Petr Houška | Středa, 27. únor 2013 |

Před desítkami let byla plochá střecha moderním prvkem na vilách různých kategorií. Avšak znovu obnovení tohoto řešení střešního pláště bylo z materiálového hlediska příliš brzké...

Asfaltu na střechách odzvonilo
Dříve se hydroizolace plochých střech prováděla pouze z plechových šablon, asfaltových pásů či tekutých asfaltových nátěrů. Díky ne úplně dokonalému provedení práce a scházejícímu systémovému řešení hydroizolace (límce, okapnice a jiné – vše bylo z nedokonale pozinkovaného plechu), docházelo k neustálým problémům. A tak se periodicky provádělo „látání" hydroizolace. Asfalt je sice výborný materiál, avšak ne na ploché střechy, kde rozdíly teplot v létě a zimě mohou být i více jak 50°C. Asfaltový pás v létě doslova teče a v zimě naopak křehne – dochází tak k postupné degradaci a vzniku problémů s těsností. Nedokonale pozinkované plechy časem korodují a natavená hydroizolace se odlupuje... Tyto problémy však moderní materiály nepostihují.
Moderní řešení
V dnešní době si plochá střecha získává čím dále více příznivců a architekti ji využívají i na moderní dřevostavby. Díky „dokonalým" hydroizolačním materiálům lze provádět na střeše doslova kreace (jsou velmi tvárné a výborně svařitelné v kompaktní celek).
Z čeho jsou moderní hydroizolace?
Většinou je hlavním nosným materiálem měkčené PVC. Výztuhy jsou tkaniny z polyesterového či skelného vlákna. Díky vláknům jsou tyto hydroizolace velmi pevné a trvanlivé i v ohybech na atikách apod.
PVC-P hydroizolace jsou už složením, tloušťkou a povrchovou úpravou předurčené pro dané využití. Například pro ozeleněné střechy není nutné užít hydroizolaci s UV ochranou, ale zato s větší tloušťkou a odolností proti vrůstání kořínků. Pro střechy, které jsou vystavena rozmarům počasí, je UV ochrana nezbytná – každé řešení má na dnešním trhu svůj materiál.
Cena kvalitních hydroizolačních materiálů není nízká, ale pokud si odečteme materiál pro střešní konstrukci a cenu za její provedení, tak plochá střecha je nejlepším finančním řešením – z celkové ceny stavby si můžeme odečíst minimálně sto tisíc korun.
Vaše komentáře (3)
Nejnovější články v kategorii “Střecha”
-
SECA střešní latě – další krok k udržitelnému stavebnictví
SECA, jako jeden z předních evropských výrobců hoblovaného dřeva a dále zpracovávaných dřevařských produktů, dodává na trh střešní latě v tradičním rozměru 40 x 60 mm, které…
-
Jedinečný šindel z Brd
Těžko byste našli jinou střešní krytinu, jejíž výroba tak nádherně voní lesem, než dřevěný šindel. Ten, který se vyrábí v české firmě Landwood, navíc voní dřevem smrků a…
-
Hvězda obce České Libchavy? Obecní úřad se střechou STAR!
České Libchavy je obec v okrese Ústí nad Orlicí, ve které žije přes 600 obyvatel. Historie obce sahá do začátku 13. století. V doložených pramenech byla zdejší lokalita lesa u potoka…
-
Zateplení šikmé střechy dřevostaveb podle nové legislativy
Se začátkem letošního roku vstoupila v platnost nová legislativní pravidla, která mají zásadní vliv na výstavbu domů a bytů, a vztahují se i na dřevostavby. Hlavním cílem je…