Tisk
POJĎTE DÁL: <small>Bungalov pro radost</small>

POJĎTE DÁL: Bungalov pro radost

Administrator | Pondělí, 10. listopad 2014 |

Přidat na Seznam.cz

Tak dlouho jezdili Petr a Jana do tohoto lesa na houby a procházky se psy, až zjistili, že mají možnost si tu postavit dům. Ve změti různých stylů sousedních budov měli jasno: chtěli dům, který les nebude neurážet. Vyhrál srubový bungalov pro radost.

Srubový bungalov nejvíce odpovídá svým severským vzorům. U nás se staví většinou sruby patrové, aby v nich pohodlně mohla bydlet rodinaInformace čerpali i z časopisu sruby&roubenky. Stavitel Pavel Haniš jim doporučil projektanta Daniela Vlčka, který jejich představy doplnil svými zásadními a skvělými nápady. I pro něj to bylo nové - většina stavebníků staví patrové sruby, které potřebují celé zabydlet. Původní severské sruby však byly převážně přízemními bungalovy.

Srubový bungalov nejvíce odpovídá svým severským vzorům. U nás se staví většinou sruby patrové, aby v nich pohodlně mohla bydlet rodinaPožadavky byly jasné: zastřešená veranda do L, prosklení ve štítu a polozavřené podkroví s horní teráskou a galerií. Vypadá jako naprosto neužitečná nízká prostora, ale získali tak místo pro provizorní spaní. Do výšky otevřená obytná místnost je také velmi působivá.

Když srub, tak „echtovní"

Srubový bungalov nejvíce odpovídá svým severským vzorům. U nás se staví většinou sruby patrové, aby v nich pohodlně mohla bydlet rodinaSrub ze širokých kulatin je zvenku nahrubo obroušen a natřen světlou lazurou, majitelé dávají přednost přirozenému vzhledu dřeva Srub ze širokých kulatin je zvenku nahrubo obroušen a natřen světlou lazurou, majitelé dávají přednost přirozenému vzhledu dřeva

Tmavší okna a dveře budou časem s kmeny perfektně ladit, až dřevo stářím získá medovou barvu
Se základovou deskou začali v létě 2012, v zimě už srub stál ve výrobní hale, v únoru ho začali montovat a za 2 měsíce byla hrubá stavba poskládaná. Pak přijela druhá parta, dokončila stavbu na klíč a předala ji v prosinci 2013.
Aby srub vypadal „echtovně", stavitel Pavel Haniš jim doporučil šířku kuláčů mezi 30 a 40 cm, které mají i lepší konstrukční a izolační vlastnosti. Nahrubo jsou obroušené, zvenku natřené hodně světlou lazurou a uvnitř přírodním voskem. Mezi kulatinami je ovčí vlna a izolační pásky. Za první rok stěny klesly přibližně o 15cm a ještě klesají.

Interiér srub neurazí

Prosklení ve štítu a do výšky otevřený prostor obytnou místnost opticky zvětšují, prosvětlují a provzdušňujíZa horní terasou a galerií se skrývá nízká podkrovní ložnice pro návštěvy. Přístupná je po žebříkuDvě pohovky jsou rozkládací a poskytují i užitečný úložný prostor. Provedení v kůži není možné, protože jsou také oblíbeným místem „gaučových“ psů


Dřevěné skříňky kuchyně, vyrobené na míru, mají kvůli snadné údržbě hladký povrch a barevně obsahují zelený prvek, korespondující s barvou kachlových kamen. Varnou desku od srubové stěny účelně a elegantně odděluje skloSrubový nábytek se jim zdál příliš těžký a zabral by moc místa. Zvolili proto masivní roubenkový, doplněný indonéským: staré teakové koryto, které se skleněnou deskou tvoří originální konferenční stolek, tři teakové skládací stolky, které pasují do sebe, nebo letitý teakový kořen, samorost.

Kuchyně a obytná část hlavní místnosti jsou barevně rozdělené. Prostor pro přípravu a konzumaci jídla je ve světlejším provedení, zatímco místo pro odpočinek je vyplněné tmavšími kusy nábytku. Svítidla jsou imitací mosaziMěli starost, aby se jim dřevěné barvy vzájemně netloukly.
Dřevěnou podlahu jim pan Haniš rozmluvil s ohledem na velké psy, naopak pochválil dlažbu s imitací starého drásaného dřeva. Tato kombinace snad srub neuráží.

Klasická kachlová kamna mají místo na vaření i pro příjemný odpočinek
Pod podlahou je rozvedený elektrický přímotop. Pro menší pokoje pohodlně stačí, ale ve velké místnosti topí ještě v kachlových kamnech.

Kompromisem vyřešili i přístup na galerii. Schodiště by zabralo moc místa, do provizorní horní ložnice tak vede z chodby žebřík.

Spokojenost pro všechny

Prostorná veranda do L, dostatečně chráněná přesahem střechy, propojuje dům s okolním lesem. Byla jedním z hlavních požadavků stavebníkůParcelu dostali už se složeným starým dřevem, pár stromů museli porazit kvůli stavbě, takže na topení mají vlastní dřevo z dřevníku.
Je tu studna s minerální vodou a čistička. Přes stromy není vidět k sousedům, ale samota to není, což jim vyhovuje.

Ložnice a pokoj pro maminku jsou vybavené masivním smrkovým nábytkem
Stavbu přizpůsobili i mamince, která les miluje a ráda sbírá houby, je však méně pohyblivá. Zařídili jí co nejhezčí pokojík a je tady šťastná. A nakonec – je to dobré místo i pro dva psy, které si vzali z útulku.

Za horní terasou a galerií se skrývá nízká podkrovní ložnice pro návštěvy. Přístupná je po žebříkuZatím ve srubu nemohli strávit celý týden, ale spí se jim tady báječně. Ačkoli žijí na vesnici, vnímají tu mnohem větší klid a lepší lesní vzduch.

Připravila Helena Petáková, foto Martin Zeman

Celý příběh a více fotografií tohoto srubu naleznete v soutěžní kartě tohoto domu. Hlasujte pro něj ve 4. kole soutěže Dřevostavba roku 2014 (kategorie masivní dřevostavby) a vyhrajte zajímavé ceny pro hlasující!

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop