Špatný výběr tloušťky tepelné izolace se nevyplácí. Jak vybrat tu správnou?

Špatný výběr tloušťky tepelné izolace se nevyplácí. Jak vybrat tu správnou?

Komerční sdělení | Úterý, 18. květen 2021 |

Přidat na Seznam.cz

Je známo, že zateplení domu ušetří náklady na jeho následné vytápění. Jenže aby se taková investice do budoucna opravdu vyplatila, je potřeba dodržet pár pravidel a vyvarovat se tak nejčastějším chybám při výběru a aplikaci tepelné izolace. K těmto nejčastějším chybám bezpochyby patří i špatně zvolená tloušťka zateplení.


Špatně zvolená tloušťka izolace je nejčastější chybou při zateplování domu

Mezi nejčastější chyby patří nedostatečná, tedy nesprávně zvolená tloušťka izolačního materiálu. Z průzkumu Asociace výrobců minerální izolace (AVMI) mezi majiteli novostaveb rodinných domů realizovaného v loňském roce agenturou Markent vyplynulo, že majitelé novostaveb zateplili v průměru 13,5 cm izolace.

Tloušťku izolace lidé podceňují dlouhodobě. Její průměr sice za deset let narostl o 30 %, což je ale stále pod doporučenými hodnotami. Doporučená tloušťka minerální izolace je 18 cm a šetřit se rozhodně nevyplatí. V 90 % případů je hlavním důvodem zateplení ekonomická stránka, tedy úspora nákladů na vytápění, a proto by tato úspora měla být i hlavním ukazatelem pro výběr tepelné izolace.

Lidé ale téměř vždy řeší spíše cenu materiálu, a proto často volí menší tloušťky na úkor kvality zateplení. Je to ale nelogický postup. Zateplení domu je dlouhodobá investice, která se vám v budoucnu opravdu vrátí, finanční rozdíly mezi jednotlivými tloušťkami izolantů jsou minimální.

Je dobré výběr nepodcenit a zajímat se kromě tloušťky použitého izolačního materiálu i o jeho typ. Největší náklady pak tvoří samotná realizace zateplení, půjčovným lešení počínaje a odměnou pro montážníky konče.

izolace-pri-zateplovani-sikme-strechy-ISOVER

obr.: Nejčastěji se tepelná izolace při zateplení šikmé střechy osazuje do prostoru mezi krokve. Foto: ISOVER


Správná tloušťka zateplení, jak ji vybrat?

Správnou tloušťku zateplení by měl řešit projekt domu, a aby byl správně proveden, musíme vědět, co vše se zatepluje a jak to chceme řešit. Dále je dobré si uvědomit, kterou cestou nám může teplo z interiéru unikat. Jistě hned každého napadne, že se teplo bude snažit unikat okny, fasádou či střechou a opravdu tomu tak je.

Právě proto by se zde měla kvalita a tloušťka tepelné izolace ideálně i s výbornými akustickými parametry volit co možná nejvyšší. Samozřejmě nesmíme opomíjet ani kvalitu oken a dveří a taktéž řešení konstrukčních detailů. Důležité je i zabránit vzniku tepelných mostů v konstrukci.

Nicméně máme i další části stavby, které je třeba ošetřit - například podlaha, stěna sklepa, výplně otvorů, různé detaily atd. Ideálním řešením by tedy bylo obalit úplně celou stavbu do tepelné izolace. A opravdu, v současné době se nové objekty do tepelné izolace prakticky celé balí.

Pro představu je to stejné, jako byste naplnili balonek vodou a bylo v něm několik děr. Pokud ucpete pouze několik z nich, bude vám voda utíkat zbývajícími dírkami. Výsledek bude, že nějaké ztrátě sice zabráníte, ne však kompletně.

aplikace-parotesne- folie-ISOVER

obr.: Ukázka aplikace parotěsné fólie ISOVER. Tato fólie se používá jako ochrana tepelné izolace proti pronikání vodních par z interiéru do konstrukce domu a nadměrné kondenzaci. Foto: ISOVER


Jak se vyvarovat špatné realizaci zateplení domu?

Kapitolu samu o sobě pak tvoří špatná realizace zateplení. Ačkoli by mělo být provedení montáže podle určitých zásad dle ČSN 73 2901 (provádění vnějších tepelně izolačních kompozitních systémů ETICS), ne všichni řemeslníci normu dodržují.

Jen použitím kvalitních materiálů a správným pracovním postupem lze získat bezchybný výsledek bez rizika reklamace práce řemeslníka. U zateplování domu svépomocí je samozřejmě míra rizika nedodržení doporučených postupů ještě podstatně vyšší.

Nedodržení certifikované skladby a stanovených pravidel pro instalaci systému ETICS může být hodnoceno jako neoprávněné umístění výrobku do stavby, potažmo vést k neoprávněnému čerpání dotací!

TIP NA ČLÁNEK: Zateplení dřevostavby vnějším tepelněizolačním a kompozitním systéme ETICS

chybne-reseni-zateplovani-sten-isover

obr. Horní obrázek zobrazuje chybné řešení u zateplování stěn domu a ten spodní naopak správné řešení zateplování stěn domu.

spravne-reseni-zateplovani-sten-isover

obr.: Na obrázcích je dobře vidět, že zateplení systémem ETICS je nutné řešit společně s tepelnou izolací soklu. Při správném řešení se nachází celá stavba, včetně základů, v chráněné oblasti, čímž jsou zajištěny minimální tepelné ztráty a maximální životnost konstrukce. S použitím soklových desek se zároveň řeší ukončení hydroizolace v soklové části, kdy již nemůže docházet ke vzlínání vlhkosti se souvisejícími problémy. Zde se používají prakticky výhradně odpovídající polystyrenové izolace. Ilustrace: ISOVER


Proč je ale potřeba vůbec normu a postupy při zateplování domu dodržovat?

Každý detail v domě hraje svou roli. I malá dírka v hydroizolaci může způsobit obrovské problémy s vlhkostí, které se často nedají vyřešit jinak než kompletní demontáží a aplikací nového materiálu. Taková situace je velmi nepříjemná, drahá, namáhavá a často dost komplikovaná, neboť to znamená demontáž velké části skladby stěny, včetně omítek.

Neodborná či špatně provedená instalace izolace u detailů, jako jsou různé prostupy, může tvořit úniky tepla až okolo dvaceti procent. Podle průzkumů AVMI je takto chybně zateplena téměř polovina domů. Taková čísla ukazují, že je dobré se nad zateplením zamyslet hned dvakrát, aby investice měla šanci se vrátit a neunikala nejen okny, ale i tepelnými mosty.

Pokud použijete nedostatečnou tloušťku izolace, ušetříte jednorázově pár desítek korun při stavbě či rekonstrukci. Dlouhodobě se to však nevyplatí. Za dobu existence nedostatečného zateplení zaplatíte za vytápění v zimě či chlazení v letních měsících několikanásobek, vašich, peněz.

Potřebujete poradit se zateplením a výběru správné izolace?→

Využijte bezplatnou poradenskou linku: 800 476 837 nebo mailovou adresu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , www.isover.cz

moistureguard-vyznamny-partner-admd-2021

Společnost ISOVER, Saint-Gobain a.s. je významným partnerem Asociace dodavatelů montovaných domů.

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Izolace”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop