Michal Babor | Úterý, 01. listopad 2016 |

Na příkladu přestavby staršího rakouského domku můžeme krásně pozorovat, jak dokonalým stavebním materiálem dřevo je: ačkoliv nikde netvoří mohutnou masivní konstrukci, dává vzniknout lehké, elegantní stavbě, která přinesla svým majitelům výrazně lepší užitný komfort, aniž by byli nuceni řešit problém s demolicí stávajícího zděného domu.
V roce 1961 si majitelé postavili na svou dobu moderní zděný dům ve svahu nad městem Dornbirn s výhledem do údolí Rýna a na Bodamské jezero. Dům prošel v průběhu své historie řadou drobnějších stavebních úprav, teprve v roce 2012 ale uzrála myšlenka zásadní rekonstrukce: stavba byla morálně zastaralá a také prostorově přestala vyhovovat. Přesto se majitelé nechtěli starého domu úplně zbavit a přáli si také zachovat výhledy, na které byli zvyklí.
Architekt Jochen Specht přišel s nápaditým řešením: dům se obestaví dřevěnou konstrukcí, zvětší se tak jeho užitná plocha, a přesto zůstane ve své podstatě zachován. Jednoduchá myšlenka majitele nadchla. Původní dům byl zbaven veškerého vybavení včetně oken a dveří a uveden do stavu hrubé stavby. Dřevěná sloupková konstrukce, která dům „obklíčila" ze všech stran, vytvořila protipól původnímu zděnému jádru a přitom bylo možné využít všech výhod moderní dřevostavby: vysoký stupeň prefabrikace, rychlá montáž, příjemné interiérové klima a udržitelnost. Stávající krovová konstrukce zůstala zachována a byla protažena o 1,5 metru na okapové straně a o 4 metry na straně druhé.
Z původního domu zůstalo zachováno obvodové zdivo a jedna příčka – dnes je poznáme v interiéru podle omítky a bílého nátěru, který kontrastuje s novými dřevěnými částmi.
Zvláštní důraz byl kladen na to, aby se původní dům stal součástí nové stavby. Z původních oken se staly průchody, staré okno z kuchyně slouží jako průhled, v prostoru jiného okna je umístěna vana. Nově má dům tři podlaží: v přízemí malý sklep, v patře rodinný pokoj, obývací pokoj, kuchyni s jídelnou, dětský pokoj, ložnici a zázemí. Ve třetím podlaží je dětský pokoj, kancelář, malá galerie a servisní místnosti.
Co je ještě nového po rekonstrukci?
- dodatečné zateplení střechy
- dřevěná okna s trojskly
- izolace z pěnového skla a dřevovláken
- tepelné čerpadlo země-voda
- podlahové topení
- dřevohliníková fasáda, výplně z dřevěných panelů opatřených difuzně otevřeným nátěrem
Text Jochen Specht, překlad Michal Babor
Foto Adolf Bereuter, Dornbirn (po rekonstrukci) a Jochen Specht
Vaše komentáře (0)
Nejnovější články v kategorii “Rekonstrukce”
-
Detail kompletní renovace městského domu ze 30. let do pasivního standardu
Mnoho majitelů starších bytových a rodinných domů stojí před rozhodnutím, jak přistoupit k nezbytným úpravám, protože jejich objekty jsou příliš provozně náročné, neposkytují…
-
Starou roubenku uprostřed lesa úplně rozebrali a vytvořili její dokonalou repliku
Jedno místo, jeden genius loci, dvě stavby. Roubenka na odlehlém místě uprostřed lesa vypadá, jako by tady stála věky. Zda ano či ne, nelze říci jednoznačně, její osud je trochu…
-
Větrný mlýn ve Velkých Těšanech se podařilo díky rozsáhlé rekonstrukci zachránit a zachovat tak jeho dávnou minulost
Mlýnů bývalo na našem území mnoho, ovšem těch větrných, nazývaných „větřáky", bylo spíše poskrovnu. Byly totiž velmi vybíravé, pokud šlo o vhodné území. Musely být…
-
Promyšlená rekonstrukce s nevšedními prvky pasivního domu proměnila původně zchátralou faru k nepoznání
Když michelský farář oslovil architekta Josefa Tlustého s dotazem na konzultaci ohledně technického stavu objektu fary a možností její renovace, byla jasné, že kompletní rekonstrukce…