Tisk
POJĎTE DÁL: <small>Nejlepší penzijní spoření</small>

POJĎTE DÁL: Nejlepší penzijní spoření

a.janousek | Středa, 10. září 2014 |

Přidat na Seznam.cz

4. kolo hlasování o Dřevostavbu roku končí již v neděli, představujeme vám poslední soutěžní dům. V kraji České Kanady je nádherně, jak jsme se přesvědčili již po několikáté. Panenská příroda kompenzuje i drsnější klimatické podmínky a méně slunečního svitu, než bychom si užili třeba na jižní Moravě. Předmětem našeho zájmu je tentokrát sympatický dům pro dva s parametry pasivního standardu.

01 DSC7247 malaMísto jsme vybrali v těsné blízkosti objektu rodinné firmy. Jiná výšková úroveň nám dopřeje pocit, že jsme v jiném světě. Od začátku jsme plánovali stavbu pasivní, dům je však docela členitý, což lehce zhoršilo jeho parametry. Opatření vedoucí k dalšímu snížení ztrát už se nám nezdála efektivní, i tak funguje v podstatě jako pasivní a podle prvních odhadů jsme jen zhruba na 3 tis. Kč za vytápění ročně.

Nemilá překvapení

04 DSC7421 malaDům je v chráněné památkové zóně, určité regulativy tedy nešly překročit. Jedním z nich byl tvar střechy, kde nakonec zvítězila pultová s extenzivní zelení. Hned zpočátku se nám proces finančně zkomplikoval, zemina byla navožena během stavby sídla firmy a za 10 let nedokázala dostatečně sednout a zajistit adekvátní únosnost. Znamenalo to založení na 6m betonových pilotách, což cenu základů vyšroubovalo o pár set tisíc korun.

Přírodní zdroje vedou

06 DSC7388 malaKonstrukce domu je klasická sloupková, vyplněná foukanou izolací z celulózy. Desky obvodových stěn jsou sádrovláknité – vzhledem k vnoučatům jsme chtěli odolnější a pevnější variantu. V interiéru najdeme nejčastěji opět dřevo – dubová okna Slavona s jasanovým, tepelně upraveným dřevem na exteriérové straně, nábytek z ořechu a dubu a podlahu netradičně z bambusu. Líbí se nám její tvrdost a kontrastní světlá barva. Nejvíce nadšený jsem z fasádního materiálu - tepelně upravené borovice Thermowood bez povrchové úpravy. Takto ošetřené dřevo obsahuje o 80 procent méně vlhkosti než běžně používané a je tak mimo ohrožení houbami, hmyzem i plísněmi.

Oheň je nenahraditelný

09 DSC7402 malaTeplo v našem domě mají na starosti malá krbová kamna v obývacím pokoji. Sofistikovaný systém při dosažení určité teploty vypne na 5-10min přívod čerstvého vzduchu zvenku i rekuperaci, rozvede teplý vzduch do ostatních místností a poté větrání znovu zapne.

Jako doplňkový zdroj tepla máme stěnové teplovodní vytápění, pro chvíle, kdy jsme pryč a dům tak můžeme temperovat. Za rok obývání domu jsme ho spustili jednou, vystačíme si s kamny na dřevěné brikety. Zdrojem tepla pro teplovodní vytápění i ohřev užitkové vody je tepelné čerpadlo země/voda. Po ročním obývání domu jsem nadšený. Rozhodnutí postavit si energeticky úspornou dřevostavbu považuji za jedno z nejlepších. Je to podle mě ideální spoření na důchod.

Připravila Lucie Němcová

Foto Martin Zeman

Návštěvu najdete v aktuálním čísle 4/2014. Redakční návštěvy jsou nedílnou součástí časopisu Dřevo&Stavby. Podívejte se naši výhodnou nabídku předplatného a na ochutnávku aktuálního vydání.

 

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop