Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Střecha

Tisk
Dřevěné krovy chrání kvalitní klempířské prvky

Dřevěné krovy chrání kvalitní klempířské prvky

Helena Petáková | Čtvrtek, 19. červenec 2012 |

"Dochované dřevěné konstrukce na historických stavbách dokládají skutečně mistrovské řemeslo tesařů z období baroka i gotiky. Bourají také mýty o krátké životnosti dřevěných konstrukcí. Opravou poškozených částí, konzervací a provedením určitých opatření pomáháme zachovat tyto krásné a historicky cenné dřevěné konstrukce ve funkčním stavu i pro další generace."

Součástí přednášky o rekonstrukci dřevěných staveb, kterou v červnu vedl na semináři pořádaném Národním stavebním centrem ing. Luboš Rous, stavbyvedoucí firmy OK Pyrus, byla také ochrana staveb klempířskými prvky.

Proložky - ochrana proti zatékání

Proložky zvenku nejsou vidětNa historických stavbách převažuje u nás bobrovka, hladká střešní krytina, která se pokládá na takzvané husté či řídké laťování a slouží také k vykrytí různých střešních tvarů (volské oko, kužel, úžlabí). Proti vodě a zafoukání sněhu ji velmi dobře doplňují proložky, plechové šablony, které se vkládají do každé řady tašek a odvádějí vodu pryč, protože jsou vyvedeny na střešní rovinu. Jejich výhodami je, že nezvedají střešní tašky, jsou těsnější, nemají vodní drážku, takže je nezanáší listí nebo jiné nečistoty, a zejména pro památkáře je cenné, že minimalizují viditelnou část oplechování. Jejich nevýhodou je větší spotřeba plechu a tím i vyšší cena střechy.

 Proložky jsou plechové šablony, které se vkládají do každé řadyProložky jsou plechové šablony, které se vkládají do každé řady střešní krytiny.

Lemování ke zdi lze doplnit krycím plechem na zvýšení proti závějím sněhu.Lemování ke zdi lze doplnit krycím plechem na zvýšení proti závějím sněhu.Lemování ke zdi lze doplnit krycím plechem na zvýšení proti závějím sněhu.

Na proložky závětrné lišty je nasazen krycí plechNa proložky závětrné lišty je nasazen krycí plechNa proložky závětrné lišty je nasazen krycí plech.

Nároží s rizikovým sklonem vybavené proložkami - nejsou vidět, ale vodu odvedou bezpečněNároží s rizikovým sklonem vybavené proložkami - nejsou vidět, ale vodu odvedou bezpečněNároží s rizikovým sklonem vybavené proložkami - nejsou vidět, ale vodu odvedou bezpečně.

Proložky na šindelové krytiněProložky na šindelové krytiněProložky na šindelové krytině.

Voda je bezpečně odvedena z každé řady tašek a nevznikají mezery mezi taškou a oplechováním, které umožňují zavátí sněhu.Voda je bezpečně odvedena z každé řady tašek a nevznikají mezery mezi taškou a oplechováním, které umožňují zavátí sněhu.Voda je bezpečně odvedena z každé řady tašek a nevznikají mezery mezi taškou a oplechováním, které umožňují zavátí sněhu.

 

 

 

PhDr. Helena Petáková

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Střecha”

 • Oprava střechy roubené dřevostavby - jak na to?

  Oprava střechy roubené dřevostavby - jak na to?

  Základní funkcí střešní konstrukce je ochrana proti povětrnostním vlivům. Současně je korunou domu – velmi významně ovlivňuje vnímání stavby samotné. Ne nadarmo se pro soubor…

 • Štíty masivních dřevostaveb

  Štíty masivních dřevostaveb

  Štítovou stěnu lze považovat za výkladní skříň dřevostavby. Patří neodmyslitelně k roubeným a hrázděným stavbám a její provedení může být jednoduché, velmi často však…

 • Vybíráme materiály - střešní krytina pro střechu dřevostavby

  Vybíráme materiály - střešní krytina pro střechu dřevostavby

  Kvalitní střešní krytina je základem každé dřevostavby i zděného domu. Jestliže právě řešíte, co zvolit jako střešní krytinu pro vaši budoucí dřevostavbu, nabízíme vám v…

 • Zelených střech přibývá!

  Zelených střech přibývá!

  K naší radosti si čím dál víc lidí a institucí uvědomuje, že zelená střecha má nejen ekonomický efekt, ale dokáže významně přispět ke zlepšení životního prostředí. A to je…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?