Trend letošního roku: <small>hliníková a dřevohliníková okna</small>

Trend letošního roku: hliníková a dřevohliníková okna

Redakce | Pátek, 07. srpen 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Trendem letošního roku v oblasti otvorových výplní se v prémiovém segmentu individuálních staveb stala hliníková a dřevohliníková okna. Důvod spočívá nejen v jejich funkčních a designových vlastnostech, ale i v jejich schopnosti plnit náročná architektonická řešení.

Pro okna a portály velkých rozměrů, které jsou častým prvkem individuálních moderních staveb, jsou bezkonkurenčně nejvhodnější volbou hliníkové rámy díky řadě technických možností výroby jakéhokoliv formátu. Hliník je velmi odolný materiál, který lze použít pro velkoformátové prosklené stěny nebo do různě širokých profilů a je ideálním materiálem pro bezprahová a bezrámová řešení. A další výhody?

Výhody hliníkových rámů

  • nejsou citlivé na vlhkost ani na teplotu
  • mají skvělou statiku
  • jejich životnost je téměř neomezená
  • svými tepelněizolačními vlastnostmi se dokážou vyrovnat dřevěným rámům

Nejvíce se hliníková okna hodí do designových a moderních domů a jsou oblíbená pro geometricky jednoduché a rovinné formáty oken. „Hliníková okna dokážou splnit požadavky pro nízkoenergetické i pasivní domy a přesto je jejich cena nižší než u dřevohliníkových oken, což si zákazníci mnohdy neuvědomují," upozorňuje Ing. Jiří Chomát ze společnosti OKNA.EU.

Hliníková okna EXCLUSIV Hl 72 detail

Obr.: Hliníkové okno EXCLUSIV Hl 72 použité v moderní architektuře. Foto: Okna.eu

Jak si dřevo rozumí s hliníkem

Dřevohliníková okna jsou považována za prémiové zboží, proto je jejich cena o 30 až 50 % vyšší než cena dřevěných nebo hliníkových oken. Pokud ovšem zákazníci upřednostňují pocit přírodních dřevěných rámů v interiéru, jsou pro ně dřevohliníková okna jednou z možných variant.

Existují dva způsoby výroby dřevohliníkových oken. Skla mohou být zakomponována mezi dřevěným a hliníkovým rámem, v tomto případě se jedná o tzv. kombinované okno, které je na trhu kratší dobu a jeho výroba je levnější. Druhou možnost, vyzkoušenou léty praxe, představuje klasické dřevěné okno, které má z exteriérové strany navíc hliníkové opláštění. „S touto variantou máme dlouhodobě velmi dobré zkušenosti, proto ji doporučujeme našim zákazníkům," říká Ing. Jiří Chomát ze společnosti OKNA.EU.

OKNA.EU Dřevohliníková okna Premium

Obr.: Průřez dřevohliníkovým oknem. Foto: Okna.eu

Nejdůležitější je zabránit průniku vody do prostoru mezi dřevem a hliníkovým opláštěním, jelikož následky jsou neopravitelné. U obou variant provedení dřevohliníkových oken chrání odolný hliníkový materiál před vnějšími vlivy okno zvenku. Navíc dodává oknům hodnotnější a prestižnější vzhled, protože umožňuje stejně jako v případě hliníkových oken v podstatě jakékoliv barevné řešení (odstín, dezén, lesk/mat, struktura, dekor dřeva nebo potisk).

U dřevohliníkových oken odpadá nutnost častých oprav a obnov externích nátěrů jako jedna z nevýhod klasických dřevěných rámů. Stejně jako dřevěná okna, nejsou ani ta dřevohliníková vhodná do prostředí s vyšší vlhkostí, jako jsou kryté bazény nebo zimní zahrady s velkým množstvím rostlin.

Vaše komentáře (3)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Okna, dveře, výplně”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop