Redakce | Čtvrtek, 07. leden 2016 |

Luxfery - průsvitné stavební prvky vyrobené z tvrzeného skla - si znovu nacházejí cestu do moderních staveb a interiérů. Zapomeňte na nekvalitní a mnohdy i škaredé všudypřítomné aplikace luxfer, jak je známe z druhé poloviny minulého století. Moderní luxfery nabízí pěkný design a mnoho možností aplikace.
Historie Luxferů sahá až do roku 1897, kdy Britský vynálezce James Pennycuick založil v Chicagu společnost pro jejich výrobu. Jeho vizí bylo přinášet světlo do tmavých koutů, hlubokých místností, chodeb, šaten apod. Označení "luxfer" bylo vytvořen spojením dvou latinských slov: LUX (světlo) a FERRE, což znamená nést.
Časopis Inland Architect napsal v roce 1897: "Podle názorů některých z předních architektů této země, je luxfer důvodem pro revoluci v plánování rozsáhlých změn konstrukcí staveb".
Ještě v roce 1897 najala společnost Luxfer ctižádostivého mladého architekta Wrighta, který pro ni navrhl dekorativní vzory skleněných dlaždic. Luxfer postupně získal patenty v Kanadě, Mexiku, Rusku, Indii, Austrálii a Evropě – obsahem licence byla jak výroba, tak i prodej pod značkou LUXFER. Ve třicátých letech minulého století se stal prvky Luxfer i plnohodnotným zdícím materiálem, a to díky nové konstrukci a pevnějšímu sklu.
Z čeho a jak se vyrábějí?
Základem luxferu je skleněná tavenina (dříve měla obsah manganu - časem dostával luxfer fialový nádech). Y tavící pece se tavenina dávkuje do formy a ihned se lisuje a chladí vzduchem na cca 600 °C. Venkovní strana luxferu je většinou hladká a vzory jsou na vnitřní straně – pro snadnou údržbu. Výsledný výrobek je složen ze dvou k sobě natavených částí. Výroba je energeticky náročná, výsledek je však velmi trvanlivý. Vysoký obsah šedé energie luxfer je tedy vyvážen dlouhou životností.
Luxfery se vyrábějí i v různých barevných odstínech. Barevnosti lze dosáhnout přimícháním pigmentu přímo do skleněné taveniny (trvalá barva), anebo vstřikem do hotového výrobku. Nehodí-li se nám barevné luxfery a přesto nechceme, aby bezbarevné byly průhledné, je možné zvolit provedení s pískovaným či leptaným povrchem.
Použití a instalace?
Z Luxferů můžeme vytvářet světlíky, sprchové kouty, stěny, příčky, stropy a podlahy.
Klasické zdění
Klasická vyzdívka Luxferů je stále nejpoužívanější a nejlevnější metodou realizace. U protipožárních stěn a ostatních speciálních konstrukcí, u příček s požadavkem na vysokou stabilitu a pro stěny s dveřmi, je tento systém přímo ideální. Pojivem je betonová malta.
Hliníkový rastr a tmel
Luxfery se skládají do speciálních rastrů a vymezují se křížky. Po vystavění stěny se spáry vytmelí silikonem. Tento systém je velmi rychlý a především suchý – vhodný i pro méně zručné jedince.
Lepení
Luxfery jsou k sobě slepeny pevnostním lepidlem a spáry jsou vyztuženy plastovými profily. Tento systém je také velmi rychlý a užívá se pro hobby sady.
Prefabrikáty
Výroba hotových sklobetonových bloků je ideální v případě horizontálních ploch (pochozí plochy, klenby, světlíky atd.), kde je realizace na místě velice problematická a bez jistoty perfektního výsledku. Prefabrikáty se pouze uloží do připraveného otvoru. Přednosti prefabrikovaných panelů naleznou i stavební firmy s nutností rychlé realizace zakázky. Příkladem je Palác Lucerna v Praze.
Click systém
Tento systém je určen doslova pro kutily... Vhodný do ploch o maximálním rozměru 15 x 10 ks luxferů s kotvením alespoň ze tří stran. Systém založení na plastových profilech a křížcích, které se do sebe pouze zacvaknou. Zaručen je výborný výsledek a žádné riziko špatně odvedené práce.
Vaše komentáře (3)Nejnovější články v kategorii “Okna, dveře, výplně”
-
Co nabízí výsuvně kyvné střešní okno Designo R7?
Jak sám název napovídá, zajímavý je zejména způsob jeho otevírání. Výsuvně kyvné otevírání funguje ve zjednodušeném principu tak, že se střed otáčení vysouvá nad rovinu…
-
Skryté zárubně a dveře Dorsis, to je elegance na míru vašemu interiéru
Dlouhá léta jsme byli zvyklí na tradiční tvary dveří s reliéfy a masivními zárubněmi a respektovali je jako dominantní součást interiéru. Dnešní pojetí prostoru i konstrukce dveří…
-
Kliky, kování i okenní kličky, nepodceňujte výběr těchto komponentů u masivní dřevostavby
Stavbu máte úspěšně za sebou, teď se ještě nastěhovat, upravit zahradu a vyřešit detaily. Tu a tam nějaký obrázek, vhodně umístěná pokojová rostlina, solitérní svítidlo nebo…
-
Posuvné dveře jako záchrana malých bytů, vyplatí se do nich investovat?
Dveře v malých bytech či dřevostavbách dokážou ukrojit opravdu velký kus prostoru. Obzvláště pokud jsou otočné. V malých domácnostech tak vznikají hluchá místa, která nejde…