepřijde do přímého styku s vodou. Vlivem UV záření a kyslíku dochází k přeměně ligninu a pryskyřice na vodorozpustné substance a jejich zbarvení na červenohnědou až tmavě hnědou barvu, která mimochodem propůjčuje nezaměnitelný vzhled starým alpským dřevostavbám. Barevné substance se ze dřeva působením deště vyplavují a zůstává bílá, vláknitá celulóza, proto jsou staré, dešti omývané dřevěné budovy šedé. Ve vyšších polohách má kromě toho na fasády vliv intenzivnější UV záření, jehož vlivem se dřevo zbarvuje spíše do červenohnědé až černé barvy.

06 Cono16Může se to zdát nepravděpodobné, ale na trvanlivost dřevěná fasády má ošetření nátěrem minimální vliv. Je tu ovšem jedna podmínka – konstrukční ochrana dřeva. Dřevo by mělo být chráněno jednak dostatečným přesahem střechy, jednak tak zvaným okapovým chodníčkem z kačírku, který brzdí odraz kapající dešťové vody a chrání fasádu zdola.

O estetických parametrech neošetřené dřevěné fasády lze diskutovat. V každém případě rozhoduje o jejím finálním vzhledu především stanoviště, stupeň oslunění a vzdušná vlhkost. Jenže stejné vlivy rozhodují také o životnosti sebelepšího nátěru, který je třeba občas obnovit. Není pak jednodušší smířit se s tím, že dřevo medové barvy časem vybledne a získá neobyčejně šedou, zajímavou patinu...?

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Fasády”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop