Časopis sruby&roubenky 3/2013
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 3/2013
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 40 Kč
Objednat časopis
Tisk
Z AKTUÁLNÍHO VYDÁNÍ: <small>Postavili jsme dům pro svou velkou rodinu</small>

Z AKTUÁLNÍHO VYDÁNÍ: Postavili jsme dům pro svou velkou rodinu

Helena Petáková | Pátek, 23. srpen 2013 |

Přidat na Seznam.cz

V Čechách spolu nežijí dlouho. Emigrace rodičů na počátku sedmdesátých let udělala z Tomáše pravého Američana, se kterým se Lucie seznámila při svém ročním pobytu v New Yorku, kde si v době vysokoškolského studia zdokonalovala angličtinu. Ale až láska na druhý pohled, po několika letech přivedla také ji zdánlivě natrvalo do USA, kde se už jako manželé usadili v typickém dřevěném domě, narodily se jim dvě holčičky...


 DSC2305„Američané mají pozitivní přístup k životu, od malička jsou vychovávaní, že všechno jde. V obchodech vás vítají s úsměvem, i když je to možná hraná póza, ale příjemná," říká Lucie. „Zpočátku jsem tam byla spokojená, ale pak mě začalo mrzet, že děti nepoznají babičku a dědu, a uvědomila jsem si, že tady by měly jednodušší dětství. Pětiletou dceru čekala povinná předškolní docházka a od té chvíle se už vlastně odvíjí budoucí kariéra dítěte – výběr škol, výše školného podle jejich pověsti a kvality... A tak naši kluci, dvojčata přišli na svět už v Praze."

„Sešlo se nám tehdy několik faktorů – manželka se chtěla vrátit a já jsem měl Ameriky plné zuby. Lidé tam jen pracují a neumí si užívat volného času. Toužil jsem po klidnějším životě a navíc jsem tušil, že brzy nastane krize a v USA hrají peníze větší roli než tady. Prodali jsme tedy dům, přes oceán v kontejneru poslali své věci do Čech a jsem tomu rád," doplňuje Tomáš.

Z velkoměsta na samotu

[Group 2]- DSC2284  DSC2285-2 images 0000 DSC2845Jedno léto prožila rodina v Praze a po této zkušenosti hned pro další prázdniny a víkendy začala hledat chalupu, aby si malé děti co nejvíc užívaly přírody. Navštívené stavby ale vyžadovaly větší rekonstrukce, proto se manželé rozhodli, že si nechají postavit nový dům. Podařilo se jim získat pozemek v Chráněné krajinné oblasti Lužické hory, na polosamotě s kouskem svého lesa i krmelcem pro zvěř, výhledem do kraje a dokonce s „řopíkem" – pohraničním bunkrem z třicátých let, který hned tak někdo nevlastní!

„Pozemek se nám hodně líbil. Původní majitelka už na něm měla vyvrtanou studnu, zavedenou elektřinu a uzemní povolení pro krásnou, ale malou roubenku. Naší rodině by nestačila a navíc byla navržená ve valašském stylu, který do této oblasti nepatří. Mám zdejší horskou architekturu ráda a chtěla jsem si tradiční lužickou poloroubenku se zděnou částí postavit," říká Lucie.

Od roubenky k typové dřevostavbě

 DSC3003„Zpracovaný plán jsme zavrhli, přestože jeho realizace by pro nás byla jednodušší, a rozhodli jsme se postavit montovanou dřevostavbu. Nejenom kvůli velikosti navržené roubenky, také kvůli rychlosti stavby - nemusí se čekat na vysychání dřeva, a dětem se blížily další prázdniny," pokračuje Tomáš. „Navštívili jsme několik stavebních firem, asi dvě nepůsobily seriózně, ještě než pro nás začali pracovat, už navyšovali cenu... Pak jsme objevili firmu Avanta Systeme a velmi rychle jsem poznal, že jde o poctivé lidi, kteří dělají dobrou práci, a v tom jsem se nemýlil! Pan Hanuš pochopil, co hledáme, ukázal nám už vybrané tři domy, které odpovídaly našim požadavkům, předvedl nám prezentaci na počítači i s venkovním dřevěným obložením, takže nám hodně pomohl a inspiroval nás."

Pracovníci CHKO požadovali však zmenšení horních oken, aby velikostí odpovídala oknům v přízemí. Takový požadavek podle Tomáše byl také správný: „Na CHKO si nemůžeme stěžovat, jejich práce spočívá v chránění zdejšího krajinného rázu a to je v pořádku. Museli jsme se přizpůsobit, ale byli vstřícní a poctivě jsme se dohodli.

Se stavební firmou se nám spolupracovalo také perfektně, co jsme dojednali, tak to i bylo, dokonce nám část peněz vrátili, protože něco vyšlo levněji. Získali jsme opravdu dobrou zkušenost, hlavně co se týká kvality našeho domu. Stavět jsme začali v únoru 2010 a v červnu už byla naše nízkoenergetická dřevostavba hotová."

Rozdíly v dřevěném stavění

BezNazvu HDR5V USA bydleli Tomáš s Luckou v krásném, ale starším renovovaném domě z roku 1946, takže kvalitu dřevostaveb mohou srovnávat: „Staticky jsou americké dřevostavby takové domečky z karet, stavěné technologií two by four z tenčích borovicových trámů. Na dřevotřísku stavitelé jen nahodí obalový papír, bez parotěsů, venkovní fasáda je z vinylu. Nedělají si starosti s tepelně-izolačními vrstvami. Proto i náš dům byl energeticky velmi nevýhodný. Měl špatnou izolaci, stará okna, všude unikalo teplo a v zimě jsme protopili velké peníze.

Pasivní nebo nízkoenergetický dům si můžete v Americe také nechat postavit, ale není o ně zájem. Američané jsou stále jiní než Evropané, nezabývají se energetickými nebo ekologickými problémy. Koupí si velké auto, postaví dům, ale spotřebu neřeší. Nízkoenergetická stavba tam vychází navíc velmi draze, zaplatili by za ni dva krát až tři krát více a to jim za to nestojí. Zaměří se raději na estetiku, vybaví si lépe pokoje a při tom měsíčně zaplatí o něco více za energii. Množství a rychlost jsou pro ně důležitější než kvalita. Češi jsou více vybíraví, od domu očekáváme, že bude mít příznivé parametry, ale po pravdě řečeno, my jsme ke stavbě svého domu také přistupovali dost impulzivně. V tom nás správně brzdila Avanta svými radami a doporučeními."

Dřevostavba na klíč

 DSC2980 DSC2961Dům firma postavila v úsporném energetickém standardu na základě posouzení jeho energetické náročnosti v klimatických podmínkách podhorské oblasti. Samotná konstrukce je dřevěná rámová z KVH hranolu 50x140 mm a s minerální izolací tl. 140 mm. Fasáda je řešena jako provětrávaná s dřevěným obkladem imitujícím roubení montovaném na roštu. Tepelná izolace ve fasádě má 100 mm. Konstrukce celého domu je řešena jako difuzně uzavřená. Dům je napojen na studnu na pozemku a odpadní vody jsou likvidovány v domovní ekologické čističce.


 DSC2851 DSC2914Firma mladým manželům dům postavila a vybavila na klíč. Původní doporučenou stavbu změnili jen nepatrně, například v kuchyni zrušili spíž. V dřevěných oknech si nechali zasadit trojskla místo dvojskel, protože z pražského bytu měli nepříjemné zkušenosti s rosením, a během užívání domu zjistili, že stolitrový elektrický bojler na horkou vodu je pro rodinu nedostačující, proto ho vyměnili za dvousetlitrový. Dům vytápějí krbovými kamny, elektrickým kotlem (9kW) a teplovodními radiátory. Tepelná ztráta objektu se pohybuje kolem 6-7 kW.


Interiéru vévodí čistá bílá barva a dřevěný nábytek, na podlahy manželé zvolili jasanová prkna, schodiště je také z jasanu. Dlaždice, obklady a doplňky v koupelnách ladili do bambusového stylu.

Český sen

 DSC2868 DSC2895Tomáš a Lucie si v Lužických horách vybudovali své království a i přes hodně mladý věk už teď vědí, že tu chtějí strávit důchod. „Život na venkově, to je americký dream a my si ten svůj sen prožíváme tady. Je to krásný pocit vlastnit pozemek, kde si můžete dělat, co chcete – třeba vyrýt jamku pro květinu. Ve vesnici Greenwood Lake jsme také bydleli u lesa, kde nás na zahradě navštěvovali medvědi a divocí krocani, takoví s velkými vějířovitými ocasy, tady nám jen občas srnky okoušou poupata na růžích! Atypickým místem našeho pozemku, na který jsme opravdu pyšní, je ten vojenský bunkr, metr a půl od půdorysu domu. Zatím jsme neměli čas ho vyklidit, ale těšíme se na to. Bude sloužit jako vinný sklep a sklad zeleniny a možná ho také dobově vybavíme, aby připomínal účel, pro který byl postaven."

Připravila Helena Petáková
Foto Martin Zeman

Článek vyšel v časopisu sruby&roubenky 2013/3. Už 12. srpna vyjde nové číslo s dalšími informacemi a zajímavými redakčními návštěvami. Koupit si ho můžete v našem e-shopu, v síti prodejen Geco Tabák, HDS-Relay, na čerpacích stanicích Agip, OMV a dalších a u všech dobrých prodejců tisku.

 

Vaše komentáře (9)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop