Tisk
Designer Color Collection

Designer Color Collection

Ondřej Zaorálek | Pondělí, 14. únor 2011 |

Přidat na Seznam.cz

Owens Corning představuje zcela novou řadu svých úspěšných asfaltových šindelů.

Řada Duration™ AR DESIGNER COLORS COLLECTION přináší jako první do Evropy laminované šindele s VÍCEBAREVNÝM POSYPEM.

Se svou vrcholnou řadou DURATION™ AR uspokojuje Owens Corning své náročné zákazníky již několik let a pro letošní rok připravil "Růžový Panter" opravdovou lahůdku.

Laminované šindely, které nabízejí prostorový 3D efekt, daný vrstvenou konstrukcí, povýšil výrobce na designovou záležitost použitím vícebarevného posypu.

Výrazná kombinace barvy a stínu podpoří plastický vzhled střechy a barevnými kombinacemi, které jsou takto nabízeny, bude Vaše střecha neotřelou a elegantní královnou v širokém okolí.

V současné době tedy Owens Corning nabízí tři řady asfaltových šindelů, k jejichž společným vlastnostem patří:

- Nadstandardní kvalita, daná zejména vlastnostmi skelné vložky – nosného rouna FIBERGLAS®, která tvoří originální základní konstrukční prvek šindele.

- Zvýšená odolnost proti růstu mechů, označovaná zkratkou AR

- Vysoká odolnost proti poškození větrem

- Klasifikovaná požární odolnost

- Barevné spektrum tradičních i nevšedních barev

- Aktualizovaná Mezinárodní záruka.

SUPREME™ AR je řada šindelů představující výhodné řešení jak po stránce vzhledu, odolnosti a ceny. U těchto šindelů výrobce poskytuje 25letou záruku a odolnost proti větru do rychlosti 100 km/h.

DURATION™ AR je vrcholná řada laminovaných šindelů, která dodá domu luxusní vzhled díky prostorovému 3D efektu! 30letá záruka. Odolnost proti větru do rychlosti až 180 km/h!!! je zajištěna originální technologií SureNail™

DURATION™ AR – Designer Colors Collection - Evropská novinka pro rok 2011 je řada šindelů Duration™ AR s použitím vícebarevného posypu.

Patentovaný systém SureNail™, který je jako technologická novinka použit u řady Duration™, zajišťuje díky širšímu instalačnímu a lepicímu pásu mimořádnou odolnost proti poškození větrem a výrazně usnadňuje montáž.

Při pokládce může stavebník využít kompletní a dokonale promyšlený systém originálních Owens Corning prvků řešení hřebene, nároží, odvětrání a voduvzdorné podkladní vrstvy. Součástí dodávky je také přehledný ilustrovaný montážní návod.

Střešní asfaltové šindele - k čemu je to dobré?

Střešní asfaltové šindele patří k jedné ze základních možností, jak vyřešit nový a ještě lépe rekonstruovaný střešní plášť. Ze špatných zkušeností s předchozí konstrukční generací šindelů některých výrobců v 90. letech minulého století se všichni kvalitní dodavatelé poučili a přinesli řadu inovací zaměřených na kvalitu.

Typickou oblastí použití střešních asfaltových šindelů, kde je jejich výhoda nezpochybnitelná, je rekonstrukce. V případě, že stávající krov není napaden plísní, houbou nebo jinými škůdci, je ve většině případů možno zachovat stávající krov, pokud je slušný záklop, většinou může zůstat i ten. To dramaticky snižuje náklady na rekonstrukci. Navíc pokládka šindele je snadná a zvládne se i svépomocí.

Nespornými výhodami šindelové krytiny jsou:

- atraktivní vzhled; výrobci nabízejí prakticky jakékoli barvy a u některých řad šindelů je k dispozici i tzv. prostorový efekt

- nízké nároky na konstrukci střechy a krovu

- není třeba investovat do nestandardních střešních prvků (prostupy, zakončení, hřeben...)

- snadná instalace – možno i svépomocí

- snadná manipulovatelnost

- nízké dopravní náklady na m2 – v jednom obchodním balení je okolo 3 m2 – šindelovou krytinu je tedy možné odvézt i osobním vozem

- rychlá pokládka

- nízká hlučnost v případě deště a krup – zejména v porovnání s plechovými krytinami

- dlouhá životnost (až 50 let)

- ošetření povrchu proti růstu mechů (např. šindele Owens Corning označené AR)

- velká odolnost proti větru. Na trhu jsou i šindele, které odolají i rychlosti větru 180km/h

V současné době by měly být v prodeji v zemích EU jen asfaltové střešní šindele s nosnou vložkou ze skelných vláken, tato konstrukce šindele zaručuje vysokou životnost šindele, až 50 let. Někteří výrobci, např. Owens Corning, u řady Duration AR poskytuje 30 let záruku.

Proč je nosná skelná vložka v konstrukci šindele tak důležitá?

Odpovědí jsou testy, které provádí výrobci střešních šindelů u svých výrobků. Skelná vložka je důležitá jak pro pevnost šindele, tak i pro odolnost proti odtržení z hřebíku, kterým je šindel připevněn ke střešnímu záklopu – obvykle deska OSB nebo prkna. Kvalita skelné vložky ovlivňuje celkově i konstrukci šindele. A kvalitní skelná vložka umožňuje vyrobit lehčí šindel s menším obsahem asfaltu při zachování, nebo spíše zvýšení mechanické pevnosti šindele.

Další z detailů v konstrukci šindele, který ovlivňuje zásadním způsobem kvalitu střechy v čase, je kvalita, lepivost a způsob nanesení asfaltového lepidla na rub šindele, které zajišťuje dostatečně kvalitní spojení jednotlivých vrstev šindelů na střeše. Někteří výrobci používají stejné lepidlo pro všechny oblasti a jiní výrobci (např. Owens Corning) nabízí různé lepivosti pro severní a jižní oblasti. To zajistí optimální tuhost lepidla v obvyklých klimatických podmínkách v dané oblasti. Lepidlo je možno nanést v souvislé vrstvě (100% funkční) nebo přerušovaně (pohledově příjemnější).

Obrovskou výhodou asfaltových střešních šindelů je široká barevná a tvarová škála, nesrovnatelná s klasickými střešními krytinami. Vybere si opravdu každý. Někteří z výrobců nabízí také protimechovou úpravu povrchu šindele. Ta je dosažena chemickou úpravou posypu šindele. Tato úprava není samozřejmě na první pohled nijak patrná. Jestli je nebo není, a jak je kvalitní, poznáte až za několik (překvapivě málo) let. Proto je třeba pečlivě vybírat mezi výrobci. Například na tuto úpravu Owens Corning poskytuje 10letou záruku.

Pokládka je opravdu snadná, ale aby střecha z asfaltového šindele poskytovala dobrou službu, je třeba dodržet zejména 2 technická doporučení:

– zajistit překrytí záklopu (OSB deska, prkenný záklop) podkladovým pásem – tento pás neplní jen funkci zábrany proti zatečení, jak se na první pohled zdá, ale hlavně působí jako vyrovnávací vrstva pod šindel, která zabraňuje kopírování poruch v záklopu do vrstvy šindele zejména za horkých letních dní, kdy šindel na horkém slunci i po letech měkne; mimoto správný podklad zajišťuje i důkladné propojení asfaltového lepidla

–odvětrání střešního pláště pod záklopem je základním a kruciálním předpokladem pro úspěšnou instalaci asfaltové krytiny a její dlouhodobě dobrou funkci

A proč je odvětrání tak důležité? Protože v případě nekvalitního, nebo dokonce žádného odvětrání (v Čechách velmi častý případ) hrozí, že pohyb záklopu způsobený různými teplotami povrchu v různých místech střechy způsobí posun, v krajním případě potrhání podkladové vrstvy, a tento pohyb se může přenést i do finální vrstvy šindele. Ta potom vypadá jako zvlněná a je to dáváno za vinu kvalitě šindele.

Střešní asfaltový šindel je seriózní možností, jak vytvořit zajímavou, dlouhodobě kvalitní a ekonomicky přijatelnou střechu na nových i rekonstruovaných projektech, a toto dokazuje v mnoha zemích v Evropě i v zámoří. A rozhodně si nezaslouží špatnou pověst, kterou má zejména na českém trhu.

Střecha vytvořená z asfaltového šindele totiž není o odvaze nebo jen šetření, ale o rozumném, předsudky nezatíženém přístupu k novým technologiím a novým možnostem na stavebním trhu.

(Komerční prezentace)

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Střecha”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop