Markéta: <small>Nechápu, proč lidé ještě staví z cihel</small>

Markéta: Nechápu, proč lidé ještě staví z cihel

Dagmar Šimonová | Úterý, 25. leden 2022 |

Přidat na Seznam.cz

Pro Markétu a Zdeňka to byl vstup do nového života. Do dřevostavby se sestěhovali ze zděných domů, kde žili se svými rodinami. O technologii výstavby měli jasno a dnes se jen smějí těm, kteří staví „tradičně" z cihel.

Jednou z priorit byla rychlost výstavby. Technologií dřevostavby už měli postavenou chatu, takže věděli, do čeho jdou. Se čtyřmi dětmi bylo obtížné vybrat typový projekt, každá změna oproti katalogu znamenala velký finanční nárůst, takže nakonec vybírali mezi firmami střední velikosti, které byly na individuální projekt lépe připravené.

Výstavba dřevostavby bez zálohy


S firmou WOOD SYSTEM zafungovala sympatie na první pohled. Zdeněk je obchodník a líbila se mu nejen domluva s panem Suchým, ale i způsob, jakým vede svojí firmu. První schůzka proběhla v neformálním duchu při obědě, pan Suchý nám poskytl i několik kontaktů na své bývalé zákazníky. Jedním z důležitých faktorů bylo i to, že dodavatelská firma nepožadovala žádnou zálohu. Zaprvé měl Zdeněk jednu nepříjemnou zkušenost ze stavby svého prvního domu, zadruhé nám to jasně ukázalo, že se firma netopí v dluzích a má dostatek kapitálu.

Měli jsme jasnou představu o tom, jak má být dům dispozičně řešen. Kontakt na projektanta, který nám všechno pomůže doladit, nám poskytl na základě předchozí spolupráce náš vybraný dodavatel. Zjednali jsme si také nezávislý technický dozor. Ten byl při samotné výstavbě domu nadmíru spokojený. Když nám už poněkolikáté hlásil, že všechno probíhá jak má, Zdeněk sám požádal pana Suchého o první fakturu. Chtěli jsme, aby firma věděla, že si můžeme vzájemně věřit.

TIP NA ČLÁNEK: Montovaná dřevostavba aneb dům jako skládačka

DrevoaStavby- inteligentní sendvičová dřevostavba 2

obr.: Dům z exteriéru působí velmi kompaktním a subtilním dojmem, o to víc člověka překvapí množství pokojů, které uvnitř najde. Foto: Martin Zeman

DrevoaStavby- inteligentní sendvičová dřevostavba 4

obr.: Terasu čeká ještě rozšíření a zvýšení. Protože v létě rodina tráví i s přáteli hodně času právě tady, je jim původně navržená terasa těsná. Foto: Martin Zeman

DrevoaStavby- inteligentní sendvičová dřevostavba 3

obr.: U domu je postavena i prostorná garáž, která ale už v prvních plánech nebyla určená pro auta. Slouží pro dvě motorky, jako sklad, půda a sklep v jednom. Foto: Martin Zeman

Příjemné klima v dřevostavbě


Přestože dřevostavby jako takové známe a netrpěli jsme žádnými klasickými předsudky, vlastní realizace nás v našem smýšlení jen utvrdila. Rychlost, jakou dům rostl, byla neuvěřitelná, navíc i sledování vlastní konstrukce domu odbouralo Zdeňkovy pochyby o„subtilnosti" a možné nestabilitě konstrukce domu ze dřeva. Pan Suchý nám vysvětlil, že podlahy už jeho firma dnes realizuje pouze betonové, protože to přispívá k dobrým akustickým vlastnostem i celkové prostorové tuhosti domu.

Teď tak ani nepoznáte, že jste v dřevostavbě – tedy alespoň podle negativních akustických vlastností. Co je zde naopak mnohem lepší než ve zděném domě – a to podotýkám novém zděném domě, dobře zatepleném – je teplená pohoda a velmi příjemné klima. V srpnu se začala realizovat základová deska a v prosinci jsme se už mohli stěhovat, firma dodržela smluvený termín bez problémů. Důležitým prvkem během výstavby byla komunikace s koordinátorem stavby a technikem. Dobře se dalo domluvit i s řemeslníky na stavbě. Všichni do jednoho měli snahu vyjít vstříc a odvést svoji práci kvalitně a včas.

DrevoaStavby- inteligentní sendvičová dřevostavba 8

obr.: Při realizaci kuchyňské linky se Markéta poučila ze své předchozí zkušenosti. Kuchyně do U jí vyhovovala, prostor v rohových skříňkách byl ale problematicky využitelný. Dva vysoké sloupy tak nechala zapustit do stěny a prostor kolem nich je přístupný z chodby a slouží jako botník. Foto: Martin Zeman

DrevoaStavby- inteligentní sendvičová dřevostavba 5

obr.: Mezi jídelnou a obývacím pokojem byla původně navržená vysoká sádrokartonová příčka. Těsně před její realizací se stavebníci rozhodli, že bude lepší prostor oddělit pouze opticky, truhlíkem s květinami. Foto: Martin Zeman

Inteligentní elektroinstalace


Po konzultaci s odborníky jsme se rozhodli pro teplovzdušné vytápění s rekuperací spolu s tepelným čerpadlem a dodatečnou funkcí chlazení v létě. Interiér se však díky venkovním žaluziím nepřehřívá a tak řízené větrání v letních měsících vypínáme. Krb nám dodavatel vzhledem k výborné izolaci domu nedoporučoval – opravdu bychom ho nevyužili. Protože jsme se dočetli, že v Německu už se 40 % domů realizuje s inteligentní elektroinstalací a chtěli jsme stavět v souladu se současnými trendy, rozhodli jsme se pro její integraci. Máme tak do systému zapojenou veškerou elektroniku, od alarmu, přes žaluzie, topení, vstupní bránu až po multimédia. Díky serveru máme ze kteréhokoliv místa v domě přístup ke všem datům imédiím, díky audio systému můžeme pouštět v každém pokoji v domě jinou muziku.

Velmi nám vyhovuje i dálková správa domu, jako je zapínání topení, předehřev sauny nebo vpouštění kurýra vstupní bránou na pozemek, i když zrovna sedíte v kanceláři. Je pravda, že pár týdnů jsme se museli učit systém ovládat – zvláště proto, že máme i klasické vypínače. Třeba vypínačem světla v kuchyni se při dvojitém zmáčknutí odemkne vstupní brána a vypínač v ložnici zase dokáže zhasnout světla v celém domě. Teď už jsme ale se systémem sžití a jsme s ním nadmíru spokojení.

DrevoaStavby- inteligentní sendvičová dřevostavba 6

obr.: Dubové schodiště příjemně dokresluje přírodně laděný interiér. Foto: Martin Zeman

DrevoaStavby- inteligentní sendvičová dřevostavba 7

Foto: Martin Zeman

Komentář dodavatele


Stavba tohoto domu pro nás byla velmi zajímavá již z toho důvodu, že jsme věděli o přesném záměru investora a jeho potřebách sladit dokonale interiér domu a řešení pro jeho početnou rodinu. Tento dům se průběžně ve fázi přípravy projektové dokumentace měnil a uzpůsoboval požadavkům investora, až došel do finální podoby, která nám učarovala velkými prosklenými plochami i konečným řešením exteriéru. Věříme, že se nám podařilo splnit sen investora o krásném bydlení, protože z našeho pohledu tento dům dělá čest svému majiteli. Děkujeme za projevenou důvěru i možnost realizovat tento dům a přejeme investorovi i celé jeho rodině spokojené bydlení.

Radek-Suchy-WOOD-SYSTEM
Radek Suchý
WOOD SYSTEM s.r.o.

sss

Technické parametry

 • Realizace: WOOD SYSTEM s.r.o. (2015)
 • Velikost pozemku: 701 m2
 • Zastavěná plocha: 142 m2
 • Podlahová plocha: 198,8 m2
 • Spodní stavba: ne
 • Stavební systém: sendvičová dřevostavba
 • Tepelná izolace: minerální vlna, fasádní polystyren
 • Fasáda: silikonová + dřevěný obklad + lícové cihly
 • Střecha: pultová
 • Střešní krytina: Bramac Max 7°
 • Okna: plastová
 • Zasklení: izolační trojsklo Ug = 0,6 W/m2K
 • Podlahy: dřevěné (americký ořech a dub), dlažba
 • Topení: teplovzdušné vytápění s rekuperací tepla a tepelným čerpadlem
 • Skladba stěny od interiéru: SDK 12,5 mm, parotěsná fólie s termoreflexním účinkem, rámová dřevěná konstrukce s vloženou minerální vatou tl. 140 mm, laťování, sádrovláknitá deska VIDIWALL 12,5 mm, kontaktní zateplovací systém s polystyrénem tl. 120 mm a silikonovou fasádou v kombinaci s dřevěným obkladem a lícovými cihlami
 • Celková tloušťka stěny: 400mm
 • Hodnota U: 0,14 W/m2K
DaS 5-2014
Vaše komentáře (5)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop