Tisk
Nebojte se ploché střechy!

Nebojte se ploché střechy!

Petr Houška | Středa, 27. únor 2013 |

Přidat na Seznam.cz

Plochá střecha se zdá být moderním řešením využívaným pouze poslední desítky let. Avšak například Semiradiny visuté zahrady jsou jedním z prvních dochovaných řešení plochých střech. Zmíněný sedmý div světa měl hydroizolaci provedenou přírodním dřevním dehtem, který zajisté postupem času degradoval.
Před desítkami let byla plochá střecha moderním prvkem na vilách různých kategorií. Avšak znovu obnovení tohoto řešení střešního pláště bylo z materiálového hlediska příliš brzké...
plocha1Problémy na sebe nenechaly dlouho čekat – stačilo několik let a zatékání do konstrukce začalo být velkým problémem. Proto si ploché střechy zasloužily opovržení stavebníků a budovalo se nadále finančně náročné řešení šikmé střechy osazené krytinou taškovou či plechovou.

Asfaltu na střechách odzvonilo

Dříve se hydroizolace plochých střech prováděla pouze z plechových šablon, asfaltových pásů či tekutých asfaltových nátěrů. Díky ne úplně dokonalému provedení práce a scházejícímu systémovému řešení hydroizolace (límce, okapnice a jiné – vše bylo z nedokonale pozinkovaného plechu), docházelo k neustálým problémům. A tak se periodicky provádělo „látání" hydroizolace. Asfalt je sice výborný materiál, avšak ne na ploché střechy, kde rozdíly teplot v létě a zimě mohou být i více jak 50°C. Asfaltový pás v létě doslova teče a v zimě naopak křehne – dochází tak k postupné degradaci a vzniku problémů s těsností. Nedokonale pozinkované plechy časem korodují a natavená hydroizolace se odlupuje... Tyto problémy však moderní materiály nepostihují.

Moderní řešení

plocha3V dnešní době si plochá střecha získává čím dále více příznivců a architekti ji využívají i na moderní dřevostavby. Díky „dokonalým" hydroizolačním materiálům lze provádět na střeše doslova kreace (jsou velmi tvárné a výborně svařitelné v kompaktní celek).

Z čeho jsou moderní hydroizolace?

plocha4Většinou je hlavním nosným materiálem měkčené PVC. Výztuhy jsou tkaniny z polyesterového či skelného vlákna. Díky vláknům jsou tyto hydroizolace velmi pevné a trvanlivé i v ohybech na atikách apod.

PVC-P hydroizolace jsou už složením, tloušťkou a povrchovou úpravou předurčené pro dané využití. Například pro ozeleněné střechy není nutné užít hydroizolaci s UV ochranou, ale zato s větší tloušťkou a odolností proti vrůstání kořínků. Pro střechy, které jsou vystavena rozmarům počasí, je UV ochrana nezbytná – každé řešení má na dnešním trhu svůj materiál.

Cena kvalitních hydroizolačních materiálů není nízká, ale pokud si odečteme materiál pro střešní konstrukci a cenu za její provedení, tak plochá střecha je nejlepším finančním řešením – z celkové ceny stavby si můžeme odečíst minimálně sto tisíc korun.

 

Vaše komentáře (3)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Střecha”

Více článků »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop