Časopis DŘEVO&stavby 5/2011
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 5/2011
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
POJĎTE DÁL: <small>Za vším hledej dřevo</small>

POJĎTE DÁL: Za vším hledej dřevo

Dagmar Šimonová | Pátek, 01. březen 2013 |

Přidat na Seznam.cz

Když vstoupíte, hned ve dveřích vás omámí příjemná vůně dřeva; neznám nikoho, komu by vadila... Po krátkém pobytu ve srubovém domě se do člověka vpíjí a nevnímá ji, nebo ji spíš podvědomě nasává a z všudypřítomného dřeva čerpá pozitivní energii. Romantika oblíbeného chalupaření v česku? Nikoli, realita moderního bydlení v domě z masivního dřeva!

 DSC4783Kdo prožil nějaký čas v severní Americe, nemůže bydlet v ničem jiném než v dřevostavbě. I já jsem kouzlu domů ze dřeva podlehl právě tam. Už 14 let jezdíme každou zimu do státu Colorado, kde jsou domy ze dřeva naprosto běžné a patří k současnému způsobu života. Nadchly mě natolik, že jsem si dům z masivního dřeva nechal postavit i doma v Čechách.

Pozemek, firma, důvěra

 DSC4765Vyrostl jsem na Staroboleslavsku a k tomuto kraji mám přirozený vztah, který ovlivnil výběr místa pro náš nový dům. Rozlehlou stavební parcelu takřka v lese, i když s absencí hor, jsem koupil před deseti lety. Když se rozhlédnete kolem, ani na chvíli vás nenapadne, že by tu měla stát jiná stavba než náš vysněný srubový dům. Nejsem příznivcem stavění srubů ve městě uprostřed vilové zástavby nebo na Floridě na pobřeží, stavby stejně jako všechno v životě mají své určité místo. Ale sem, kde šumí les a všude, kam oko dohlédne, člověk vidí krásné vzrostlé stromy, dům z masivního dřeva prostě patří.

 DSC4801Najít firmu, která takové domy realizuje, je v 21. století poměrně snadné, vybrat si ale tu pravou, to už vyžaduje trochu času i námahy. Na internetu se totiž v záplavě nabídek člověk velmi snadno ztratí a často narazí na „lákavé" cenové nabídky. Můj instinkt a zkušenosti mi však takové věci zakazuje, laciné věci totiž bývají ve finále velmi často drahé, což u dřevostaveb platí dvojnásob. Při jejich realizaci se nesmí nic podcenit a zanedbat, chcete-li bydlet spokojeně a ne vyřizovat reklamace. Po důkladné selekci jsme proto oslovili společnost Finny, která u nás zastupuje renomovanou finskou společnost HONKA. S ní jsme nejprve postavili menší dřevostavbu – takový firemní dům pro hosty. S trochou nadsázky můžu říci, že to byl takový malý prubířský kámen. Společnost Finny se osvědčila, nebyl proto důvod hledat někoho jiného. Se stavbou vlastního domu jsme však nespěchali...

Od inspirace k realizaci

 DSC4935Stejně jako většina investorů i my jsme dům vybírali z katalogů společnosti. Trvalo to téměř čtyři roky, než se nám podařilo stmelit naše představy o bydlení s návrhy firemních architektů. Výsledkem byl členitý dům s řadou prosklených ploch. Během příprav jsme byli pozváni do Finska do mateřského závodu HONKA a do dřevostaveb zrealizovaných přímo v místě. Doslova mě nadchlo, jak Finové bydlískromně a přitom moderně v domech z finské, 80 let staré borovice, obklopených přírodou s interiérem vybaveným jednoduchým a účelovým nábytkem. Jednoduše řečeno – relaxace uprostřed přírody. Tahle exkurze nás velmi výrazně ovlivnila a motivovala k opravdové realizaci nového bydlení! Následovala příprava betonové desky, což trvalo zhruba tři měsíce, montáž samotného domu včetně elektroinstalací a dalších rozvodů spolu s kuchyní na míru pak pouhých šest měsíců. Vnitřní vybavení už bylo na nás. Toho se se ctí zhostila manželka, která je pro mě takový designer-amatér. Dokáže sehnat zařízení laciné a vkusné stejně jako nákladné a jedinečné, což ve výsledku tvoří dokonalé bydlení. Pro tyhle věci musí mít člověk cit a ona ho podle mě má. Obecně jsme při zařizování kladli důraz spíše na jednoduchost po vzoru „finské inspirace".

Moje zkušenosti

 DSC4944O tom, že má dřevo úžasné schopnosti, že je příjemné, dýchá, člověka uklidňuje a zkrátka s ním žije, jsem nepochyboval. Dodavatel však sebejistě tvrdil, že ocením i jeho tepelně izolační vlastnosti – sliboval, že v létě bude uvnitř stavby příjemný chládek a v zimě naopak tolik žádané teplo. Nevěřil jsem. Dnes musím uznat, že tomu tak skutečně je. Přestože dům má 350 metrů čtverečních podlahové plochy, stačí pro jeho vyhřátí jen plynové podlahové topení a pro intenzivní pocit tepla občas zatopit v krbu. Naopak v létě, kdy je venku nesnesitelné teplo, jsme ještě ani jednou nezapnuli instalovanou klimatizaci. Vlastnosti finského dřeva použitého na stavbu domu jsou v tomto ohledu opravdu výjimečné!

 DSC4951 DSC4924 DSC4960


 DSC4923Na tomto místě bych rád zmínil ještě jednu praktickou zkušenost, která souvisí s „přiznanými" stěnami uvnitř srubového domu. V přípravné fázi projektování je totiž nutné s určitou jistotou vědět, jak budeme v domě žít. V praxi to znamená, že investor musí projektantovi sdělit, kde chce mít elektrické zásuvky a kde budou všechny spotřebiče, jejich přívody a vývody. Vše se totiž připravuje v předvýrobě a pokud nejsou v domě „předstěny" například ze sádrokartonu, na místě pak může nastat zbytečná komplikace. Proto je dům možná nadbytečně vybaven na každém kroku zásuvkami. To však nemění nic na tom, že bydlet tady pro mě znamená skvělou relaxaci a uvolnění po náročném pracovním dni, po návratu z cest po světě. A jsem si jistý, že za vším stojí právě dřevo. Dřevo pro mě zkrátka znamená klid.

Připravil Radek Beneš
Foto Martin Zeman

Celou návštěvu najdete v čísle 5/2011. Redakční návštěvy jsou nedílnou součástí časopisu Dřevo&Stavby. Podívejte se naší výhodnou nabídku předplatného.

 

Vaše komentáře (6)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner
  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop