Tisk
Stavíte pasivní dům nebo dřevostavbu? Vyberte si vhodná okna

Stavíte pasivní dům nebo dřevostavbu? Vyberte si vhodná okna

Komerční sdělení | Úterý, 02. srpen 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Okna hrají v pasivních domech klíčovou roli. Nejsou totiž jen pouhým zdrojem světla, ale podílejí se také na vytápění interiéru. Zejména v zimě mají pochytat co nejvíce slunečního záření a udržet nahromaděnou energii uvnitř domu. Aby tohle všechno zvládla na jedničku, musejí okna splňovat přísné podmínky dané technickými normami.

Zajímejte se o technické vlastnosti zasklení a rámů

Pokud se doma nemůžete dohodnout na tom, z jakého materiálu by okna měla být, složte zbraně. Je totiž více méně jedno, jestli si pořídíte okna plastová, dřevěná nebo třeba dřevohliníková. Zajímat by vás měly spíš tepelně-technické vlastnosti celého okna, tj. rámů a zasklení. Pasivní domy se nejčastěji osazují okny s dvojsklem nebo trojsklem. Dvojsklo propustí více slunce, ale má horší izolační vlastnosti. Naopak trojsklem neprojde tolik sluneční energie, ale zase vykazuje menší tepelné ztráty. Které tedy vybrat? Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Poraďte se s odborníky, kteří zohlední nejen individuální požadavky na úsporu energie, ale také orientaci domu podle světových stran.

Kromě zasklení se zajímejte také o izolaci rámů, které jsou v porovnání se sklem horším izolantem. U pasivních domů se vyplatí okna s velkou zasklenou plochou a co nejmenšími rámy, aby se minimalizovaly tepelné ztráty. Nepodceňujte ani význam těsnění křídla a rámu, zjistěte, čím je vyplněný prostor mezi skly (ideální jsou inertní plyny argon a krypton, které zlepšují izolační vlastnosti zasklení), a svěřte montáž specializované firmě.

plastova-okna-typy-skel

 

Chtějte hodně slunce a spolehlivou izolaci

Jedním z hlavních parametrů, které byste měli sledovat, je součinitel prostupu tepla. Značí se Uw a udává, kolik tepla unikne skrz okno ven. Hodnota součinitele nesmí překročit 0,8 W/m2K. Čím nižší hodnota, tím lepší izolační vlastnosti okno má. Dejte si pozor na to, abyste vždy porovnávali hodnotu pro celé okno včetně rámů i samostatné hodnoty pro zasklení a rám. Pokud totiž do domu zabudujete okno s kvalitním sklem, ale špatným rámem, vytvoří se tepelný most. Tím dojde k narušení izolace a může se objevit i plíseň.

Dále se zaměřte na propustnost slunečního záření. Okno v pasivním domě musí dovnitř pustit co nejvíc sluneční energie. Tyto takzvané sluneční zisky se podílejí na vytápění místností. Propustnost slunečního záření se značí písmenem g a udává, kolik procent slunečního tepla pronikne do interiéru. U tohoto parametru naopak platí, že čím větší hodnota, tím lepší. Například u okna s Uw 0,8 W/m2K by minimální hodnota prostupnosti měl být větší než 50 %.

Nepodceňujte spáry ani světové strany

Významný vliv na fungování okna má také osazení a utěsnění připojovacích spár. Kvalitní těsnění brání zatékání a zároveň zajišťuje odvětrávání. To je nezbytné, protože jinak ve spárách dochází ke kondenzaci vody, což opět láká plísně. Těsnění navíc snižuje tepelné ztráty.

Osazení oken vždy svěřte odborné firmě a výsledek ověřte tzv. blower-door testem. O co jde? Do dveří nebo okna se zasadí velký ventilátor, který v budově vytvoří podtlak i přetlak. Podle naměřených hodnot zjistíte, jaká je vzduchotěsnost obálky domu a jeho energetická náročnost.

Ram trojskloU pasivních domů je větrání zajištěno rekuperační jednotkou. To znamená, že okna vůbec nemusíte otevírat. Nabízí se tedy otázka, zda nepořídit trvale uzavřená okna. Osazením oken, která se nedají otevřít, zlepšíte izolaci. Teplo totiž uniká i skrz funkční spáry, které v tomto případě nejsou potřeba. Trvale uzavřená okna jsou navíc levnější. Cenu mnohdy srazíte až o 30 %, což už je slušná úspora. Na druhou stranu vám může vadit, že nevyvětráte starým dobrým způsobem. Na škodu rozhodně není kompromis. Některá okna zabudujte napevno a některá nechte otevírací.

Dobře si rozmyslete rozmístění oken podle světových stran. Pokud můžete, umístěte hlavní obytné místnosti (obývací pokoj, ložnici, kuchyň) na jižní stranu a dopřejte jim velká okna. Maximalizujete tak sluneční zisky. Podíl zasklené plochy by ale neměl překročit více než 40 %, jinak se doma v létě upečete a v zimě bude drahocenné teplo unikat.

Obecně platí, že okna v pasivním domě by měla být orientována na jih. Na sever se dávají okna do koupelny nebo na toaletu. Tepelné zisky z oken umístěných na východ nebo na západ jsou více méně stejné. Myslete také na stínicí systémy, tzn. rolety, žaluzie a markýzy. V létě vám přijdou vhod. Zabrání totiž nadměrnému přehřívání.

Uvažujete o střešních oknech? Pokud to není vaše srdeční záležitost, tak se s nimi raději rozlučte. Střešní okna mají horší součinitel prostupu tepla a v zimě zajistí malé solární zisky.

Plast v dřevostavbě? Proč ne?

Největší spory o tom, jaká zvolit okna, se vedou u dřevostaveb. Skalní příznivci tohoto přírodního materiálu považují plastová okna v dřevostavbě za zločin. Jistě, pokud stavíte srub nebo máte dům s dřevěnou fasádou, pak je určitě lepší, když sáhnete po dřevěných oknech. Zůstanete věrni stejnému materiálu a nenarušíte celistvost stavby.

Na druhou stranu spoustu dřevostaveb na první pohled vůbec nepoznáte a plastová okna se k nim hodí. Také záleží na tom, zda jste výstavbu pojali ve velkém stylu, nebo naopak nízkonákladově. Pokud chcete ušetřit, plastová okna jsou skvělou volbou. Navíc je seženete i ve věrohodném dekoru dřeva.

Drevene dekory

 

Z hlediska technických vlastností je ale prakticky jedno, jaký zvolíte materiál. Dřevostavba se snese s plastem, dřevem, hliníkem i kombinovanými materiály jako dřevohliník. Je však zásadní, aby vybraná okna měla dobré izolační vlastnosti a nikde jimi nezatékalo. Nahromaděná vlhkost totiž může vést k poškození dřevěné konstrukce a tvorbě plísní. V každém případě se poraďte s odborníky, kteří vám s výběrem vhodných oken poradí.

Tip: Nezapomínejte na bezpečnost. Okna patří mezi nejčastější místa pro vstup zlodějů. Pořiďte si zabezpečení oken a předejděte tak zbytečným budoucím starostem.

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Okna, dveře, výplně”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop