Malou víkendovou dřevostavbu si postavili na místě staré chaty

Malou víkendovou dřevostavbu si postavili na místě staré chaty

Lucie Němcová | Čtvrtek, 26. srpen 2021 |

Přidat na Seznam.cz

Místo, které hostí tradiční rodinná setkání, si zaslouží adekvátní zázemí. Stará chata byla malá už dlouho, a když se začala rozpadat její konstrukce, bylo jasné, že je třeba postavit nové útočiště pro letní prázdninové radovánky i zimní lenošení u ohně.

Naše rodina hospodaří na tomto místě již nějaký ten pátek – jabloňový sad zde vysazoval můj dědeček a já zde strávil celé svoje dětství. Vedlejší pozemek s menší chalupou vlastní moje sestra. Máme dobré vztahy, takže není třeba parcelu rozdělovat plotem. Celkovému pocitu ze zahrady to jenom prospívá a děti mají o to větší herní pole.

Dřevo – jasná volba


Špatný stav původní chaty nás dovedl až k rozhodnutí postavit si nový malý domek, který bude splňovat parametry trvalého bydlení. Jelikož rádi pracujeme se dřevem a je nám celkově mnohem bližší než malta nebo cihly, výběr konstrukčního systému byl jasný.

Na doporučení jsme oslovili tým architektonického ateliéru Molo Architekti a zanedlouho po jejich návštěvě na pozemku vzniklo zhruba pět prvotních návrhů. Mezitím jsme stihli navštívit řadu hotových realizací, které nás nadchly. Líbilo se nám klima uvnitř staveb. Bylo zkrátka jiné, než na jaké jsme zvyklí v případě zděných objektů. To jen potvrdilo naše rozhodnutí postavit si dřevostavbu.

Dřevostavba na víkend exteriér dřevěná terasa pergola schody

 

Chytrá dispozice šetří místo


Výsledkem je kompaktní objekt s plochou střechou. Výška domu je o něco větší tak, aby v pokojích vznikl prostor pro malé mezipatro na spaní. To je v případě tak minimálního domu cenné místo navíc. Metry čtvereční šetří také důmyslná dispozice bez chodeb – do místností podél severní strany objektu se vchází přímo z hlavního obytného prostoru. Jako víkendové zázemí takový domek stačí celé rozvětvené rodině.

Hlavní obytný prostor je velkým oknem otevřen na jih do zahrady a plynule přechází v terasu. Dřevo použité na terase je ze sibiřské borovice. Nejprve jsme jej ponechali bez ošetření, ale jelikož je toto dřevo hodně měkké, štípalo se a při chůzi na boso jsme si často odnášeli třísky. Rozhodli jsme se tedy jej ošetřit olejem, který dřevo krásně zjemnil a vyhladil.

Dřevostavba na víkend exteriér dřevěná terasa pergolaDřevostavba na víkend pohled do interiéru

 

Když je třeba teplo


Stavba je v nízkoenergetickém standardu, vytápěna přímotopy a krbovými kamny na dřevo. Teplo z nich se rozlije do celého domu během chvilky také díky vzduchotechnice (bez zpětného zisku tepla), která teplo snadno rozvede do všech místností skrze skulinu pod dveřmi. Když tu nejsme, přímotopy vyhřívají dům na minimální teplotu, aby nezamrzla voda v rozvodech.

Během zimy je stavba kamny vytopena na příjemnou teplotu do dvou hodin. Přímotopy hojně využíváme také během jara a podzimu, kdy už je výkon kamen při vyšších venkovních teplotách zbytečně velký. A nesmíme zapomenout také na sluníčko, které díky rozsáhlému prosklení hravě zvedne teplotu v interiéru o několik stupňů.

Zbývá nám doplnit ještě podstatný prvek domu, a tím je stínění terasy v podobě velké bílé plachty. Na zimu ji pak srolujeme a budeme využívat maximálních tepelných zisků.

Dřevostavba na víkend interiér kuchyněDřevostavba na víkend interiér ložnice

 

Konstrukce ve znamení jednoduchosti


Dům stojí na malých pilířcích z kovových trubek vylitých betonem. Pro nás neobvyklou konstrukci má také střecha – je to vlastně takový bazén a její skladba je obrácená. Nahoře je izolace zasypaná kamínky, aby jí vítr neodfouknul. Fasáda domu je z desek Cetris tmavě šedé barvy. Ty vyžadují pouze minimální údržbu. Stačí je natřít impregnací, aby byly odolné vůči všem vlivům.

Samotná výstavba probíhala velmi příjemně. Po neúspěšném hledání realizační firmy v blízkém okolí jsme dali na doporučení architektů a získali dva zapálené řemeslníky, kteří si se stavbou opravdu vyhráli. Je to znát na každém detailu. Nebylo kam spěchat a stavba tak probíhala v klidu a pohodě. Nám nyní nezbývá, než si užívat příjemné nové útočiště, které splnilo naše představy o nové „chalupě" do puntíku.

Dřevostavba na víkend interiér obývací pokoj krbová kamna

 

Komentář stavebníků


Spolupráce s architekty i realizační firmou byla výborná. Potvrdilo se, že vazba mezi realizační firmou a architekty vede k hladkému průběhu stavby. Pokud se týká vlastního průběhu stavby, nebylo potřeba nic zásadního řešit, takže výsledek odpovídal našim představám, se kterými jsme do toho šli. Nyní už jen využíváme celou stavbu k naší spokojenosti.

Technické parametry


 • Velikost pozemku: 1060 m2
 • Zastavěná plocha: 86 m2
 • Užitná plocha: 76 m2
 • Spodní stavba: mikropiloty
 • Stavební systém: dřevostavba, letmá montáž
 • Tepelné izolace: minerální vata, polyuretan (na střeše)
 • Fasáda: Cetris
 • Střecha: plochá, obrácená
 • Střešní krytina: EPDM kaučuk, zatížená kačírkem
 • Okna: eurookna
 • Podlahová krytina: kaučuk (zádveří, koupelna), prkna masivní dub (pokoje, obývák)
 • Vytápění: přímotopy + kamna
 • Skladba stěny směrem dovnitř: Cetris 10 mm, svislé laťování 30 x 50 mm, difuzní folie, laťování 40 x 80 mm s vloženou minerální vatou, minerální vata mezi nosnou konstrukcí 160 mm, OSB 3 15 mm s funkcí parozábrany, laťování 40 x 80 mm s vloženou minerální vatou, sádrovláknité desky 12 mm
 • Celková tloušťka stěny: 407 mm
 • Hodnota U: 0,12 W/m2K
 • Architekt: Molo Architekti s.r.o.

vikendova-drevostavba-pudorysy

Vizualizace půdorysu: Molo architekti, Autor všech fotografií v článku: Martin Zeman

DaS 1-2015

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop