Petr Houška | Pátek, 21. září 2012 |

Před milióny let vytvořily přírodní síly na mnoha místech Země zvláštní horninu – břidlici. Již Římané uměli ocenit tento dar přírody jako stavební materiál nejen pro střechy.
Břidlice se osvědčila po staletí a vyhrává svojí šetrností k životnímu prostředí, je totiž zpracována bez jakýchkoliv přísad. Generace architektů a pokrývačů vytvořili s břidlicí stavební styl, umělecké dílo, tradici a kulturu. Bylo tak vytvořeno velmi mnoho stavebních památek trvalé krásy.
Na střechu i fasádu
Dnes je břidlice jako přírodní stavební materiál pro střechy a fasády aktuálnější než kdykoli předtím. Její vynikající stavebně biologické vlastnosti získávají vzhledem k přirozeně zdravému stavění a bydlení stále větší význam. Její živoucí struktura a přírodní lesk propůjčují každé střeše a fasádě nadčasovou krásu a individuální charakter. Břidlice je čistě přírodní produkt, který je často užíván pod názvem „přírodní břidlice". Povrchy z přírodní břidlice jsou nadčasového vzhledu, a proto jsou stále moderní.
Stačí pouze vytěžit a opracovat
Krytina či obklad z břidlice vzniká z přírodních, organických složek zcela bezproblémově. Břidlice je tedy lepší než mnoho stavebních materiálů, které musí být vyrobeny za pomoci různých minerálních složek. K výrobě břidlice určené pro střechy a fasády je zapotřebí pouze její opracování (například vytváření tvarů, úprava formátů) s malým vynaložením lidské energie, bez dalších spojovacích látek či pojiva (jako například cement) nebo dalších ekonomicky a energeticky náročných výrobních procesů.
Ekologicky nezávadný materiál
Střechy a obklady stěn nevyžadují žádnou zvláštní údržbovou péči.Břidlice je považována za jednu z nejodolnějších střešních krytin vůbec a proto má velice dlouhou životnost. Po uplynutí doby využití tohoto produktu, nejsou s likvidací žádné problémy, jako u některých průmyslových produktů. Břidlicovou drť či břidlicový prášek můžeme použít pro zlepšení půdy, jako kamenivo i pro jiné ostatní účely. Tyto možnosti použití a využití břidlice, dokazují ekologický cyklus.
Zdroj fotografií: www.bridlice.eu
Vaše komentáře (2)Nejnovější články v kategorii “Střecha”
-
SECA střešní latě – další krok k udržitelnému stavebnictví
SECA, jako jeden z předních evropských výrobců hoblovaného dřeva a dále zpracovávaných dřevařských produktů, dodává na trh střešní latě v tradičním rozměru 40 x 60 mm, které…
-
Jedinečný šindel z Brd
Těžko byste našli jinou střešní krytinu, jejíž výroba tak nádherně voní lesem, než dřevěný šindel. Ten, který se vyrábí v české firmě Landwood, navíc voní dřevem smrků a…
-
Hvězda obce České Libchavy? Obecní úřad se střechou STAR!
České Libchavy je obec v okrese Ústí nad Orlicí, ve které žije přes 600 obyvatel. Historie obce sahá do začátku 13. století. V doložených pramenech byla zdejší lokalita lesa u potoka…
-
Zateplení šikmé střechy dřevostaveb podle nové legislativy
Se začátkem letošního roku vstoupila v platnost nová legislativní pravidla, která mají zásadní vliv na výstavbu domů a bytů, a vztahují se i na dřevostavby. Hlavním cílem je…