Časopis sruby&roubenky 4/2014
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 4/2014
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 40 Kč
Objednat časopis
Tisk
POJĎTE DÁL: <small>Kde se lišky nechávají krmit</small>

POJĎTE DÁL: Kde se lišky nechávají krmit

a.janousek | Pátek, 28. listopad 2014 |

Přidat na Seznam.cz

Petr a Pavla se rozhodli pro kombinaci tradičních přírodních materiálů v moderním stylu. Když do domu vstoupíte se zavřenýma očima, až po čase zjistíte, že nápaditý interiér dle trendů současného bydlení se nachází v roubence. Nechtěli celodřevěnou hájovnu s borovicovými dveřmi a podlahami, hnědými kastlovými okny a selským nábytkem. Některé navštívili a byla v nich tma. Chtěli vzdušný a světlý dům, proto volili velká prosklení s bílými rámy – i ta dávají vzhledu roubenky odvážný moderní ráz.

04 DSC903903 DSC909002 DSC9076

05 DSC9030
Pozemek sháněli 6 let, pak náhodou zajeli do Jeseníků a byli nadšení.
Je to jako v Rakousku nebo Švýcarsku, i příkopy jsou vysečené!

Celá vesnice je nová, roubených staveb tu stojí víc, všichni mají upravené zahrady, placený člověk seče trávu a v zimě odhrnuje sníh.
A žijí zde příjemní lidé.

08 DSC9083Česká firma nezklamala

Nejprve jednali se zahraniční firmou, ale navštívili její dvě realizace, které zůstaly rozestavěné. Zastavili proto u roubenky, kolem které často jezdí a líbí se jim její řemeslné provedení.
Dostali kontakt na Dřevostavby Harabiš s doporučením, že budou určitě spokojeni. Byli. Ocenili i to, že pan Harabiš byl celou dobu na stavbě. Dům za 5 dní stál až po krov a za týden se pokládala střecha.

Obvodové stěny jsou dvouplášťové z lepených trámů se spoji na rybinu, mezi nimi je konopná izolace. Roubenka tak získala opravdu dobré izolační vlastnosti, nedochází k profukování stěn a plné trámy jsou vidět i z interiéru, kde si nepřáli mít jen palubkový obklad.

Stěna je z vnější i vnitřní strany z borovice, strop a celé podkroví je obložené smrkovým dřevem, kde do první vrstvy laku nechali jemně namíchat bílou barvu. Bělené dřevo se jim líbilo a chtěli se vyhnout tmavnutí interiéru při stárnutí dřeva.

06 DSC905807 DSC9074
09 DSC9121V jednoduchosti je síla

Všechno je na elektřinu. Uvažovali o vrtu a tepelném čerpadle, což jim stavební firma rozmluvila. Investice 700 tis. korun by se jim nevrátila.
Pořídili si kvalitnější elektrokotel za 35 tis. korun a ušetřené peníze mohou každý rok protopit. Ale neprotopí. Za rok měli spotřebu za oba domy (vedle roubenky mají ještě dům pro hosty) 36 tis. korun.

10 DSC9103Bydleli tu sice jen přes víkendy, ale večer svítí světla, nonstop pracují čerpadla a filtrace na jezírku, často užívají saunu.

Až tu budou bydlet natrvalo, i s vařením by se měli ročně vejít do 50 tis. za elektřinu.

Jsou přesvědčeni, že v jednoduchosti je síla – čím složitější technologie, o to více se o ně musíte starat. Kachlová kamna mají jen pro případ výpadku proudu.

11 DSC913812 DSC914413 DSC9129
14 DSC9115Trochu jiné fitness

Nestavěli první dům a fyzická práce je baví, spoustu věcí si tedy udělali sami.

Roubenku i sousední dům Petr vymyslel a rozkreslil, včetně zakomponování staveb do terénu, a pak s manželkou trávili čas na různých dodělávkách – broušení, natírání, pokládka plovoucích podlah, zábradlí u schodiště...

15 DSC9158Venku dělali obrubníky, krboviště i jezírko.

Chtěli do něj nasadit ryby, ale z této představy je rychle vyvedli místní, že by je vylovily vydry nebo ondatry z blízké hráze.

Žijí uprostřed přírody na břehu vodní nádrže a u lesa. K plotu jim chodí liška s mláďaty, která se nechají krmit.

16 DSC9179Roubenka stojí 3 roky, po víkendech si ji zařizují a až se přestěhují, už tu bude všechno.

Sousedé občas Petrovi zavolají, aby si s nimi zahrál tenis. S nadsázkou odpovídá, že mají zatím jiné fitness.

Pavla si trochu stěžuje, že sem jezdí jenom dřít, ale dočká se. Jednou tu budou odpočívat.

Připravila Helena Petáková, foto Martin Zeman

Celý příběh a více fotografií tohoto srubu naleznete v soutěžní kartě tohoto domu. Hlasujte pro něj ve 4. kole soutěže Dřevostavba roku 2014 (kategorie masivní dřevostavby) a vyhrajte zajímavé ceny pro hlasující!

 

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop