POJĎTE DÁL: <small>Dřevostavba pro náročné</small>

POJĎTE DÁL: Dřevostavba pro náročné

Lucie Němcová | Pátek, 03. říjen 2014 |

Šumava – panenská příroda a klid, možnost nepřeberných výletů a ráj zimních sportů. Majitelé této velkoryse řešené dřevostavby si ji vybrali pro chvíle odpočinku a v budoucnu možná i pro život. Představujeme další dům, pro který jste mohli hlasovat v 5. kole soutěže Dřevostavba roku 2014.

Nebylo pochyb, že dům by měl stát na Šumavě, ne však v centrální části, kde je národní park. Zde platí přísná pravidla pro novou výstavbu a řešit s úředníky velikost oken nechtěli. Tento pozemek, na němž stál nedokončený zanedbaný dům, je ihned zaujal. Dechberoucí výhled a jediný soused. Napoprvé k prodeji nedošlo, po čase to ale úspěšně zkusili znovu. To místo zkrátka nemělo konkurenci.

POJĎTE DÁL: Dřevostavba pro náročné

Obr.: Hmotové řešení domu je univerzální. Architekt objekt projektoval jako zděný a proto je na dřevostavbu poměrně atypický, což si majitel domu nemůže vynachválit.

POJĎTE DÁL: Dřevostavba pro náročné

Obr.: Šumavské kopce byly jasnou volbou.

Rychlost a tepelná pohoda

Cílem byl objekt pro rekreaci, který za čas bude moci sloužit i k bydlení. Základem měl být nedělený prostor s obývacím pokojem, kuchyní a jídelnou a obytná místnost v přízemí, kdyby v budoucnu nebylo možné využívat schodiště. Teď slouží jako pokoj pro hosty a pracovna. Horní patro je pohodlným zázemím pro všechny členy rodiny.

Rozestavěný dům na pozemku nesplňoval jejich představy, a tak jej nechali odstranit. Architekt jim navrhl univerzálně hmotově řešený dům a dalších fází se ujal tým Archcon Atelieru, který celou realizaci dotáhl do finální podoby včetně nejmenších detailů.

Dřevostavbu zvolili z mnoha důvodů – lze rychleji vyhřát (u rekreačního domu velmi žádoucí), tepelná pohoda na mnohem lepší úrovni a rychlá stavba. Že jsou jim blízké přírodní materiály, je patrné – nosná konstrukce domu z masivních modřínových panelů DEKPANEL a uvnitř kámen, sklo a dubové dřevo.

Díky Archcon Atelieru je interiér v tónech světle šedé, bílé, zlatě hnědé a sytě červené. Dubové dřevo je na podlaze, obložení stropu, nosných trámech i na kuchyňské lince. V koupelnách břidlicové dlaždice v kombinaci se sklem Lakobel, žulou a bílou keramikou. V zimě po lyžování nebo horské túře pak potěší sauna – zde vybrali jako obklad cedrové dřevo a kontrastní tmavě šedý břidlicový obklad.

POJĎTE DÁL: Dřevostavba pro náročné

Obr.: Minimalisticky řešená zahrada nechává dům vyniknout. Krásný výhled pak můžeme sledovat nejen z pohodlí křesla v obývacím pokoji, ale tak z poeticky umístěné lavičky v zahradě vedle břízy.

POJĎTE DÁL: Dřevostavba pro náročné

Obr.: Výhled z obývacího prostoru lze bez skrupulí označit za fantastický.

POJĎTE DÁL: Dřevostavba pro náročné

Obr.: Výhled z obývacího prostoru lze bez skrupulí označit za fantastický.

POJĎTE DÁL: Dřevostavba pro náročné

Obr.: Koupelny jsou ve znamení elegantní tmavě šedé břidlice v kombinaci s bílou keramikou.

Tepla víc než dost

Zdrojem tepla je krb v obývacím prostoru – během zimy komfortně vytopí celý dům. Naopak je problém teplotu v interiéru udržet pod 24°C. Od jara do pozdního podzimu topit nepotřebují. Kvalitní zateplení a okna s trojskly plní z hlediska energetických úspor skvělou službu.

Do inteligentního systému domu by ještě chtěli naprogramovat automatický pohyb žaluzií v závislosti na vnitřní a vnější teplotě a slunečním svitu. Celá jižní polovina střechy je pokryta fotovoltaickými panely, které pomáhají kompenzovat spotřebu elektřiny v domě.

POJĎTE DÁL: Dřevostavba pro náročné

Obr.: Interiéru dodávají šmrnc červené akcenty na malých plochách a dekoračních předmětech, dominantou obývacího pokoje je symetrický krb, který svým výkonem zásobuje teplem celý dům.

POJĎTE DÁL: Dřevostavba pro náročné

Obr.: Jižní polovina střechy je pokryta fotovoltaickými panely, které pomáhají kompenzovat spotřebu elektřiny v domě.


Vyjádření architekta

Práce našeho týmu navázala na architektonické řešení architekta Petra Kouřimského. K mé velké radosti investor požadoval souběžně s prováděcím projektem a výrobní dokumentací řešit také detailní návrh interiéru. Jsem ráda, když můžeme jít v návrhu až do nejmenší podrobnosti. Od začátku jsme se potýkali s tím, že dům nebyl primárně navržen jako dřevostavba – některé rozpony konstrukcí byly extrémní, museli jsme proto použít ocelové nosníky. Dále různorodé průniky střech vytvářely komplikované detaily. Na druhou stranu právě díky těmto komplikacím vznikl jedinečný a osobitý dům. Do původního konceptu jsme výrazněji zasáhli pouze v obývacím pokoji, kde jsme stěnu za krbem nahradili dubovým průvlakem a schodiště navrhli lehounké se skleněným zábradlím – celý obytný prostor je díky tomu velmi vzdušný. Z technického pohledu je zajímavé využití technologie stěnových panelů z modřínu (DEKPANEL) s betonovým stropem spřaženým s CLT panelem – toto technické řešení zatím v ČR nemá obdoby.

ing-irena-truhlarova-architektka-archcon
Ing. Irena Truhlářová
ARCHCON atelier, s.r.o.


Komentář redaktora

Precizně provedená dřevostavba na Šumavě je výjimečná jak kvalitou a bezchybně dotaženými detaily, tak celkovým konceptem. Ten snoubí klasické prvky, jako je sedlová střecha nebo hrázdění, korespondující s lokalitou, a čisté moderní pojetí barev a materiálů. Ty vyniknou zejména v interiéru, kde jsou s citem sladěny do oku lahodícího celku. Je vidět, že konstrukce na bázi dřeva je maximálně flexibilní a dokáže uspokojit požadavky i těch nejnáročnějších stavebníků.


Technické parametry

Velikost pozemku: 1756 m2
Zastavěná plocha: 165 m2 dům + 58 m2 garáž
Užitná plocha: 246,26 m2 dům + 45,23 m2 garáž
Spodní stavba: základové betonové pasy v n. hl. 1,3 m po U.T. a základová deska tl. 120 mm
Stavební systém: masivní dřevostavba ze šroubovaných modřínových panelů DEKPANEL D
Tepelné izolace: minerální izolace
Fasáda: částečně difuzně otevřená omítka, částečně vodorovný modřínový obklad, falešné prvky hrázdění na fasádě
Střecha: sedlová střecha
Střešní krytina: skládaná krytina břidlice, dvojité krytí
Okna: dřevohliníková, INTERNORM
Podlahová krytina: masivní dřevěná podlaha P+D, dlažba z břidlice, betonová stěrka
Vytápění: elektrické – sálavé panely, sálavé stropní panely, podlahové elektrické
Skladba stěny směrem dovnitř: difuzně otevřená omítka STO (9,5 mm) Minerální izolace (200 mm), masivní šroubovaný modřínový panel DEKPANEL D (81 mm), SDK předstěna s minerální izolací (79,5 mm)
Celková tloušťka stěny: 370mm
Hodnota U: 0,148 W/(m2K)


Foto: Martin Zeman

Více fotografií této dřevostavby naleznete v anketě Dřevostavba roku.

DaS 5-2014

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop