Časopis DŘEVO&stavby 2/2015
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 2/2015
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Pojďte dál: <small>Dřevostavba, která zraje</small>

Pojďte dál: Dřevostavba, která zraje

Administrator | Pátek, 10. duben 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Marek má teorii, že stavbu domu se všemi náležitostmi nelze naplánovat přes noc. Důležitá rozhodnutí potřebují svůj čas a některé myšlenky jednoduše musí uzrát. I proto o mnoha věcech rozhodoval až na stavbě, barvu fasády vybíral v průběhu užívání domu a interiéry se rodí za pochodu ještě dnes.

Bydleli jsme ve starém nájemním domě na okraji Prahy. Vzhledem k jeho stavu bylo načase začít řešit nové bydlení, navíc nám nevyhovovala občanská vybavenost lokality. Za vším se muselo dojíždět, a protože děti začaly růst, stali se z nás taxikáři. Hledali jsme proto samostatně fungující město ve středních Čechách, odkud bychom mohli dojíždět do Prahy za prací. A nakonec jsme našli. I když Polabská nížina není žádná velká krása, naše město se nám zalíbilo na první pohled. Pozemek, na který jsme tu narazili, pak už jen utvrdil naše rozhodnutí. Na parcele o výměře 3300 m2 jsme naplánovali výstavbu hned dvou domů – pro nás a pro moje rodiče.

Opěrná zeď a precizní technologie

98129819Původní dům na pozemku jsme zbourali, celou parcelu vyčistili od skládky harampádí a nechali si udělat studii na dva moderní domy. Protože jsme ale s výstavbou nezačali hned, změnily se plány a naše požadavky se začaly vyvíjet, z realizace architektonicky výjimečných počinů sešlo. Půlku pozemku jsme prodali přátelům a začali jsme mluvit o domě mnohem praktičtějším, funkčnějším, avšak o to lépe postaveném.

9826Rozhodli jsme se stavět v té odlehlejší a pro stavbu nekultivované části pozemku, což vyžadovalo rozsáhlé terénní úpravy a velkou opěrnou zeď, která byla finančně hodně náročná. Protože se ve své profesi denně setkávám se dřevem, mám k němu silný vztah. Dřevostavby znám dlouhá léta, obdivuji jejich technickou preciznost a „přirozené" energetické standardy bez nutnosti tlustých stěn. O technologii jsme tedy nepřemýšleli ani na okamžik.

9824Protože věřím na osobní reference, místo poptávání různých firem a zjišťování nejvýhodnějších nabídek jsem rovnou začal jednat s obchodním zástupcem velké společnosti, realizující dřevostavby, kterého jsem znal. V inspirační fázi jsme sice navštívili mateřskou společnost v Německu, kde měli perfektně zpracovaný showroom, nabídka pro český trh ale nebyla tak obsáhlá. Byl problém dělat změny ve vybraném projektu a změny v technologii pak nebyly myslitelné vůbec. Také jsem zjistil, že si nedokážu sednout na židli a v průběhu tří schůzek objednat celý dům. Zaplatili jsme tedy za projekt a ukončili spolupráci.

Kamarád mi doporučil firmu Nema, která nabízí individuální přístup. S panem Nemravou pak začalo jednání od počátku přesně tak, jak jsem si ho představoval. Pomohli nám s vyladěním projektu, respektovali náš výběr izolačních materiálů, oken, dveří, střešního pláště a umožnili nám do výstavby zasahovat při její realizaci – je opravdu neocenitelné, když si můžete stoupnout do rozestavěného domu a rozhodnout se, kam dáte kterou zásuvku. Rozhodně nechci nijak kritizovat práci velkých firem – jsou to profesionálové s výborným jednáním, kteří odvedou precizní práci, musíte si ale na dům ukázat v katalogu a být schopen se rychle rozhodnout. A já jsem zjistil, že to prostě není nic pro mě.

Organizace stavby

9829Od počátku jsme měli jasné představy o tom, co všechno potřebujeme. Spíž, velkou technickou místnost a pokoj pro hosty se sociálním zázemím. Úzký pozemek jednoznačně udal obdélníkový tvar spodního patra, z objemu daného požadovanými místnostmi pak vycházela půdorysná velikost domu. Také jsem trval na betonových stropech a to jak z hlediska akustiky, tak akumulace stavby. Zvažovali jsme vytápění peletami, ale nakonec vyhrál plynový kotel. Dům je tak úsporný, že investice financí a místa do takového zdroje vytápění není výhodná. V topné sezoně nezaplatíme za topení víc, jak tisíc korun měsíčně.

9828Od společnosti Nema jsme si nechali postavit hrubou stavu včetně fasádního systému a střechy. Sami jsme pak řešili základovou desku, rozvody, elektroinstalace, finální barvu fasády a střešní krytinu včetně oplechování. A pak také interiéry. Mnoho firem jsme oslovili na doporučení pana Nemravy, některé řemeslníky jsem znal sám. Výstavba trvala necelého půl roku, a i když se na podzim práce trochu zbrzdily, před Vánoci jsme se mohli podle původního plánu stěhovat.

Připravila Dagmar Šimonová

Foto Martin Zeman

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop