Tisk
Jak v létě uspořit za energie? Odmrazujte lednici!

Jak v létě uspořit za energie? Odmrazujte lednici!

Administrator | Čtvrtek, 18. červen 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Málokdo si připouští, jak je léto specifické a náročné na spotřebu energií. Přitom třeba jen tvorba ledů v mrazničce výrazně podporuje tvorbu námrazy, která zvyšuje náklady na elektřinu až o 75 %!

Ledničku v létě odmrazujte a nastavte ji na 7 stupňů Celsia

dreamstime s 5401282Chlazení a mrazení se starší chladničkou a mrazničkou je druhým největším žroutem energie v domácnosti. U starší chladničky s mrazničkou může činit spotřeba elektřiny i více než 600 kWh za rok. „Přitom nové modely v třídě energetické účinnosti A+++ jsou na tom mnohem lépe. Jejich roční spotřeba elektřiny je o dvě třetiny nižší," nastiňuje Roman Kouba ze společnosti E.ON, která vydala příručku Úsporná domácnost.

Ať už máte starší či novější kus, dodržujte několik základních pravidel. Kvůli snížení spotřeby energie je dobré v létě ledničku pravidelně odmrazovat. Pokud bude mít vrstva námrazy více než 3 mm, zvýší se vám náklady na elektřinu až o 75 %. Dvojnásob to platí v létě, kdy většina lidí do mrazničky ve zvýšeném množství ukládá nádoby s tekutinami, které postupným odpařováním tvorbu námrazy podporují. Chladnička by měla být též umístěna co nejdále od zdrojů tepla, například trouby. Každý stupeň Celsia navíc v jejím okolí totiž zvyšuje její spotřebu až o 4 %. Ideální vnitřní teplota je 7 stupňů a není třeba ji podchlazovat, a to ani v parném létě. Horké potraviny však před uložením do lednice nechejte vychladnout.

Místo vany si dejte sprchu, ušetříte až 170 litrů

dreamstime s 49967516Na každého Čecha připadá spotřeba 112 litrů vody denně. Pokud máte pocit, že toto množství v zimě nespotřebujete, věřte, že v parném létě si to bohatě vynahradíte. Jak ušetřit? V první řadě se dá uspořit sprchováním, kterým se spotřebuje pouze 30 až 50 litrů. Zatímco jedna koupel ve vaně vás přijde asi na 12 korun, sprcha stojí necelé 4 koruny. Pokud chcete ušetřit ještě více, pořiďte si sprchu s dobře zvolenou hlavicí. Starší typy hlavic totiž spotřebují i 20 litrů vody za minutu. S úspornou hlavicí, kterou pořídíte do 1 000 korun, se však tato spotřeba sníží na 6 až 8 litrů, aniž byste při sprchování pocítili rozdíl. Také můžete využít takzvaný stop-ventil, který se namontuje mezi baterii a sprchovou hadici a reguluje průtok 6, 8, 10, 12 a 14 litrů za minutu. Těmito opatřeními lze ušetřit dalších 50 % teplé vody.

Klimatizaci pomůžete venkovními žaluziemi

dreamstime s 15694284I malá klimatizační jednotka pro jednu místnost má spotřebu asi 1 000 wattů, což je až 16x více než velký stojanový ventilátor. „I při používání klimatizace lze však ušetřit. Stačí zabránit vstupu tepla do místnosti, například pomocí zastínění oken venkovními žaluziemi. Ty teplo do místnosti vůbec nevpustí. Pomoci mohou i vnitřní či meziokenní žaluzie, závěsy nebo rolety," radí Roman Kouba ze společnosti E.ON. Proti přehřívání interiéru letním sluncem mohou pomoci také okenní odrazové fólie, které snadno nalepíte přímo na vnější stranu okna.

Vhodnou teplotou je hodnota 24 stupňů, ± 2 stupně, a od venkovní teploty by se teplota v domě měla lišit o maximálně 7 stupňů. Snaha o větší teplotní rozdíl samozřejmě zbytečně zvyšuje také spotřebu energie. Základním pravidlem při užívání klimatizace pak je mít zavřená okna.

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Technická zařízení”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop