Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Inspirace z redakčních návštěv

Časopis Dřevo&Stavby 6/2015
Tento článek vyšel v: Časopis Dřevo&Stavby 6/2015
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 65 Kč
Objednat časopis
Tisk
POJĎTE DÁL: <small>V bezpečné náruči údolí</small>

POJĎTE DÁL: V bezpečné náruči údolí

Lucie Němcová | Středa, 16. prosinec 2015 |

Návštěvy některých staveb jsou doslova balzámem na duši. Propojí-li se silné místo, dobře navržený dům a srdeční majitelé, je to zkrátka zážitek. Tak jako v tomto případě. Přestože se na první pohled tato dřevostavba tváří jako „obyčejný“ dům tradičního archetypálního tvaru, kde už člověka nic nepřekvapí, opak je pravdou.

 

Již po studiích nám bylo jasné, že bydlení v Praze je pro nás dočasnou záležitostí. Neustále jsme vyhledávali přírodu a jezdili na venkov za našimi rodinami. Bylo zřejmé, že koupit velký byt, odkud budeme neustále utíkat, je nesmysl. Kraj Berounska a místo, kde nyní žijeme, nás nadchly. Po řadě návštěv sterilních satelitů byl tento pozemek jako oáza – s blízkým potokem a vzrostlými stromy, navíc v naprostém klidu.

Světlo a prostor základem domova

Technologii dřevostaveb jsme měli v hledáčku delší dobu a zdála se nám vzdušná, lehká a do lesa jako dělaná. Navíc s obrovskou výhodou – rychlostí stavby. Těžké a špinavé zděné systémy nám neseděly. Inspirováni rakouským stylem moderní architektury jsme nakonec oslovili architekta, který nám byl svým rukopisem nejblíž, a ihned jsme si sedli. Líbil se nám jeho čistý styl a použití dřeva také na fasádě, takže je patrné, z jakého materiálu je objekt postaven.

ext2ext3

 

V našich představách figuroval velmi prosklený a otevřený dům. Chtěli jsme žít uvnitř s pocitem, jako bychom byli venku. Nečleněný obytný prostor v přízemí, jako místo pro setkávání početné rodiny a přátel, byl dalším kritériem. Také mít v domě dostatek světla a zachovat velkou otevřenost podlaží mezi sebou, abychom mohli být v kontaktu s dětmi nahoře.

ext1

 

Architekt nejen naprosto vystihl naše potřeby, ale pamatoval i na zakomponování cenných výhledů na blízké zajímavosti – zámek, vilu nebo keltské opidum. Celá spolupráce byla zkrátka úžasná zkušenost.

Problémy nejsou překážkou

Stejně jako jsme si lidsky sedli s architektem, přišlo souznění i s vybranou realizační firmou Palis Plzeň. Úplně nás nadchli svým přístupem. Ne že by v průběhu stavby nevznikaly problémy, vznikají vždy, ale záleží na tom, jak jsou řešeny. A právě to nás velmi příjemně překvapilo. Na stavbu jsme pravidelně jezdili, ale nemuseli jsme tu být nonstop a realizaci neustále kontrolovat, což byla velká úleva.

int1int3


 

Jak to tak bývá, přišly i nečekané komplikace během užívání domu, například mokré skvrny kolem střešních oken. Ukázalo se, že foukaná celulózová izolace se uvnitř nedostala do rohů dutiny a vznikly tak tepelné mosty. Problém nakonec vyřešilo docpání celulózy do těchto míst. Také nám kvůli problému s odpadem vytekla voda v koupelně horního patra a prosákla stropem až do obývacího pokoje. Opět se ale vše velmi rychle spravilo. Hned druhý den zde byli řemeslníci, konstrukce byla otevřena, nechala se důkladně vyschnout a bylo po problému.

int4int2

 

Slunce – základní zdroj tepla

Obytný prostor je orientován na jih. Za slunečného počasí sem tedy prakticky pořád svítí a v zimě často vůbec není třeba topit. Díky galerii se navíc prohřívají pokoje v horním podlaží. Jsme teplomilní, takže nám nevadí ani teploty kolem 24 stupňů. V létě se k naší spokojenosti dům nepřehřívá, což přisuzujeme zejména okolním vzrostlým stromům, které teplotu efektivně snižují. Teplo v domě kromě slunce zajišťuje elektrické podlahové vytápění a příležitostně krb, který máme spíš pro atmosféru. Za loňský rok jsme za elektřinu (ohřev vody, topení, osvětlení a spotřebiče) platili kolem dvaceti tisíc.

Foto: Martin Zeman

                   Další dřevostavby, které jsme navštívili:

perex

 

Dřevostavba s výhledem na krajinu v okolí Domažlic

 

perex

 

Povedená roubenka v severních Čechách

 

 DSC8338

 

Dům z masivních dřevěných panelů

 

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

 • Velký a malý - silná dvojka

  Velký a malý - silná dvojka

  Dobře umístěný pozemek, navíc na komunikační křižovatce. Dům se zadním traktem krytým lesem, s perfektní orientací ke světovým stranám a dobrými světelnými podmínkami. Čelní…

 • Domov je osobní záležitost

  Domov je osobní záležitost

  Za vstupními dveřmi tohoto domu se skrývá svět, který už v současných domech najdeme málokdy. Otevřené prostory šedobílých tónů nahrazují teplé barvy, zdobnost a malé pokoje s…

 • Dřevostavba bez připomínek

  Dřevostavba bez připomínek

  Je to krása, když si moderní venkovská dřevostavba nenárokuje více, než jínáleží, když architekt dokáže převyprávět příběh původní zástavby bez zbytečné nostalgie a přitom…

 • Dřevostavba pro bydlení i podnikání

  Dřevostavba pro bydlení i podnikání

  Jednou ze zásadních věcí, které stavebníci řeší, je volba dodavatele stavby. Aby používal kvalitní materiály, aby vše bylo precizně provedené, aby nemuseli řešit žádné reklamace.…

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

Partneři projektu

 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner
 • Banner