Přízemní srub s nízkou spotřebou energie si navrhli tak, aby ho bez problémů zvládli až budou v důchodu

Přízemní srub s nízkou spotřebou energie si navrhli tak, aby ho bez problémů zvládli až budou v důchodu

Redakce | Úterý, 29. prosinec 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Jakmile začne podzim, kolem dřevostavby Vladimíra a Ludmily to pořádně profukuje, i když na vítr jsou tady zvyklí po celý rok. Přináší do kraje smogového Ostravska čistý vzduch, nečekaně čistší, než měli v dřívějším bydlišti poblíž Beskyd. Kvalitně zateplená stavba však nepropustí chlad nebo teplo dovnitř ani ven.


Nízkoenergetikcý bezbariérový bungalov

Dcera se tady usadila jako první – před třemi roky koupila a kompletně opravila starší dům. Po celou dobu sleduje kvalitu ovzduší podle měření blízké meteorologické stanice, opravdu tudy vede nějaká větrná brána, která vytváří ve zdejší krajině zdravé prostředí. My jsme do sousedního pozemku zpočátku uložili jen peníze.

Po odstěhování dcery z našeho zděného, i když poměrně nového domu jsme ale zjistili, že jeho rozloha 200 m2 je pro nás dva příliš velká a provoz nákladný. Dům jsme vytápěli plynem, jehož cena postupně skokově rostla. Navíc jsme nechtěli zůstat v původním místě na stáří sami, takže jsme se začali rozhlížet po něčem menším a ze dřeva.

Dřevěné stavby se nám hodně líbily. Ve srubovém domě bydlí syn, který už je na jeho pozitivní vlastnosti tak zvyklý, že se mu v jiných domech špatně spí, a proto i na dovolené vyhledávají s rodinou ubytování v roubenkách. Dřevo krásně voní, stěny jsou teplé, v domě je příznivá vlhkost – cítíte se v něm úplně jinak.

Stavební firmou, která stavěla synův srub, jsme se nechali pozvat do několika realizovaných domů, kde jsme se s technologií, způsobem stavění, chováním a výhodami dřevostaveb podrobně seznámili, a bylo rozhodnuto. Představu jsme měli o bezbariérovém bungalovu s nízkou spotřebou energie, jehož provoz bez problémů zvládneme i se sníženým příjmem, až budeme v důchodu.

Výsledkem je přízemní srub s obytnou místností a kuchyní, ložnicí, dětským pokojem pro vnoučata a jiné návštěvy, koupelnou a dvěma sociálními zařízeními, komoru se špajzí a garáž s nadzemním sklepem, odkud se vstupuje do půdního úložného prostoru. Tam se vejde všelicos, od beden potřebných na zahrádce po bečky od slivovice.

masivni-bungalov-cely-dum


"Majitelé mají rádi dokonalost a dali přednost modernímu srubu z pravidelných lepených profilů."


masivni-bungalov-pozemek


Smysl pro detail

Srub nám stavěla česká firma WOOD-LIFE CZ, jejíž majitel Martin Pavlíček převážně dodává stavby na klíč a tak garantuje chování domu jako celku. Naši důvěru si získal tím, že od počátku před námi nic neskrýval. Dokonce nás přesvědčoval, abychom na stavbu chodili co nejvíc, že to i na jeho partu působí mnohem příznivěji a dá si víc záležet, než když se někdo objeví na kontrolním dnu jednou za měsíc.

S kluky také hrubou stavbu sám stavěl, aby si základní věci ohlídal, a na závěr při předávání domu jsme dostali kompletně nafocený celý průběh stavby na CD. Jeho firma není na trhu nejlevnější, zato za vyšší cenu máme záruku kvalitně odvedené práce.

Do srubu jsme se nastěhovali a dál se o něj nemusíme starat. Není to klasický srub, kde dřevo postupně vysychá a musíte počítat  se spárami nebo různou výškou olištování, jak stavba několik let pracuje. Konstrukce stěn, kterou používá pan Pavlíček, je zafixována na výšku i šířku. Znamená to, že stěna o výšce dva a půl metru bude i po pěti letech na centimetr stejně vysoká.

Stejně tak se nehne stěna na šířku a i po čase nám budou podlahové lišty ke stěně přesně pasovat. Směrem zvenku je obvodová stěna složená ze sroubeného lepeného hranolu, pak je dřevěná izolace, která má lepší akumulační vlastnosti než třeba skelná nebo kamenná vata, následuje předstěna se zpevňujícími menšími hranoly, kde vede veškerá instalace, a uvnitř máme smrkový obklad.

Nejzajímavějším prvkem interiéru jsou přiznané stropní trámy a krovy, přičemž celá konstrukce je až na pár míst zpracovaná čistě bez lišt až do posledního detailu. Do vrchu otevřenou obývací místnost s kuchyní jsme obdivovali už na jiných stavbách a teď každému, kdo nás navštíví, se toto řešení také líbí. S uzavřeným rovným stropem bychom se v poměrně malé místnosti necítili tak prostorně.

K prosvětlení domu přispívá i lehké nabělení smrkového dřeva, které zabraňuje jeho oxidaci a vytvoření klasické žlutohnědé patiny. Stavitel nás upozornil, že po letech, jak dřevo postupně tmavne, je v takto neošetřených domech tma a hlavně při zamračeném počasí a na podzim musí majitelé svítit, nebo mají velké prosklené plochy. K bělenému dřevu jsme pak citlivě vybírali barvu nábytku, aby interiér dohromady pěkně ladil.

masivni-bungalov-garaz

obr.: Přízemní bungalov má pro manželský pár dostatečnou rozlohu. Jeho provoz s nízkou spotřebou energie bez problémů zvládnou i v budoucnu, až budou v důchodu. Foto: Martin Zeman

masivni-bungalov-zahrada

obr.: Do nového bydliště majitelé následovali dceru, aby nezůstali v původním velkém domě sami. Teď jsou sousedé - dceři patří zrekonstruovaný dům na vedlejším pozemku. Foto: Martin Zeman


Teplo od nohou

Na podlahovém teplovodním topení máme proveden anhydritový potěr a nalepenou dubovou podlahu. Není to obvyklé, protože lidé se obávají, že dřevo bude sesychat a v podlaze vzniknou spáry. Navštěvujeme také jeden dům, kde jde citelně teplo od podlahy, teplota v oběhu může být nastavená až na 35 stupňů, ale není to správné a v bytě je přetopeno.

Když jsme se nastěhovali, s touto zkušeností se nám zdála podlaha studená, ale v domě bylo přitom příjemně. Podlahové topení se navrhuje na provozní teplotu místnosti 19, maximálně 20 stupňů, výjimkou je koupelna, kde má být 22 stupňů.

Pokud do oběhu nepouštíme příliš teplou vodu, pak můžeme mít vhodnou dřevěnou podlahu. Ta naše je složená z dvanácti vrstev dýh, které jsou lepené napříč, a opracování je tak dokonalé, že spáry jsou minimální do jednoho milimetru.

Zažili jsme v našem srubu už jednu zimu a podlaha pořád dokonale sedí. Nejlevnější provoz podlahovky je při stálém temperování, když ji třeba na týden vypneme, náběhy jsou dražší než provoz temperací. Přitápíme ještě krbovými kamny, která mají centrální přívod vzduchu, nesají kyslík zevnitř a nevysušují vnitřní prostředí. Fungování srubu závisí na dokonalé dřevěné izolaci.

Nadkrokevní systém s kvalitní izolací zaručuje, že dům se v létě nepřehřeje ani přes střechu. Když ho přes noc a ráno vyvětráme třeba na 20 stupňů a nebudeme topit nebo vařit, vnitřní teplota vzduchu se v průběhu dne zvedne v domě maximálně o tři stupně i během velmi teplých dnů.

masivni-bungalov-obyvaci-pokoj

obr.: Otevřený prostor nad obývacím pokojem a kuchyní s přiznanými krovy místnost provzdušňuje a zdánlivě zvětšuje její rozměry. K prosvětlení domu přispívá i bělené smrkové dřevo, ke kterému majitelé citlivě ladili barvy nábytku. Foto: Martin Zeman

masivni-bungalov-krbova-kamna

obr.: Působivý obklad stěny za kamny je imitací kamene, avšak vyrobený z betonu. Foto: Martin Zeman

masivni-bungalov-dvere

obr.: Kvalitní výběrové dřevo bez suků je zárukou, že se dveře nebudou kroutit ani poblíž kamen. Foto: Martin Zeman

masivni-bungalov-loznice

Foto: Martin Zeman

masivni-bungalov-koupelna

obr.: Přiznané stropní trámy jsou zajímavým prvkem každé místnosti. V koupelně bezbariérový sprchový kout má jen odtokovou mřížku, bez přepážky nebo vaničky je přístupný případně i z invalidního vozíku. Foto: Martin Zeman


Příznivé výpočty

Veškeré spotřebiče máme na elektřinu – indukční sporák, ledničku, mrazák, pračku, myčku, bojler na teplou vodu, podlahové topení. O spotřebě elektřiny si vedeme deníček a podle něj není vysoká. Původní zálohu 2000 korun nám už dodavatel snížil na 1450 korun, s poplatky za vodu, televizi a rozhlas se tak měsíčně do dvou tisíc vejdeme. Provoz domu lehce utáhneme.

Pro spoustu lidí náš srub z pravidelných lepených profilů je až příliš moderní. Někdo dává přednost přírodnímu vzhledu dřeva s prasklinami, suky a křivými kmeny, my máme ale rádi dokonalost. Zdravé bydlení si tady užíváme maximálně a nazpátek do zděného domu bychom už nešli v žádném případě.

Pozorujeme přírodu, obděláváme zahradu, blízko je les a rybník, jezdíme po okolí na kolech. A přijímáme návštěvy, které jsou u nás také spokojené, zvlášť když zatopíme v krbu.

masivni-bungalov-majitelka-s-centralnim-vysavacem

obr.: Centrální vysavač Husky je podle paní domu výborná věc. Hadice se připojí do zásuvky ve stěně, kudy vedou rozvody pro odsávaný vzduch. V kuchyni a předsíni jsou při zemi praktické otvory na odsávání drobných nečistot. Sběrný koš umístěný v garáži zaručuje, že se domem při úklidu nevíří prach. Foto: Martin Zeman

masivni-bungalov-centralni-vysavac

Foto: Martin Zeman


Technické parametry

 • SPODNÍ STAVBA: betonová základová deska
 • STAVEBNÍ SYSTÉM: srubová konstrukce z lepených hranolů s dřevěnou izolací a obkladem
 • KROV: dřevěný – sušený lepený smrk
 • STŘEŠNÍ KRYTINA: betonová taška Mediterrán
 • VSTUPNÍ DVEŘE: dřevěné
 • OKNA: dřevěná
 • ZASKLENÍ: izolační trojsklo
 • PODLAHY: dlažba, vícevrstvá dřevěná podlaha
 • TOPENÍ: podlahové topení, elektro kotel a krbová kamna
 • VYBAVENÍ: centrální vysavač Husky
 • POZEMEK: 1890 m2
 • ZASTAVĚNÁ PLOCHA: 130,6 m2
 • UŽITNÁ PLOCHA: 110,3 m2
 • REALIZACE: WOOD-LIFE CZ s.r.o., www.woodlife.cz

masivni-bungalov-pudorys


mail-ico-poptavka

Líbí se vám tento moderní přízemní srub? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!

Společnost WOOD-LIFE CZ je dodavatelem atypických roubených a srubových staveb, dřevěných rodinných domů a chat. Stavby realizuje především podle individuálních představ a požadavků klienta. Preferuje dodávku staveb komplet na klíč. Filozofií firmy je poskytnout zákazníkům osobní servis.

Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku


SaR 4-2014
Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

 • Banner
 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop