Tisk
Břidlice je dar přírody - užijme ji na střechu či fasádu naší nové dřevostavby!

Břidlice je dar přírody - užijme ji na střechu či fasádu naší nové dřevostavby!

Petr Houška | Pátek, 21. září 2012 |

Přidat na Seznam.cz

Před milióny let vytvořily přírodní síly na mnoha místech Země zvláštní horninu – břidlici. Již Římané uměli ocenit tento dar přírody jako stavební materiál nejen pro střechy.

Břidlice se osvědčila po staletí a vyhrává svojí šetrností k životnímu prostředí, je totiž zpracována bez jakýchkoliv přísad. Generace architektů a pokrývačů vytvořili s břidlicí stavební styl, umělecké dílo, tradici a kulturu. Bylo tak vytvořeno velmi mnoho stavebních památek trvalé krásy.

Na střechu i fasádu

pic8cpic1dDnes je břidlice jako přírodní stavební materiál pro střechy a fasády aktuálnější než kdykoli předtím. Její vynikající stavebně biologické vlastnosti získávají vzhledem k přirozeně zdravému stavění a bydlení stále větší význam. Její živoucí struktura a přírodní lesk propůjčují každé střeše a fasádě nadčasovou krásu a individuální charakter. Břidlice je čistě přírodní produkt, který je často užíván pod názvem „přírodní břidlice". Povrchy z přírodní břidlice jsou nadčasového vzhledu, a proto jsou stále moderní.

Stačí pouze vytěžit a opracovat

pic12aKrytina či obklad z břidlice vzniká z přírodních, organických složek zcela bezproblémově. Břidlice je tedy lepší než mnoho stavebních materiálů, které musí být vyrobeny za pomoci různých minerálních složek. K výrobě břidlice určené pro střechy a fasády je zapotřebí pouze její opracování (například vytváření tvarů, úprava formátů) s malým vynaložením lidské energie, bez dalších spojovacích látek či pojiva (jako například cement) nebo dalších ekonomicky a energeticky náročných výrobních procesů.

Ekologicky nezávadný materiál

pic20apic2aStřechy a obklady stěn nevyžadují žádnou zvláštní údržbovou péči.Břidlice je považována za jednu z nejodolnějších střešních krytin vůbec a proto má velice dlouhou životnost. Po uplynutí doby využití tohoto produktu, nejsou s likvidací žádné problémy, jako u některých průmyslových produktů. Břidlicovou drť či břidlicový prášek můžeme použít pro zlepšení půdy, jako kamenivo i pro jiné ostatní účely. Tyto možnosti použití a využití břidlice, dokazují ekologický cyklus.

Zdroj fotografií: www.bridlice.eu

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Střecha”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop