Tisk
Dřevěné krovy chrání kvalitní klempířské prvky

Dřevěné krovy chrání kvalitní klempířské prvky

Helena Petáková | Čtvrtek, 19. červenec 2012 |

Přidat na Seznam.cz

"Dochované dřevěné konstrukce na historických stavbách dokládají skutečně mistrovské řemeslo tesařů z období baroka i gotiky. Bourají také mýty o krátké životnosti dřevěných konstrukcí. Opravou poškozených částí, konzervací a provedením určitých opatření pomáháme zachovat tyto krásné a historicky cenné dřevěné konstrukce ve funkčním stavu i pro další generace."

Součástí přednášky o rekonstrukci dřevěných staveb, kterou v červnu vedl na semináři pořádaném Národním stavebním centrem ing. Luboš Rous, stavbyvedoucí firmy OK Pyrus, byla také ochrana staveb klempířskými prvky.

Proložky - ochrana proti zatékání

Proložky zvenku nejsou vidětNa historických stavbách převažuje u nás bobrovka, hladká střešní krytina, která se pokládá na takzvané husté či řídké laťování a slouží také k vykrytí různých střešních tvarů (volské oko, kužel, úžlabí). Proti vodě a zafoukání sněhu ji velmi dobře doplňují proložky, plechové šablony, které se vkládají do každé řady tašek a odvádějí vodu pryč, protože jsou vyvedeny na střešní rovinu. Jejich výhodami je, že nezvedají střešní tašky, jsou těsnější, nemají vodní drážku, takže je nezanáší listí nebo jiné nečistoty, a zejména pro památkáře je cenné, že minimalizují viditelnou část oplechování. Jejich nevýhodou je větší spotřeba plechu a tím i vyšší cena střechy.

 Proložky jsou plechové šablony, které se vkládají do každé řadyProložky jsou plechové šablony, které se vkládají do každé řady střešní krytiny.

Lemování ke zdi lze doplnit krycím plechem na zvýšení proti závějím sněhu.Lemování ke zdi lze doplnit krycím plechem na zvýšení proti závějím sněhu.Lemování ke zdi lze doplnit krycím plechem na zvýšení proti závějím sněhu.

Na proložky závětrné lišty je nasazen krycí plechNa proložky závětrné lišty je nasazen krycí plechNa proložky závětrné lišty je nasazen krycí plech.

Nároží s rizikovým sklonem vybavené proložkami - nejsou vidět, ale vodu odvedou bezpečněNároží s rizikovým sklonem vybavené proložkami - nejsou vidět, ale vodu odvedou bezpečněNároží s rizikovým sklonem vybavené proložkami - nejsou vidět, ale vodu odvedou bezpečně.

Proložky na šindelové krytiněProložky na šindelové krytiněProložky na šindelové krytině.

Voda je bezpečně odvedena z každé řady tašek a nevznikají mezery mezi taškou a oplechováním, které umožňují zavátí sněhu.Voda je bezpečně odvedena z každé řady tašek a nevznikají mezery mezi taškou a oplechováním, které umožňují zavátí sněhu.Voda je bezpečně odvedena z každé řady tašek a nevznikají mezery mezi taškou a oplechováním, které umožňují zavátí sněhu.

 

 

 

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Střecha”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop