POJĎTE DÁL: <small>Nadčasová individualita</small>

POJĎTE DÁL: Nadčasová individualita

Dagmar Šimonová | Pátek, 11. duben 2014 |

Přijměte pozvání za hranice – nejen ty skutečné, státní, ale i za hranice všedních dnů. Zveme vás totiž na návštěvu velkorysého domu, kterému by slušely také přívlastky nadstandardní, elegantní, stylový, moderní. I takové totiž dokáží být dřevostavby, přestože dřevo patří ke stavebním materiálům, které by většina lidí možná označila za zastaralé.

Dlouho jsme snili o elegantním, prostorném domě. Se společností Huf Fachwerkhaus jsme si ho mohli splnit. Hrázděná dřevěná konstrukce s elegantním bílým nátěrem vychází z klasických vzorů, naopak velkoplošné prosklení je prvkem velmi moderním; výsledkem této kombinace je dům, který navzdory svým impozantním dimenzím vyniká neobyčejnou lehkostía transparentností.

Možnost projevit svou individualitu jsme ocenili také v interiéru: díky variabilitě systému jsme si mohli do určité míry rozvrhnout jednotlivé místnosti sami. V otevřené, komunikativní dispozici pravé části přízemí je sice vymezen prostor pro kuchyni, jídelnu a obývací salonek, všechny části jsou však vzájemně propojeny. Velkoprostorové prosklení nám zprostředkuje kontakt s přírodou i uvnitř domu a umožňuje pozorovat proměny zahrady v průběhu ročních období. V létě je samozřejmě velmi oblíbená terasa přiléhající ke kuchyni, která je před deštěm i sluncem chráněna přesahem střechy.

dřevostavba těžký dřevěný skelet zahradní jezírko

Obr.: K modernímu domu by se tradiční fóliové jezírko nehodilo. V úzké, protáhlé betonové vaně se japonští kapři cítí stejně dobře.

dřevostavba těžký dřevěný skelet prkování u domu

Obr.: Velkorysý dům potřebuje stejně kvalitní pozemek. Vzrostlé stromy v okolí jsou prý nejkrásnější na podzim, i když své kouzlo nezapřou v kteroukoli roční dobu.

dřevostavba těžký dřevěný skelet zahrada

Obr.: Hlazené vápencové valouny si až překvapivě dobře rozumí s velkoplošnými betonovými deskami spojujícími v exteriéru dvě podlaží domu.

dřevostavba těžký dřevěný skelet terasa

Obr.: Dřevěná terasa přímo navazující na kuchyni a jídelnu je kryta střešním přesahem, který umožňuje vybavení nábytkem z umělých vláken.

Jestliže dispozice přízemí je plně podřízena dennímu provozu, druhé nadzemní podlaží je vyhrazeno spaní a osobní hygieně. Každý z dětských pokojů má svoji vlastní malou koupelnu, stejně tak naše rodičovská část, která je navíc doplněna prostornou šatnou. Díky vzrostlé zeleni v okolí se i do patra dostává kus přírody jako kulisa pro odpočinek s knihou. Usínat s pohledem do korun stromů, jejichž větvemi se prodírá slabý svit měsíce, je jedinečným zážitkem, podobně jako hra světla a stínu během dne.

interiér dřevostavby hlavní obytný prostor krb

Obr.: Obývací salonek je místo televize vybaven otevřeným krbem.

interiér dřevostavby ložnice

Obr.: Nahlédnutí do rodičovského křídla ložnicového patra: prostorná šatna vybavená systémovým nábytkem, elegantně jednoduchá koupelna, v níž jsou všechny propriety kazící dojem skrty v důmyslných skříňkách a zásuvkách, a ložnice, která nepotřebuje dekorace, protože živé obrazy má všude kolem.

interiér dřevostavby šatna

interiér dřevostavby koupelna

Úprava dispozice a vybavení interiéru je u společnosti Huf Fachwerkhaus plně v režii stavebníka. Dům je plně vybaven nejmodernější domovní technikou, například zcela novým systémem vytápění "air economy" s kontrolovaným větráním, který zaručuje příjemné vnitřní klima interiéru ve dne i v noci. Díky bohaté nabídce nábytku společnosti jsme mohli vybavit dům mobiliářem, který sice respektuje naše vlastní potřeby, zároveň ale dokonale koresponduje s architekturou hrázděného domu.

interiér dřevostavby hlavní obytný prostor

Obr.: Otevřená dispozice přízemí nebrání komunikaci, opticky jsou však jednotlivé části alespoň částečně odděleny.

drevostavba-tezky-dreveny-skelet-interier-obyvaci-pokoj-haus03-09

drevostavba-tezky-dreveny-skelet-exterier-zahradni-dekorace-haus-03-17

Připravil Michal Babor
Foto Huf Fachwerkhaus

Redakční návštěvy jsou nedílnou součástí časopisu Dřevo&Stavby. Podívejte se naši výhodnou nabídku předplatného.

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop